להחביא קפיצה בגירעון בשעת לילה מאוחרת: 3.5% מהתוצר

עיתוי הפרסום מעורר חשד כבד שבאוצר מנסים להסתיר את המשבר התקציבי המתפתח, ערב הבחירות. סך הכנסות המדינה בפברואר ירדו ב-6.8% לעומת אשתקד. גורמים כלכליים: "הנתונים מדאיגים. אנחנו מקווים שהחולשה בהכנסות המדינה היא חד-פעמית, אחרת אנחנו בבעיה רצינית"

  • גירעון
עמירם ברקת
שר האוצר משה כחלון (צילום: ראובן קסטרו)

הגירעון התקציבי מזנק ל-3.5%. נפילה בהכנסות המדינה ממסים ואנחנו רק בתחילת 2019 - את הנתונים המדאיגים האלה מנסים כנראה באוצר להסתיר, אחרת קשה להסביר את ההחלטה לפרסם את העדכון החודשי של ביצוע תקציב המדינה שעה לפני חצות בלילה בשבין חמישי לשישי.

מדובר בנתונים שהאוצר מחויב לפרסם לפי חוק אך החוק אינו מכתיב את שעת הפרסום ולכן העיתוי מעורר חשד כבד שבאוצר מנסים להסתיר את המשבר התקציבי המתפתח, ערב הבחירות. נזכיר גם את בדיקת מבקר המדינה בנוגע לגירעון התקציבי של 2018 - העובדה שהגירעון ירד מתחת ל-3% בחודש דצמבר ושב לזנק מיד אח"כ היא כשלעצמה אינדיקציה לחשבונאות יצירתית שנעשתה באוצר בהובלת החשב הכללי רוני חזקיהו.

על-פי עדכון ביצוע תקציב המדינה לחודש פברואר נמצאת המדינה בגירעון של 5.6 מיליארד שקלים מתחילת השנה (לפני חודשיים) - זאת בשעה שבתקופה המקבילה אשתקד היה עודף של 2.3 מיליארד שקלים. סך הכנסות המדינה בחודש פברואר עמד על 24.3 מיליארד שקל - סכום הנמוך ב-6.8% מהנתון המקביל אשתקד. בחודשים ינואר-פברואר במצטבר נרשמה ירידה של 3.6% בהכנסות המדינה ממסים - כשהסיבה העיקרית לכך היא החזרי מס גבוהים. גורמים כלכליים בירושלים אמרו הערב ל"גלובס", כי מדובר ב"נתונים מדאיגים" במיוחד לאור העובדה שהשנה רק החלה והגירעון כבר מגיע ל-3.5%. "אנחנו מקווים שהחולשה בהכנסות המדינה היא חד-פעמית, אחרת אנחנו בבעיה רצינית" אמרו אותם גורמים.

עוד באותו נושא

מדד השוויון המגדרי של הבנק העולמי: ישראל במקום ה-76 מתוך 184

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully