סטנלי פישר: "הפד העלה את הריבית בדצמבר בגלל טרמאפ"

נגיד בנק ישראל לשעבר, ששימש גם משנה ליו"ר הפדרל ריזרב, מעריך כי הנשיא טראמפ לא ימנה את יו"ר הפד ג'רום פאוול לכהונה נוספת אם ינצח בבחירות 2020. מדובר בהתבטאות לא שגרתית של פישר בצל ויכוח סוער: הפד נתון ללחצים פוליטיים

  • סטנלי פישר
אורי פסובסקי
סטנלי פישר (צילום: מערכת וואלה! NEWS, תמר מצפי)

"אם הנשיא טראמפ ינצח בבחירות ב-2020, הוא לא ימנה את ג'יי פאוול לכהונה שנייה כיו"ר הפדרל ריזרב. הוא ימצא מישהו אחר וימנה אותו. וזה יוביל למדיניות (מוניטרית) אחרת", כך העריך הבוקר נגיד בנק ישראל לשעבר, פרופ' סטנלי פישר, שהבהיר כי הדבר מעיד כי "הפד לא עצמאי לחלוטין מפוליטיקה".

פישר, שכיהן כמשנה ליו"ר הפרדרל ריזרב בין השנים 2014-2017, אמר את הדברים במסגרת הועידה השנתית של בית ספר טיומקין לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה, שמתקיימת השנה לכבוד יום הולדתו ה-70 של פרופ' צביקה אקשטיין, המשמש דיקן בית הספר. פישר אמר עוד כי להערכתו העלאת הריבית האחרונה של הפד, בדצמבר 2018, נבעה מרצונם של קברניטי הפד להתנגד ללחץ שהפעיל עליהם נשיא ארצות הברית, שקרא לפד באותה תקופה שלא להעלות את הריבית.

בפתח דבריו, פישר הביא סיפור שנכלל בספר זכרונותיו של יו"ר הפד האגדי בשנות השמונים, פול וולקר, בו הוא מוצא דמיון לסיטאוציה הנוכחית. "היו"ר וולקר זומן לבית הלבן ב-1983, לפגישה שבאופן חריג נערכה בספרייה. הוא ישב שם עם הנשיא רייגן וראש הסגל שלו ג'ימס בייקר, וניכר שרייגן חש לא בנוח. בייקר שלף פיסת נייר והקריא אותה לוולקר: 'הנשיא מורה לך לא להעלות את הריבית לפני הבחירות'. וולקר מספר שהוא ידע שזה לא חוקי, לא אמר מילה, ויצא מהחדר. ואולי בגלל זה הוא פוטר בהמשך. הוא הבהיר את הנקודה באופן ברור וזה לא קרה שוב. ומשהו כזה קורה כרגע".

מה שסיבך את התמונה בשות השמונים, וגם בימינו, לפי פישר, הוא שבתקופתו של וולקר, הפד לא התכוון להעלות את הריבית. "וזו אותה הבעייה שניצבת בפני פאוול. היה סיכוי טוב שהאם הנשיא היה שותק, הפד לא היה מעלה את הריבית בדצמבר. ולמה הם עשו את זה? כי טראמפ אמר בכל מקום שהם לא יכולים להעלות את הריבית. זה לא מצב שרצוי שהנשיא יתבטא על מדיניות מוניטרית".

טראמפ, לפי פישר, מתוחכם יותר בשימוש בשימוש בתקשורת מאשר נשיאים קודמים. "הנשיא הבין שהוא יכול לבצע הימור בכיוון אחד על ידי זה שהוא מכריז מה הוא לדעתו הפד צריך לעשות, ובסוף 2018 אמר שהם לא צריכים להעלות את הריבית כי זה יוביל למיתון. אם יהיה מיתון הוא יגיד 'אמרתי לכם' ואם לא הוא ישתוק. וזה יוצר מצב מאוד לא נוח עבור יו"ר הפד".

פישר גילה עוד שבתקופת כהונתו כנגיד בנק ישראל, הוא דיבר במקרים ספורים עם "אדם אחד או שניים" בממשלה על החלטת הריבית הצפויה של הבנק, בהנחה שהוועדה המוניטרית תאשר אותה, כדי "להסביר מה אנחנו הולכים לעשות". פישר, שנאם כשמולו בקהל יושבים נגיד בק ישראל פרופ' ירון אמיר, וחלק מחברי הוועדה מוניטרית של הבנק, כמו גם מחליפתו של פישר בתפקיד ד"ר קרנית פלוג, אמר ש" זו בעיה שאנחנו התמודדנו איתה היטב, אבל זה טעות מצד אנשים בוועדה מוניטרית להניח שיש להם עצמאות מלאה. אנחנו יכולים לעשות טעות אחת. אם נעשה שתי טעויות כבר לא נהיה עצמאיים, כי ישנו את החוקים. וצריך להיות מאוד זהירים".

בהרצאתו התייחס עוד פישר לסוגיות העומדות היום בלב הדיון הכלכלי בארצות הברית, ואמר עוד שלהערכתו, ייתן שההצעות העומדות היום על הפרק, להעלאת יעד האינפלציה ולשימוש מתירני יותר בגירעון, יובילו להעלאת יעד האינפלציה ל-3%, וגם ליעדי גירעון רופפים יותר - אם כי מדבריו השתמע כי הוא מתנגד להצעות אלה.

בסיום הרצאתו נשאל פישר מדוע הבנקים המרכזיים ברחבי העולם לא מצליחים להגיע ליעד אינפלציה של 2%. תשובתו בקצרה: "אף אחד לא יודע".

עוד באותו נושא

סטנלי פישר: "לא רואה סיכונים ממשיים למערכת הפיננסית"

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully