וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אלה פרטי הצעת הגישור בפרשת אליעזר פישמן

מתן ברניר

28.5.2019 / 11:47

נחשפת הצעתו של המגשר בין הצדדים - במקום חוב של כ-2 מיליארד, המשפחה תבטיח להעביר לפחות 210 מיליון שקל לקופת הפירוק. נשיא בית המשפט המחוזי אורנשטיין דוחק לקבלת ההצעה. הנאמן מתנגד, בני המשפחה תומכים. אורנשטיין: "ההסדר לא סוגר את עניינו של אליעזר פישמן"

אליעזר פישמן. ניב אהרונסון
אליעזר פישמן/ניב אהרונסון

למעלה משנה אחרי שנשיא בית-המשפט המחוזי בתל-אביב, איתן אורנשטיין, שלח את ילדיו ורעייתו של אליעזר פישמן להגיע לפשרה עם הנאמן על נכסיו של אליעזר פישמן, עו"ד יוסי בנקל - נחשפת הצעתו של המגשר בין הצדדים, נשיא בית-המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס, להביא לסילוקן של כ-20 בקשות שהגיש הנאמן נגד אשתו וילדיו של פישמן.

חובותיו של פישמן עמדו תחילה על סכום של כ-4 מיליארד שקל, מתוכם חוב של 200 מיליון שקל למס הכנסה. לפי ההערכות, בעקבות מימוש חלק מהנכסים על-ידי הבנקים והנאמן, עומד כיום החוב של פישמן על מחצית מהסכום המקורי.

לפי ההצעה שהעביר גרוניס ושזכתה לתמיכת בני משפחת פישמן אל מול התנגדותו של הנאמן, רעייתו של אליעזר פישמן, טובה, וילדיו - ענת מניפז, אייל פישמן ורונית פישמן אופיר - יבצעו מספר מהלכים למימוש הנכסים שבבעלותם ושלטענת הנאמן הוענקו להם במרמה תוך הברחת נכסים, באופן שיבטיח מינימום של 210 מיליון שקל שייכנסו לקופת הפירוק. מתוך סכום זה, מעריך עו"ד שולי גודלבלט, בא-כוחו של אליעזר פישמן, הסכום שיידרשו טובה והילדים להביא מכיסם ינוע בין 25 ל-40 מיליון שקל.

במסגרת ההצעה שנחשפה היום לראשונה, בית המגורים בסביון שרשום על שמה של טובה פישמן ושלטענת הנאמן מהווה העדפת מרמה, יימכר בתוך 9 חודשים ומחצית מתמורתו תועבר לקופת הפירוק. לפי הערכת עו"ד שולי גולדבלט, מדובר בסכום הינוע סביה ה-7 מיליון שקל. עוד הציע המגשר, כי טובה פישמן תעביר 15% מהתמורה שתתקבל ממכירת חלקה בחברה א.ק קירור, שהיא החברה היחידה שבבעלותה ובעלת ערך לטענת עורכי-דינה.

עוד במסגרת ההסדר שהציע גרוניס, טובה תתחייב לשתף פעולה כדי להוציא למכירה משותפת את הדירה בברלין שבבעלותה, ותעביר את כל מניותיה בחברות השונות. בנוסף, לפי הצעת גרוניס יעבירו שלושת ילדיהם של טובה ואליעזר פישמן את מניותיהם בחלק מהחברות שיכללו בהסדר.

נכס משמעותי נוסף שבו עוסק ההסדר ומאפשר מימוש שלו הוא חברת האחזקות "פישמן רשתות" שמחזיקה, בין היתר, ברשתות הום סנטר, בסט ביי ו-Zer4u. לדעת כל הצדדים, "פישמן רשתות" נחשבת לנכס המשמעותי ביותר של קופת פשיטת הרגל, ובה מחזיקים ילדי פישמן מניות. לפי ההסדר המוצע, הילדים יוותרו על חלק מזכויותיהם להמרה של אג"ח בחברה תמורת כספים, וכן על חלק מהמניות שבבעלותם, וזאת כדי לשמר את העובדה שאחזקות הנאמן בחברה לא ירדו מתחת ל-50 אחוזים. בנוסף, ישונה תקנון "פישמן רשתות" באופן שיאפשר מכירה מיטבית לכל צד ג' אחר - בשונה מהתקנון כיום, ויעבירו לקופת הנאמן סכום ששווה ל-20% משווי פישמן רשתות לפי הערכת שווי שהוזמנה ע"י הנאמן.

אורשנטיין: "בקשות הנאמן לא פשוטות"

אורנשטיין כינס הבוקר (ג') באולמו את בני משפחת פישמן, הנאמן ונושיו העיקריים של נכסי פישמן - ובראשם הבנקים. זאת, על-מנת לדון בבקשה שהגישו בני המשפחה לקבל את הצעת המגשר גרוניס, בתום למעלה משנה של הליך שהתקיים בפניו. הנאמן, עו"ד יוסי בנקל, מתנגד להצעת המגשר, ואורנשטיין ביקש לדעת מה חושבים נושיה העיקרים של קופת הכינוס, בטרם יקבל החלטה האם לאמץ את ההסדר המוצע.

אם בית-המשפט יקבל את הצעת המגשר, המשמעות היא שכל הבקשות שהגיש הנאמן נגד המשפחה וגורמים נוספים בהן העלה טענות להענקות פסולות, מתנות והברחת נכסים תרדנה מסדר היום. עם זאת, ההסדר אינו כולל את אליעזר פישמן בעצמו אלא רק את רעייתו, ילדיו וחברות הקשורות אליהם. לכן, ההסדר אינו צפוי להשפיע על הליך פשיטת הרגל שמתנהל בעניינו של אליעזר פישמן. המשמעות היא שכל הבקשות שאינן נוגעות לחברות שהיו בשליטת פישמן, כמו למשל טענות הנאמן על נכסים שהסתיר בחו"ל, ימשיכו להתברר.

לאחר שעורכי-הדין של משפחת פישמן הציגו את הצעת המגשר ונתנו טעמים לקבלה, בעוד הנאמן הסביר מדוע לטעמו יש להתנגד אליה, פנה אורנשטיין לנושי קופת הכינוס של נכסי פישמן, ובראשם הבנקים, ואמר: "יש בפניי למעלה מ-20 בקשות שהגיש הנאמן. מדובר בבקשות לא פשוטות. גם הנאמן אומר בהגינותו שהוא לא יודע לתת הערכות באשר לסיכוייהן, ושזה לא יהיה אחראי כי זה כפוף להכרעה שיפוטית. הבקשות כאמור הן לא פשוטות בלשון המעטה, זה אני יכול לומר לכם. הנאמן לא יכול לתת לכם נתונים על זה, והרבה תלוי בהתפתחויות של חקירות ועדויות. היתרון המרכזי בקבלת ההסדר הוא ודאות - לפעמים טוב ציפור אחת ביד. לפעמים, טוב לקחת סיכון, אבל זה עניין שלכם."

עוד אמר אורשנטיין לנושים: "ההסדר לא סוגר את עניינו של אליעזר פישמן, שההליכים כלפיו ימשיכו להתנהל. אפשר גם יהיה לנקוט בהליכים נגד צדדים אחרים. הרכוש שיש לחייב ולא שייך למי שכאן (בני משפחתו, מ.ב) ימשיכו להתנהל. אז נכון שיש גם שיקולים אחרים, ויכול להיות שכל הבקשות תתקבלנה- אבל קחו בחשבון שזה יקח הרבה זמן - אני לא אהיה זה שאקבל את ההחלטה בכל הבקשות האלה, זה בטוח. אני עד היום שומע תיקים שהתחילו כשהייתי מתמחה. יש שיקולים לכאן ולכאן. שמיעת הבקשות כרוכה בזמן ובעלויות, ולא ברור כיצד תסתיימנה."

לסיכום אמר אורנשטיין: "לא נולד התיק שלא ניתן להגיע בו להסדר. פשרה עדיפה מאשר להגיע למחוזות לא ידועים. צריך למצוא את האיזון הנכון, גם בתיק מורכב כזה. לשם אני חותר, גם אם יש בעיות בהסדר הנוחכי - צריך למצוא את הדרך להגיע אליו. השאיפה צריכה להיות לא להמשיך את ההליכים. זה תיק שלא ייגמר, זה תיק מאוד מורכב, וזה מחייב מאמץ של כולם להגיע להסדר. אני ער לזה שלא מדובר במשהו פשוט."

*** גילוי מלא: איש העסקים אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת "מוניטין", המחזיקה (100%) בעיתון "גלובס". פישמן ואלונה בר און, מבעלי השליטה הנוכחיים בחברה, מצויים בסכסוך משפטי עסקי ואישי מתמשך.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully