הפירמידה של בזק מתרסקת: האג"ח נופלות, המניות צוללות

רשות ניירות ערך דחתה את הבקשה של בזק להתייחס מבחינה חשבונאית לפעילות שלה ושל החברות הבנות כיחידה אחת מאז מארס 2016 משלימה מניית חברת התקשורת קריסה של 60%, בעוד שמניית בעלת השליטה ביקום משלימה צלילה של יותר מ-90% ואינטרנט זהב מחקה יותר מ-95% מערכה

  • בזק
  • אינטרנט זהב
גיא בן סימון
בזק (צילום: גלובס, צילום: איל יצהר)

פירמידת התקשורת בזק מתרסקת על רקע החלטת הרשות לניירות ערך אמש, לדחות את הבקשה של בזק להתייחס מבחינה חשבונאית לפעילויות שלה ושל החברות הבנות yes ובזק בינלאומי כיחידה אחת - מה שצפוי לגרור מחיקה בשווי של yes בספרים שלה. לפי הערכת החברה, המחיקה תעמוד על כ-1.5 מיליארד שקל (כולל מחיקת עודפי עלות) בדוחות הרבעון הרביעי של 2018. משכך, המהלך ימנע מבזק לחלק דיווידנדים בטווח הקרוב.

מחיקת ערכה של yes מתווספת להפרשה של בזק ברבעון הרביעי בגין תכנית פרישה מוקדמת (512 מיליון שקל לפני מס), והוצאות נוספות שבגינן החברה הפחיתה את הרווח הצפוי לשנת 2018. בנוסף, לפי גיל דטנר מלאומי שוקי הון, "ייתכן כי החברה תבצע מחיקה של נכס המס שלה, שמוערך בכמיליארד שקל. ללא מחיקת נכס המס, ההפסד ברבעון הרביעי יעמוד על כ-1.8 מיליארד שקל".

מניית בזק צונחת כעת ביותר מ-6% בבורסה בתל אביב, במחזור מסחר של 46 מיליון שקל, ובכך משלימה צלילה של יותר מ-60% מאז מארס של שנת 2016, לצד פיצוץ פרשת אלוביץ'. בכך בזק יורדת לשווי של 7.5 מיליארד שקל.

עוד באותו נושא

רשות ני"ע מנחיתה מכה על בזק: תיאלץ לאפס את השווי של Yes

לכתבה המלאה

ביקום לא צפויה לעמוד בהתחייבויות

בעקבות ירידת הערך הגדולה שצפויה לרשום בזק, שהיא נכס הבסיס של בי קומיונקיישנס, עדכנה ביקום כי היא מצפה שההון העצמי שלה יפחת מ-650 מיליון שקל. משכך, החברה לא צפויה לעמוד בהתניות הפיננסיות כנדרש מול מול בעלי האג"ח. המשמעות היא שהחברה לא תעמוד בהתניות הפיננסיות כנדרש מול מול בעלי האג"ח. סך הקיטון בהון העצמי צפוי להיות 700-800 מיליון שקל.

מניית בי קומיונקיישנס צוללת ביותר מ-30% לשער של 13.9 שקל למניה, ובכך משלימה נפילה של 90% מאז חודש מארס של 2016. רק נזכיר כי לפני שבוע מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב דחו את ההצעה של סרצ'לייט לרכישה לפי שער של 20 שקל למניית בי-קום. אג"ח אינטרנט זהב מסדרה ד' קורסות כעת ב-42%.

האג"ח של ביקום מסדרה א' צונחת ב-8%, האג"ח מסדרה ב' צוללת ביותר מ-12%. מניית אינטרנט זהב צונחת כעת ביותר מ-13% ובכל משלימה נפילה של יותר מ-95% מאז מארס של שנת 2016.

"המחיקה בשווי של יס אינה אירוע תזרימי, ולכן לא אמור להשפיע על שוויה הכלכלי של החברה", הוסיף דטנר. "לגבי תשלום דיבידנדים, סביר להניח שהחברה לא תוכל לשלם דיבידנד לפני 2022. מחיקת נכס המס יכולה לדחות את המועד עוד יותר. ברור שעבור משקיעים שמחפשים או נדרשים לדיבידנד, מדובר באירוע מהותי, וגם אין ספק כי מה שמשך לא מעט משקיעים לבזק, למרות האתגרים, זה התזרים החזק שבא לידי ביטוי בתשלומים קבועים. מנגד, בתקופה של אי ודאות ודרישות גבוהות להשקעות בשנים הקרובות, נראה לנו שלהפסקת תשלומי הדיבידנד, וכתוצאה מכך הפחתת רמת החוב, יש גם היבטים חיוביים בהיבט של חיזוק המאזן.

"אם החברה לא תבצע מחיקה בנכס המס, אז ההון יוותר חיובי. אם תהיה מחיקה, יש סיכוי כי לחברה יווצר הון שלילי, מה שצפוי להרחיק עוד יותר את המשקיעים מהמניה. למרות שלא מדובר כאן באירועים תזרימיים, המחיקה מעוררת חשש בקרב בעלי החוב, כאשר ניתן לראות לאחרונה עלייה משמעותית בתשואת האג"ח הארוך של החברה. זה לא יהיה בלתי סביר להניח, כי ירידת דירוג תבוא בהמשך - ותגרור עלייה בעלות המימון של החברה. איננו רואים בירידות הללו הזדמנות כניסה למניה. ההתפתחויות של השבוע יקטינו את הביקושים למניה, אבל אנו כמובן מתמקדים בהיבט הפונדמנטלי - החשש שלנו לא נובע משוק הטלוויזיה, שכן השווי של יס במודל שלנו (ולדעתנו אצל רוב האנליסטים) קרוב לאפס. לפיכך, הסיכון העיקרי כעת הינו האיום התחרותי בשוק הקווי (איום שקיבל נפח נוסף בשבוע שעבר עם הודעת סלקום על התקדמות בעסקת IBC), ומהקושי של החברה להתמודד איתו בשל הסביבה הרגולטורית", סיכם דטנר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully