פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חברת החשמל תוותר למצרים על 85% מהחוב במסגרת פשרה

   חברת חשמל נאלצת לדווח כעת על "מגעים מתקדמים ביותר" להסכם פשרה עם חברות הגז המצריות. כבר בסוף ינואר הדירקטוריון אישר את ההסכם, שלפיו תקבל חברת חשמל 500 מיליון דולר על פני 8.5 שנים, אך עיכב את פרסומו בשל חשש לסיכול הפשרה

   יו"ר חברת חשמל יפתח רון טל (גלובס , צילום: איל יצהר)
   יו”ר חברת חשמל יפתח רון טל (צילום: איל יצהר)

   חברת החשמל מאשרת את פרטי חשיפת "גלובס" מאתמול כי דירקטוריון החברה החליט ב-31 בינואר לאשר הסכם פשרה בהיקף 500 מיליון דולר עם חברות הגז המצריות, בכפוף לכמה תנאים. כמו כן, מאשרת חברת החשמל כי התקבל על-ידה ב-25 במארס מכתב ממנהל רשות החברות, עו"ד יעקב קוינט, ובו הסתייגויות מההסכם כפי שאושר.

   החברה מסבירה כי לא דיווחה על אירועים אלה כנדרש בגלל החשש כי פרסומם "יסכל את גיבוש/חתימת ההסכם הסופי", ומוסיפה כי נאלצה לדווח כעת בכל זאת לאור "פרסומים בתקשורת ביחס למכתב מנהל הרשות".

   כפי שדווח אתמול, במסגרת מתווה הפשרה שאושר, מסכימה חברת החשמל להסתפק ב-15% מהפיצויים בסך 2.3 מיליארד דולר, שנפסקו לטובתה ב-2015 במסגרת בוררות בינלאומית שנערכה בשווייץ. יתרה מכך, מהדיווח היום עולה כי החברה תקבל רק 60 מיליון דולר בעת חתימת ההסכם, ויתר הסכום יועבר במהלך שמונה וחצי שנים.

   להסכם נדרש עדיין אישורה של רשות החשמל משום שהכסף מיועד להיות מוחזר לצרכני החשמל.

   אתמול דיווח "גלובס" כי קוינט פנה ליו"ר דירקטוריון החברה יפתח רון-טל, וציין בפניו כי לאור סד הזמנים שהציבה חברת החשמל לאישור ההסכם, אין ביכולתה של רשות החברות לגבש חוות דעת עצמאית לגבי סבירותו של ההסכם המוצע. קוינט הוסיף כי חוות הדעת שהוצגו לדירקטוריון חברת החשמל היו חלקיות, וביקש כי הדירקטוריון ישוב להתכנס ויחליט אם לאשר את מתווה ההסכם רק לאחר שיוצגו בפניו חוות דעת משלימות.

   קוינט הציב דרישה זו גם כתנאי לקבלת דרישת הדירקטוריון לכתב שיפוי מהמדינה עבור נושאי משרה בחברת החשמל (אם ייתבעו בגין ההסכם).

   בדיווח היום לבורסה מגדירה החברה את דרישתו של קוינט כדרישה "לבצע מספר השלמות של המידע אשר הוצג לדירקטוריון החברה טרם קבלת החלטתו בנושא". החברה מוסיפה כי ב-31 למארס השיבה למכתבו של קוינט והסבירה כי החלטת הדירקטוריון התקבלה לאחר שזה שקל את מלוא השיקולים הרלוונטיים והמידע אשר נדרש היה לדירקטוריון סביר על מנת לקבל החלטה ביחס להתקשרות בהסכם הפשרה".

   בהודעה לבורסה שפרסמה היום, מודיעה חברת החשמל כי היא "מנהלת מגעים מתקדמים ביותר" להסכם פשרה עם חברות הגז המצריות - הסכם שלפיו תקבל החברה סך של 500 מיליון דולר בפריסה של 8.5 שנים. תשלום ראשון בסך 60 מיליון דולר ישולם במועד חתימת ההסכם. בנק ממשלתי מצרי יהיה ערב לתשלומים.

   ההסכם ייכנס לתוקף לאחר קבלת אישור רשות החשמל בתוך שישה חודשים ממועד החתימה.

   יו"ר העבודה, אבי גבאי, הגיב לפרסום בטוויטר, וכתב "חברת חשמל מוותרת על מיליארד וחצי דולר מהכיס שלנו ובתמורה חברות הגז ימכרו גז למצרים. המשך של שוד הגז. רק אנחנו במפלגת העבודה מחוייבים להפסיק את שוד הגז".