דלק רוכשת משברון נכסי נפט בים הצפוני בכ-2 מיליארד דולר

זאת באמצעות החברה-הבת איתקה בקבוצת דלק מציינים כי לבארות יש כושר הפקה יומי של יותר מ-60,000 חביות נפט ליום (שווה ערך) ורזרבות מוכחות להפקה (P2) של 131 מיליון חביות; בנוסף, ברישיונות קיים פוטנציאל רזרבות נוסף (2C) של 45 מיליון חביות

  • דלק
קובי ישעיהו
יצחק תשובה (צילום: גלובס, צילום: תמר מצפי)

קבוצת דלק הנמצאת בשליטת יצחק תשובה רוכשת, באמצעות החברה-הבת איתקה (בעלות מלאה), הפועלת באזור הים הצפוני, מענקית האנרגיה האמריקאית שברון את הזכויות בחברת התפעול של שברון בים הצפוני (Chevron North Sea Limited), שבבעלותה 10 נכסי גז ונפט מפיקים.

בקבוצת דלק מציינים כי לבארות יש כושר הפקה יומי של יותר מ-60,000 חביות נפט ליום (שווה ערך) ורזרבות מוכחות להפקה (P2) של 131 מיליון חביות. בנוסף, ברישיונות קיים פוטנציאל רזרבות נוסף (2C) של 45 מיליון חביות.

איתקה תשלם עבור הבארות כ-2 מיליארד דולר. בניכוי התזרים המצטבר מיום 1 בינואר 2019 ועד למועד הסגירה הצפוי בחודש ספטמבר השנה צפוי להתעדכן ולרדת לכ-1.65 מיליארד דולר.

בדלק מציינים עוד כי לאחר השלמת העסקה תגדל יכולת ההפקה היומית הנוכחית של איתקה בכ-300%, מהיקף של כ-20,000 חביות ליום להיקף הפקה של כ-80,000 חביות ליום. עלות ההפקה הממוצעת של איתקה צפויה לעמוד על כ-18 דולר לחבית. במקביל, יגדלו הרזרבות המוכחות של החברה לכ-225 מיליון חביות שווה ערך נפט. איתקה צפויה לשמש כמפעיל (Operator) בארבעה נכסים מתוך עשרת הנכסים הנרכשים.

מבנה המימון הצפוי של איתקה לעסקה יורכב בעיקרו ממסגרות אשראי מבוססות עתודות (RBL) מקונסורציום של בנקים בינלאומיים בתנאי נון ריקורס לאיתקה ולחברה, הלוואת גישור בנקאית והון עצמי (לרבות הלוואות נחותות שיועמדו בידי החברה).

איתקה החלה לבצע עסקאות גדור למחיר הנפט לפי מחיר של 65 דולר לחבית נפט, וזאת כדי להבטיח את ההכנסות הצפויות מהמאגרים, בהתאם למחירי הנפט נכון למועד ביצוע העסקה.

עוד מציינים בדלק כי המאגרים הנרכשים במסגרת העסקה צפויים לייצר לאיתקה תזרים תפעולי נקי EBIDTA מוערך של כ-3 מיליארד דולר בשלוש השנים הקרובות (על בסיס הנתונים התפעוליים הקיימים נכון להיום).

נזכיר כי מוקדם יותר החודש הודיעה דלק כי עסקת הענק לרכישת 22.5% מהזכויות בשדה סיזר טונגה במפרץ מקסיקו בכ-965 מיליון דולר - מבוטלת. זאת, לאחר שאחת השותפות בשדה הפעילה זכות סירוב והודיעה כי בכוונתה לרכוש את הזכויות.

לאחר השלמת העסקה בכוונת קבוצת דלק לקדם הנפקה של איתקה בבורסה הראשית של לונדון.

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, ציין היום (ה') כי "מדובר בעסקה היסטורית חשובה עבור קבוצת דלק, שצפויה להפוך מחברת אנרגיה מקומית, לחברה אנרגיה בינלאומית עם היקף פעילות משמעותי בשווקים הבינלאומיים. במשך תקופה ארוכה בחנו הזדמנויות שונות בשוק הבינלאומי במטרה לבצע מהלך רכישה אסטרטגי מסוג זה.

"הבחירה של שברון בחברת איתקה ובקבוצת דלק, על פני מתמודדות בינלאומיות אחרות, מהווה הבעת אמון של השוק הבינלאומי ביכולות הביצועיות והפיננסיות של החברות. העסקה תגדיל משמעותית את כושר הייצור וההפקה של הקבוצה, תייצר לאיתקה תזרים משמעותי בהיקף של מאות מיליוני דולרים בשנה, ותעמיד את קבוצת דלק בשורה אחת עם השחקנים המובילים בשוק האנרגיה הבינלאומי (Independent player) עם כושר הפקה כולל, ברמת קבוצת דלק, של מעל ל-160,000 חביות ביום בים הצפוני, ובים התיכון".

עוד באותו נושא

קבוצת דלק: עסקת הענק במפרץ מקסיקו מבוטלת

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully