פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מכה לחברות המזון הגדולות: קמפיין נגד מזון מעובד

   משרד הבריאות יוצא בקמפיין התוקף את המזון המעובד, כמו דגני בוקר, שניצלים קפואים ופסטרמות - ומנגד מדגיש את יתרונותיו של מזון לא מעובד דוגמת עוף טרי, קטניות, וירקות טריים

   נקניקיות (ShutterStock)
   מזון מעובד (צילום: shutterstock)

   משרד הבריאות מנחית מכה דרמטית לחברות המזון הגדולות ויוצא בקמפיין בוטה נגד מזון מעובד ותוקף חזיתית את מוצרי המזון המעובדים ביניהם דגני בוקר שמכילים הרבה סוכר, שניצלים קפואים, ופסטרמות תחת הסיסמה "מזון מעובד שמים בצד". מנגד, הקמפיין מדגיש את יתרונותיו של מזון לא מעובד דוגמת עוף טרי, קטניות, וירקות טריים.

   בתשדיר של הקמפיין שעלה בערוצי הטלוויזיה ויופץ ברשתות החברתיות נראית אישה מבצעת קניות בסופר, כשהבן שלה פונה אליה מגב האריזה של קופסת דגני בוקר, וקורא לאימו להחזיר את המוצר למדף כי הוא "מלא בסוכר", האם מנסה לשכנע את הילד לקחת את המוצר - "אתם פשוט אוהבים את זה", ואילו בנה נוזף בה להחזיר את המוצר למדף.

   בהמשך נראה בן הזוג של האישה אוחז בשתי חבילות של שניצלים קפואים ושואל "כוכבים או חיות". הפעם בתו מגיחה מתוך האריזה תוך שהיא נוזפת באביה "אבא זה אוכל מעובד". האב משיב: "אבל קל להכין אותו", ואילו הבת שואלת "אז מי ישמור על הבריאות שלנו?"

   במשרד הבריאות אמנם נמנעו מלעשות שיימינג לחברות המזון עצמן בסרטון, ובחרו במוצרים עם שמות פיקטיביים, אבל קשה לפספס את הדימיון: על אריזת דגני הבוקר נכתב השם "חוויות - דגני בוקר במילוי מתוק", רמז עבה למוצר הפופלרי כריות (שגם מתחרז) והמוצרים המקבילים לו.

   גם השניצל בצורת כוכבים או חיות שמיועדים לילדים שמכונה בתשדיר "שניצי", רומז באופן בוטה למוצרים של תנובה, יצרנית מאמא עוף, או עוף טוב שמופצת על ידי אסם. בקטגוריה פועלים גם מותגים פרטיים דוגמת שניצל חיות של רמי לוי.

   אריזות הפסטרמה קיבלו את השם "הפסטרמה של אמא", ומכוון לשחקניות שפועלות בקטגוריה הזו דוגמת זוגלובק, טירת צבי של תנובה, עוף טוב ויחיעם.

   עם זאת, יש כמה מוצרים דומיננטיים שמזוהים כמזון מעובד שנעדרים מהתשדיר שנחשף לפי שעה. כך למשל משקאות קלים ממותקים שפופולריים מאוד בקרב ילדים לפי נתונים שפרסם משרד הבריאות עצמו נעדרים מהקפיין, או קטגוריית סלטים ארוזים שחטפו ביקורת חריפה בהקשרים דומים.

   לפרסומים מסוג זה הייתה בעבר השפעה דרמטית על המכירות בקטגוריות שהוצגו כבעייתיות, ויש לשער שהחברות שהמוצרים שלהן הוצגו בו חשות לכל הפחות אי נוחות רבה על רקע הקמפיין, ואף עשויות לפעול על מנת לנסות להסיר אותו.

   רגע לפני סיום הקדנציה שלו, וכשאווירת הבחירות באוויר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מסר הערב בהודעה לתקשורת: "אנחנו מחוייבים לשינוי התזונתי. התחלנו את הקדנציה בסימון מזון, ואנחנו ממשיכים בכל האמצעים העומדים לרשותנו ליצירת שינוי".

   משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף כי "אנו פועלים להקניית ערכים ולמידה של הרגלים נכונים ומודעות של כלל הציבור כולו, אנחנו רואים בכך ערך ותרומה רבה להמשך השיח הציבורי בנושא."