פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אחרי מעל שלוש שעות של עיצומים: המסחר בתל אביב נפתח בעליות

   סכסוך העבודה בתל אביב מחריף: המסחר בבורסה נפתח באיחור של שעות בשל עיצומים. ועד העובדים: "העיכוב אינו נובע מעיצומים שנוקטים העובדים אלא אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה". ת"א 35 עולה 1%, ת"א בנקים קופץ ב-1%, השקל נחלש

   13:17

   המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בעליות, וזאת ברקע לסנטימנט החיובי שנרשם כעת בחוזים העתידייים בניו יורק. מדד ת"א 35 עולה ב-1% בפתיחה, ת"א 90 מטפס 0.36% ומדד הבנקים קופץ ב-1%.

   כלכלני ה-OECD חתכו את תחזית הצמיחה למשק הישראלי. במסגרת עדכון תחזית הצמיחה הגלובאלית שפרסם היום הארגון, הורדה תחזית הצמיחה של ישראל ל-2019 ל-3.1% ול-3.2% ב-2020. בנובמבר 2018 העריך הארגון כי הצמיחה ב-2019 תעמוד על 3.5% וב-2020 תהיה 3.3%.

   בתוך כך, השקל נחלש היום מול סל המטבעות, בעוד הדולר קופץ ב-0.7% לרמה של 3.598 שקלים, והאירו עולה ב-0.65% לרמה של 4.01 שקלים.

   קבוצת מלם תים פרסמה את דוחותיה לרבעון הראשון לפיהם הרווח התפעולי גדל בכ-31% לכ-32.1 מיליון שקל, הרווח הנקי גדל בכ-28% לכ-21.3 מיליון שקל. הכנסות הקבוצה גדלו בכ-13% והסתכמו בכ-561 מיליון שקל. דירקטוריון מלם תים אישר חלוקת דיבידנד בהיקף של 15.3 מיליון שקל (7 שקל למניה) בנוסף לחלוקת דיבידנד שהוכרזה ביום 19 במרץ 2019, בסך של כ-15.3 מיליון שקל (7 שקל למניה), אשר שולם באפריל 2019.

   הבורסה לניירות ערך, תל אביב. פברואר 2016 (ראובן קסטרו)
   הבורסה לניירות ערך, תל אביב (צילום: ראובן קסטרו)

   12:00

   בהודעה שיצאה זה עתה מטעם הבורסה, נכתב כי בשל העיצומים שגרמו לאי פתיחת המסחר כסדרו הבוקר, שלב טרום המסחר ייפתח בעוד כשעה ורבע, בשעה 13:15. המסחר יינעל בשעה 17:25, כרגיל.

   העיכוב בפתיחת המסחר ארע מאחר וכל ההליכים שנעשים בימים כתקנם ומתחילים בסביבות 05:00 לפנות בוקר, לא נעשו היום. למעשה, חדר המפעילים אויש הפעם רק בשעה 07:30 ולא קודם, דבר שיוצר את האיחור, תוך סיבוך מהלכים נדרשים כגון תהליכי סליקה מול גורמים חיצוניים לבורסה.

   לטענת ההנהלה המסחר לא נפתח "בשל עיצומים שנוקטים המפעילים", וזאת לאחר שההנהלה השעתה שני חברי ועד שנמנים על ששת המפעילים בבורסה. למול זאת, מטעם ועד עובדי הבורסה נמסר כי "מדובר בהודעה שקרית. העיכוב אינו נובע מעיצומים שנוקטים העובדים אלא אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה - משני מפעילים לאחד בלבד".

   11:10

   שעה ומחצה לאחר שהיה אמור להיפתח, המסחר בבורסה בתל אביב עדיין לא החל, ואין עדכון בנוגע לשעת הפתיחה הצפויה. זאת לאור סכסוך העבודה בין הבורסה לוועד העובדים, שהחריף בימים האחרונים.

   הבורסה לניירות ערך, תל אביב. פברואר 2016 (ראובן קסטרו)
   הבורסה לניירות ערך, תל אביב (צילום: ראובן קסטרו)

   10:40

   תגובת ועד עובדי הבורסה להודעת ההנהלה בעניין העיכוב בפתיחת המסחר: "מדובר בהודעה שקרית. העיכוב אינו נובע מעיצומים שנוקטים העובדים אלא אך ורק מהחלטתו של המנכ"ל להפחית את מספר המפעילים במשמרות ערב ולילה - משני מפעילים לאחד בלבד. ועד העובדים התריע בפני הרשות לניירות ערך שצעד זה יוביל לפגיעה בשירות ובמסחר, שכן אם המפעיל נעדר מהעבודה אין לו גיבוי. במקום להקשיב לחברי הועד ולנציגי ההסתדרות, בחר המנכ"ל להשעות אותם מעבודתם רק משום שהתריעו על החלטותיו. וכך קרה שאתמול, בעקבות השעייתו של חבר הוועד שמכהן כמפעיל, לא הגיע המפעיל למשמרת הלילה אליה שובץ. העיכוב שחל בפתיחת המסחר הבוקר נובע אך ורק מהעובדה שלא היה גיבוי של מפעיל נוסף למשמרת הלילה. צר לנו שהמנכ"ל מקבל החלטות שגויות ומנסה להפיל את מחדליו על ועד העובדים".

   09:20

   הבורסה הודיעה הבוקר כי המסחר לא ייפתח בשעה 09:45, לוח הזמנים הרגיל, זאת בשל עיצומים שנוקטים המפעילים. נכון לשעה זו לא ידוע מתי ייפתח המסחר, ובהודעת הבורסה נכתב כי הודעה מפורטת על לוח הזמנים המעודכן תישלח בהמשך.

   בהודעה שנשלחה מטעם הבורסה נכתב כי "בשל עיצומים שנוקטים מפעילי המחשב בבורסה, המסחר בבורסה לא ייפתח הבוקר על פי לוח הזמנים הרגיל. כחלק מהעיצומים בהם נוקטים המפעילים, לא אוייש חדר המפעילים מספר פעמים במהלך השבועות האחרונים. יצויין כי 2 מחברי ועד העובדים הינם מפעילי מחשב.

   "היום לפנות בוקר, לא אויש חדר המפעילים, ולכן לא ניתן היה להעלות את מערכות המסחר והסליקה, וכל עיבודי הלילה לא הסתיימו בזמן לפני התחלת המסחר. המסחר ייפתח רק לאחר העלאת מערכות המסחר והסליקה. הודעה על לוח הזמנים המעודכן למסחר, תפורסם בהמשך".

   אתמול השעה מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, את שלושת חברי ועד העובדים ששלחו מכתב לרשות ניירות ערך בתפוצה רחבה של חברי הבורסה, תוך שימוש במאגר המידע של הבורסה. ככל הידוע שניים מהמושעים הושעו לתקופה קצובה קצרה, ואילו השלישי ללא מועד סיום לפי שעה.

   בתגובה לכך, ועד עובדי הבורסה וההסתדרות כינסו אתמול אסיפת עובדים, "לאחר ששלושת חברי הוועד הושעו על ידי המנכ"ל, רק משום שדיווחו לרשות ני"ע על פגיעה בשירות שנגרמת ללקוחות כתוצאה מהחלטותיו החד-צדדיות", לטענתם. לאחר ההתכנסות, הוועד הנחה את העובדים שלא לחזור לעבודה במשרדים, פרט לתורנים, "כדי שהמסחר והלקוחות לא ייפגעו". אך אנשי הוועד הודיעו כי הם "שומרים לעצמם את הזכות לנקוט באמצעים נוספים שעומדים לרשותם על פי החוק, אם המנכ"ל יחריף את צעדיו".

   בין העובדים והנהלת הבורסה קיימים שני סכסוכי עבודה, אחד מהם אושר על ידי ההסתדרות רק בימים האחרונים. זה נוגע לבונוס בגין שנת 2017, שטרם סוכם בין הצדדים. לצד סכסוך זה ישנו סכסוך עבודה ותיק ומשמעותי יותר, שבא על רקע הנפקת הבורסה ונוגע לרצון העובדים לקבל מטריית הגנה תעסוקתית ותנאים מיטיבים בהליך זה. זאת, בנוסף על כך שקיבלו בעבר 6% ממניות הבורסה בתמורה להסכמתם להפיכת הבורסה לחברה למטרות רווח ולמכירת מניותיה לקרנות השקעה.

   הבורסה לניירות ערך, תל אביב. פברואר 2016 (ראובן קסטרו)
   הבורסה לניירות ערך, תל אביב (צילום: ראובן קסטרו)

   06:30

   המסחר בבורסה בתל אביב ייפתח היום לאחר נעילה שלילית אתמול, בצל הירידות שנרשמו בוול סטריט על רקע החשש מהחרפת מלחמת הסחר. מדד ת"א 35 איבד 0.7%, ת"א 90 ירד 0.55%, ומדד הבנקים ירד ב-0.6%.


   המסחר בבורסות אסיה מתנהל במגמה מעורבת., זאת על רקע המשקיעים שממשיכים להפגין חשש מהסלמת המתחים והחרפת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

   בניו יורק אמש מדד הנאסד"ק איבד 1.5%, הדאו ג'ונס ירד 0.3%, ומדד S&P 500 איבד 0.7%.

   בנק ישראל הותיר אתמול את הריבית ללא שינוי על 0.25%.

   העסקה למכירת מניות נשר (מקבוצת כלל תעשיות) בחברת תעבורה נסגרה אמש עם לאומי פרטנרס והפניקס, שירכשו כל אחת 20% מהחברה לפי שווי של 1.25 מיליארד שקל. הרוכשים קיבלו שבוע ימים לסגירת העסקה. משפחת לבנת, המחזיקה 50% בתעבורה, תרכוש מנשר עוד 10% מהמניות בפרמיה של כ-100 מיליון שקל על המחיר ששילמו המוסדיים, כך שהעסקה תשקף שווי של 1.4 מיליארד שקל לתעבורה.

   קסטרו מנהלת מגעים עם ענקית המסחר המקוון אמזון בנוגע להקמת פעילות בישראל. נציגים של קמעונאית האופנה הציבורית, שהציגה בסיכום 2018 תוצאות שמבטאות את הקשיים והמורכבות שחווה ענף האופנה, נפגשו עם גורמים באמזון על-מנת לבחון פעילות מכירה מקומית באמצעות האתר שלה.

   קרן ההשקעות האמריקאית סרצ'לייט מתקרבת לרכישת השליטה בחברת בזק, לאחר שזכתה לאמונם של מחזיקי האג"ח של חברת ביקום ושל החברה-האם שלה, אינטרנט זהב. בהצבעות מחזיקי האג"ח של שתי החברות, זכתה ביום ראשון הצעתה של סרצ'לייט לרוב של 80% עד 100%, שמאפשר את פתיחת המשא-ומתן בין הצדדים על השגת הסדר מחייב.