ישראכרט הונפקה לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל

ביקושים נאים בהיקף של 2.5 מיליארד שקל בחברת כרטיסי האשראי. בנק הפועלים מכר 58.3% ממניותיו בחברה בתמורה ל-1.6 מיליארד שקל

  • ישראכרט
עירית אבישר
אריק פינטו (צילום: גלובס, צילום: איל יצהר)

אחת ההנפקות הגדולות שידעה הבורסה בשנים האחרונות מסתיימת בהצלחה. בנק הפועלים הצליח להנפיק את ישראכרט בבורסה לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל, כך עולה מתוצאות ההנפקה שהתבצעה אתמול (ד'). בהנפקה נרשמו ביקושים נאים של 2.5 מיליארד שקל מצד משקיעים מוסדיים והן מצד משקיעים פרטיים. לאחר שהתקבלו התוצאות הוחלט בדירקטוריון הבנק כי הוא ימכור בהנפקה 58.3% ממניותיו בחברה בתמורה ל-1.6 מיליארד שקל.

חברת כרטיסי האשראי הונפקה לפי מחיר מניה של 13.5 שקלים המשקפים לה שווי של 2.7 מיליארד שקל. בבנק הפועלים אמנם ציפו להנפיק את ישראכרט לפי שווי הנע באזור ה-3 מיליארד שקל, אולם מדובר בכל זאת בתוצאה מוצלחת להנפקה לאור הערכות בשוק ההון כי החברה תונפק לפי שווי של כ-2.5 מיליארד שקל. בשבועות האחרונים ערכו בבנק בליץ של פגישות עם מוסדיים ומשקיעים פרטיים וחלקן נעשו גם עם מנכ"ל הבנק אריק פינטו.

כאמור הבנק יקבל לידיו בעקבות ההנפקה סכום של כ- 1.6 מיליארד שקל. לכך יש להוסיף דיבידנד חריג של 850 מיליון שקל שקיבל בנק הפועלים מישראכרט טרם ההנפקה. כך שעד כה סך התמורה מהמכירה מגיע לקרוב ל-2.5 מיליארד שקל.

בידי הבנק יוותרו עוד כ-40% מהמניות אותן עליו למכור עד לשנת 2021. בבנק ינסו למכור את המניות כמקשה אחת לבעל שליטה אסטרטגי על מנת לקבל פרמיית שליטה. לחלופין ימכרו את המניות בהדרגה בבורסה לאורך השנתיים הקרובות.

בנק הפועלים נאלץ למכור את ישראכרט בעקבות רפורמת שטרום שכפתה עליו ועל בנק לאומי להיפטר מחברות כרטיסי האשראי שבבעלותן. לאומי השלים באחרונה את מכירת לאומי קארד לקרן ורבורג פינקוס. ישראכרט ככל הנראה תהפוך לחברה ללא גרעין שליטה, ואילו כאל תישאר בבעלות בנקאית של הבנקים דיסקונט והבינלאומי.

ישראכרט היא אמנם חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל, ומייצרת רווח נקי של מעל 300 מיליון שקל בשנה. יחד עם זאת אחד החששות המרכזיים של המשקיעים במהלך ההנפקה הוא מה תהיה מערכת היחסים שלה עם בנק הפועלים ביום שאחרי הפרידה, שכן הבנק הוא הגורם המרכזי שמפיץ את כרטיסיה. בסביבת הבנק דוחים את הטענות לכך שהוא יחליש את ישראכרט לאחר שייפרד ממנה לחלוטין, ואומרים כי אין בכך שום הגיון, וכי החלשתה רק תפגע בבנק ובשירות ללקוחותיו.

את בנק הפועלים ליוו בהנפקה עורכות הדין שיראל גוטמן- עמירה, איריס ציבולסקי חביליו, יערה שחורי בן הרוש ורעות ישראשווילי מאגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'. את ישראכרט ליוו עורכי הדין גור נאבל ובן גלבוע מגודלפרב זליגמן ושות'. את ההנפקה הובילה חברת החיתום פועלים אי.בי.אי.

עוד באותו נושא

מעל מיליארד שקל: רווחי הענק של יועצי הבנקים מההסתבכות בארה"ב

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully