וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"שיטת פישמן: אנשי קש והברחות נכסים לאירופה"

אלה לוי-וינריב

29.4.2019 / 16:02

הנאמן על נכסי פישמן הגיש בקשה לביהמ"ש שבה הוא מבקש לחייב את איש העסקים פושט הרגל לחשוף את כל נכסיו באירופה. זאת, בהתבסס על חקירה מודיעינית שנערכה בחודשים האחרונים לאיתור נכסיו באנגליה ובגרמניה . לטענת הנאמן, פישמן עדיין מסתיר נכסים באמצעות מספר דמויות

אליעזר פישמן. צילום: תמר מצפי, גלובס
אליעזר פישמן/גלובס, צילום: תמר מצפי
"חלק מהדמויות הללו נטלו חלק פעיל ואקטיבי בפעולות ההסתרה שננקטו על ידי פישמן, וחלקן אך שימשו כאנשי קש עבורו"

איך קשור איש העסקים פושט הרגל אליעזר פישמן לאם חד הורית, אשת חיי לילה מאיביזה, ולבן זוגה; מה עשה עבורו האחיין הישראלי המתגורר בברלין; מה טיב היחסים שלו עם עורך דין ואיש עסקים גרמנים; והאם כל אלה מסייעים לו להסתיר נכסים בשווי 100 מיליון אירו באירופה - אלה הן השאלות החדשות והמטלטלות העולות היום ב"פרשת פישמן", ואשר עליהן יצטרכו בני משפחת פישמן להשיב בקרוב.

השאלות הללו עולות במסגרת בקשה חדשה שהגיש היום (ב') הנאמן על נכסי פישמן, עו"ד יוסי בנקל, לביהמ"ש המחוזי בתל אביב, אשר במסגרתה הוא מבקש לחייב את פישמן לחשוף את כל נכסיו באירופה, לאחר שלטענתו פישמן עדיין מסתיר נכסים במסגרת הליך פשיטת הרגל ופירוק החברות המתנהל נגדו. הבקשה מצטרפת למהלכים שנחשפו בינואר השנה, במהלכם פנה המפרק לערכאות משפטיות באירופה במטרה לחשוף נכסים של פישמן, אשר לטענתו מוחזקים על ידי צדדים שלישיים, ואנשי קש.

הבקשה כוללת טענות חמורות מאוד שמטיח הנאמן כלפי פישמן ובני משפחתו, ובהן שימוש באנשי קש, בניית נאמנויות מורכבות והברחת נכסים בשווי 100 מיליון אירו באירופה. הבקשה מבוססת על ממצאי חקירה מודיעינית שנערכה בחודשים האחרונים לאיתור נכסיו של פישמן באנגליה ובגרמניה. במשך חודשים ארוכים התחקו חוקרי חברת המודיעין העסקי בי. סי. אסטרטגיה ("Black Cube"), המתמחה, בין היתר, באיתור נכסים מוכמנים ברחבי העולם, אחר נכסיו של פישמן - ואת הממצאים המודיעיניים שלה הציג היום (ב') הנאמן לביהמ"ש. כוכבי המערכה החדשה הם אחיינו של פישמן, שלמה כץ, ושורת אזרחים זרים שלכאורה מהווים אנשי קש עבורו לצורך הסתרת שליטה במערך חברות זרות ושורת נכסים, בהם אם חד הורית בשנות ה-30 לחייה, בן זוגה, איש עסקים ועו"ד גרמני.

דיווח על 2 נכסים בלבד

בנקל כותב בבקשה, כי "עניינה בממצאים, אשר לא ניתן להפריז במשקלם וחומרתם, שהתגלו לנאמן בעקבות פעולות חקירה מאומצות שננקטו על ידו ולבקשתו, בקשר למצבת נכסי וזכויות החייב (אליעזר פישמן, א' ל"ו), מהם עולה לכאורה, כי החייב החזיק ומחזיק, באמצעות מארג ישויות משפטיות סבוך ומורכב, הנשלט על ידי נאמנים, שלוחים ובאי כוח, הפועלים עבורו ו/או מטעמו, בנכסים וזכויות בשווי של, לכל הפחות, עשרות מיליוני אירו ברחבי אירופה, ובעיקר בגרמניה".

עוד טוען בנקל, כי על פי הממצאים שנצטברו פישמן ממשיך בניסיונותיו, גם לאחר שהוכרז כפושט רגל, להסתיר ממנו, ובמקרים מסוימים אף לממש, את נכסיו בגרמניה, באמצעות הנאמנים.

ממצאי חקירתם המשותפת של הנאמן וסוכני Black Cube בעניין הנכסים בחו"ל מפורטים על פני 27 עמודי הבקשה, ובה גם פרק על "דמויות המפתח - נאמני החייב", מי שהם לכאורה הדמויות המרכזיות במערכת הסבוכה שהוקמה על ידי או עבור פישמן, לצורך הברחת והסתרת נכסים מפני נושיו.

לטענת בנקל, "חלק מהדמויות הללו נטלו חלק פעיל ואקטיבי בפעולות ההסתרה שננקטו על ידי פישמן, וחלקן אך שימשו כאנשי קש עבורו, אולם המשותף לכולן הינה העובדה כי שימשו, באופן כזה או אחר, כנאמנים, אשר פעלו בשמו של החייב או עבורו, והחזיקו או עודם מחזיקים נכסים עבור החייב ברחבי אירופה, אשר שווים נאמד בסך של, למצער, עשרות מיליוני אירו (!)".

דמות המפתח הראשונה המוזכרת בבקשה הוא עוה"ד מרקוס ריסה, המכונה על ידי הנאמן "הדמות המרכזית, אשר מרכזת את שרשרת הנאמנויות הסבוכה המוחזקת עבור החייב בגרמניה". ריסה הוא עורך דין גרמני, בן 61, שמקום מושבו בעיר חמניץ שבגרמניה.

לטענת הנאמן, עוה"ד ריסה ניצל את "מומחיותו" ו"קשריו" על מנת לטוות רשת סבוכה של ישויות, שבבעלותן נכסי נדל"ן, המוחזקות על ידו או על ידי אחרים בנאמנות עבור פישמן, וזאת בידיעה ברורה כי פישמן מצוי בהליכי פשיטת רגל, וכי הסתרת נכסים עבורו מהווה עבירה פלילית, גם בגרמניה.

הדמות המרכזית הבאה אליה מפנה בנקל אצבע מאשימה היא שלמה כץ, אחיינו של פישמן, אזרח ישראלי בן כ-44, המתגורר בברלין גרמניה מזה שנים רבות. על פי המידע המצוי בידי הנאמן, כץ ביסס את מעמדו כמנהל בפועל של כל עסקי פישמן וקבוצת פישמן בגרמניה.

דמות נוספת שלטענת הנאמן מסייעת לפישמן להסתיר נכסים לכאורה הנו אוליבר קריידר, אזרח גרמני בן 52, אשר לו קשרים עסקיים ענפים עם פישמן ומשפחתו. "זאת", נטען, "באמצעות החזקה משותפת בישויות שונות המסונפות, בצורה כזו אחרת, הן להחזקות החברות הציבוריות שנשלטו עד לא מכבר על ידי החייב ומשפחתו בגרמניה, והן לקבוצת פישמן. בין היתר, מתוקף תפקידו של מר קריידר כמנהלן של חלק מהישויות הללו".

שני הכוכבים האחרונים בבקשה של הנאמן הם בויליבאד דיקאוטשיץ ומירלה הלבט, בני זוג המתגוררים בספרד, ואשר נגדם נקט הנאמן בהליכים באנגליה כדי לחשוף את הקשר שלהם לפישמן. דיקאוטשיץ, הוא אזרח גרמני, בן 52, המתגורר באיביזה, ספרד, ומירלה הלבט היא אזרחית רומניה בת 30, אם חד הורית לילד, המתגוררת אף היא בספרד. הנאמן מציין, כי מניתוח פרופיל הפייסבוק של הלבט ופעילותה ברשת החברתית, עולה כי עיסוקה העיקרי היה (וייתכן שאף עודנו כך), בסצנת חיי הלילה המקומית בספרד, בעיקר באי המסיבות איביזה.

מהבקשה עולה, כי על פי ממצאי הנאמן, אשר על בסיסם ננקטו מטעמו הליכים באנגליה, הלבט, אשר למיטב ידיעת הנאמן נעדרת כל השכלה, ידע או ניסיון כלכלי או עסקי בכלל, ובשוק הנדל"ן בפרט, מחזיקה במלוא הון מניותיה של חברה המאוגדת באנגליה, אשר חודשים ספורים עובר לקריסת החייב, רכשה את מניותיה של חברה המאוגדת בגרמניה, שהוחזקה אותה עת על ידי ילדי פישמן - אייל, ענת ורונית, ועל ידי קריידר, ויוסף שטיינמן. על פי הבקשה גם דיקאוטשיץ מחזיק בשליטה בשותפות שלכאורה החזיקה נכסים עבור פישמן, עד למכירתם. דיקאוטשיץ, נטען, קשר עצמו לפישמן (ואף הודה כי בילו בעבר יחדיו במסיבה), וכן הדגיש כי מניות השותפות הוענקו לו, באמצעות הלבט שפעלה בשמו, חינם אין כסף, בין היתר על ידי ילדי פישמן ומר קריידר. העברת מניות בחינם מילדיו של פישמן מעוררת מן הסתם סימן שאלה ענק אצל הנאמן.

בנקל טוען בבקשה, כי מתוך נכסים בשווי עשרות מיליוני אירו שהוא מחזיק באמצעות אחרים באירופה, דיווח פישמן על שני נכסים בלבד: דירת מגורים במרכז ברלין, המוחזקת בבעלותו ובבעלות רעייתו (בעניינה מתנהל בימים אלו, בפני בית המשפט הגרמני, הליך לפירוק שיתוף); ונכס נוסף בגרמניה המוחזק בבעלות שתי חברות גרמניות, המוחזקות, בשרשור, על ידי פישמן ובני משפחתו באמצעות חברה הולנדית.

בתגובה לבקשה מסר אליעזר פישמן, באמצעות עו"ד שולי גולדבלט, כי "זוהי בקשה של הנאמן המבוססת על טענות דמגוגיות ממוחזרות וחסרות בסיס עובדתי שכוחן רק בעיתונות. מר פישמן חזר והצהיר כי אין כל אמת בטענות אלו ואין לו אף נכס - בארץ או בחו"ל - שלא גולה באופן מלא כבר בתצהיר הנכסים שהגיש ביום הראשון של פשיטת הרגל, לפני למעלה משנתיים. גם הסעד המבוקש על ידי הנאמן הינו אבסורדי שכן אם הוא חשף (כטענתו) נכסים של החייב מה יש לו לבקש מהחייב 'לחשוף את נכסיו'. שילך למקום שמצא את הנכסים ויקח אותם. אבל זה לא המצב. הנאמן לא חשף. הנאמן לא גילה. הנאמן פשוט טוען טענות ריקות לצורך פרסום בעיתון וכדי לנסות ולהצדיק את העובדה שלמרות השכר העצום ששולם לו על חשבון הנושים, ולמרות שחלפו שנתיים מאז מינויו, הוא לא איתר מאום מעבר למה שדווח לו מלכתחילה".

פשיטת רגל בגין חובות של 4 מיליארד שקל

איש העסקים אליעזר פישמן, שנחשב בעבר לאחד מעשירי ישראל, הוכרז כפושט רגל ביוני 2016, בגין חובות של 4 מיליארד שקל. בעקבות זאת, מונה נאמן על נכסיו בפשיטת הרגל. מהדוחות שהוגשו בעניינו עולה כי פישמן גלגל את חובותיו שהלכו וצמחו למיליארדים במשך שנים רבות, כמעט באין מפריע. לפי הערכות, גם של פישמן עצמו, לאחר מימוש הנכסים של איש העסקים, עדיין יוותר עם חוב עצום המוערך ב-1.5 מיליארד שקל.

בשנים האחרונות בוצעו מימושים של נכסים וקרקעות של קבוצת החברות שהחזיק פישמן, בהיקפים של מאות מיליוני שקלים על-מנת להחזיר את החובות לחלק מהנושים.

ברקע התנהלו כל העת מאבקים קשים בין בני משפחת פישמן לעו"ד יוסי בנקל, המשמש כנאמן בתיק, מאבקים שכללו חילופי האשמות בין הצדדים, במסגרת הסאגה המכונה "פרשת פישמן". לב המחלוקת סובב סביב שורה של בקשות שהגיש הנאמן לאחרונה לבית המשפט לביטול "מתנות" ו"הענקות" שהעניק פישמן האב לרעייתו, לבנותיו ולבנו. לטענת הנאמן בנקל, מדובר למעשה בהברחת נכסים מתוכננת לאורך שנים ארוכות. חלק מהנכסים הועברו לילדים בעודם קטינים.

מנגד, המשפחה (הפישמנים) זועמת וטוענת, כי הבקשות לביטול ההענקות סותרות את החוק, וכי עו"ד בנקל מתיימר ליצור עבור משפחת פישמן "מערכת חוקים מפלנטה אחרת". בין היתר, מדובר בבקשה לבטל העברת ארבע וילות בסביון לבני המשפחה, בקשות לביטול העברת מניות לבני המשפחה, וכן בקשה להורות על שיתוף בחובות ובנכסים בין אליעזר פישמן לרעייתו טובה.

כל הבקשות הללו התנקזו אל אולמו של נשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין, אשר המליץ לצדדים ללכת להליך גישור. משאלה נעתרו להמלצה, מינה אורנשטיין את נשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט אשר גרוניס, למגשר בין הצדדים, בהסכמתם.

הליך הגישור התנהל מזה כשנה, אך בשלב זה לא ברור מה עלה בגורלו. בשבוע הבא עתיד להתקיים דיון חסוי בתיק פישמן, אשר על פרטיו הוטל צו איסור פרסום גורף. יתכן שלאחר הדיון יתבררו פרטים נוספים באשר לפרשה.

*גילוי מלא: איש העסקים אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת "מוניטין", המחזיקה (100%) בעיתון "גלובס". פישמן ואלונה בר און, מבעלות השליטה הנוכחיות בחברה, מצויים בסכסוך משפטי, עסקי ואישי מתמשך.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully