הסינים ומאיר שמיר ירכשו את תחנת הכוח אלון תבור

קבוצת MRC Alon Tavor Power Ltd, שבה חברה גם רפק אנרגיה, זכתה במכרז לרכישת תחנת הכוח של חברת החשמל בחח"י ציינו כי המחיר שהושג גבוה בכמיליארד שקל משווי התחנה הרשום בספרים

עמירם ברקת
02/07/2019
מאיר שמיר בועידת ישראל לתעופה, גלבוע 4, איירפורט סיטי, 2 במאי 2018. ראובן קסטרו
מאיר שמיר(צילום: ראובן קסטרו)

קבוצת MRC Alon Tavor Power Ltd היא הזוכה במכרז לרכישת תחנת הכוח אלון תבור. הקבוצה, שמורכבת משותפות של חברה סינית,רפק אנרגיה ואיש העסקים מאיר שמיר, תרכוש את תחנת הכוח ב-1.9 מיליארד שקל. בחברת החשמל ציינו כי המחיר שהושג גבוה בכמיליארד שקל מהשווי התחנה הרשום בספרים. ועדת המכרזים, בראשות מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך, הכריזה על הזוכה, שהייתה אחת מ-11 קבוצות שביקשו לרכוש את תחנת הכח אלון תבור, בתום תהליך שארך כתשעה חודשים.

בעקבות מכירת התחנה יקבלו עובדי חברת החשמל תוספת של 150 שקלים לפנסיה - במסגרת הסכם הרפורמה שנחתם עם המדינה, הסכם שבו בפעם הראשונה הותנו תוספות הפנסיה בעמידה באבני דרך. אבן הדרך הבאה תהיה מכירת תחנת הכוח בנאות חובב וכשהסכום הכולל 1,700 שקל יושלם רק לאחר מכירת תחנת הכוח החמישית, אשכול באשדוד.

זו תחנת הכוח הראשונה שחברת החשמל מוכרת למגזר הפרטי (מתוך 5 תחנות כוח), במסגרת הרפורמה במשק החשמל עליה הוחלט בדיוק לפני שנה, ביולי 2018. חברת התחייבה למכור את התחנות על פי לוחות זמנים קבועים, תוך ישום מתווה של ירידה הדרגתית במקטע ייצור החשמל עד לכ-40 אחוזים מכלל הייצור במשק.

יו"ר רשות החשמל אסף אילת אמר כי "כל הכסף שיתקבל ממכירת התחנה ומהתחנות הבאות יחזור לצרכנים". שר האנרגיה יובל שטיינץ אמר כי התמורה תאפשר את הוזלת תעריף החשמל ב-2%-3% בחודשים הקרובים בתקווה שיהיו עוד הכנסות.

שטייניץ נשאל האם מכירת תחנת הכוח לסינים לא תעורר בעיות לישראל מול ממשל טראמפ ואמר שהתיאום עם האמריקאים מצויין וכי אינו חושב שהמכירה תעורר בעיות ראשית משום שמדובר במכירת חשמל ושנית כיון שלחברה הסינית אין שליטה בבעלות על התחנה.

שטייניץ הוסיף כי "תוצאות המכרז הן עדות להצלחת הרפורמה ההיסטורית בחברת החשמל ובמשק החשמל. מדובר בהבעת אמון של המגזר העסקי בתהליך יישום הרפורמה. המחיר המצוין שהושג כבר בהפרטת תחנת הכוח הראשונה באלון-תבור, ובתקווה שמגמה זו תימשך גם בעתיד, יאפשר הוזלה ניכרת בתעריפי החשמל בשנים הבאות". יו"ר דירקטוריון חברת החשמל יפתח רון טל אמר כי "חברת החשמל נפרדת ממונופול הייצור ויוצאת לדרך חדשה של תחרות. זהו רגע מכונן בחייה של חברה בת 96 שנה. מדובר בהישג מדהים, הן מבחינת הניהול המקצועי של התהליך, הן מבחינת העמידה בלוח זמנים חסר תקדים והן מבחינת התוצאה המרשימה בכל קנה מידה".

מנכל חברת החשמל עופר בלוך אמר כי "ועדת המכרזים בחנה 7 הצעות. כולן מעידות, ללא יוצא מהכלל, על אמון גבוה של המשקיעים בתחנות הכח של חברת החשמל ובעובדיה. ניהלנו את אחד המכרזים הגדולים והמורכבים במשק בשנים האחרונות, בלוח זמנים חסר תקדים תוך הקפדה על הליך אשר נוהל בצורה המיטבית על-ידי מיטב הגורמים המקצועיים. הנהלת החברה ועובדיה מחוייבים לא רק להצלחת המכירה אלא לכל ישום הרפורמה שמשנה את פניה של החברה".

במכרז השתתפו חברות אנרגיה מקומיות לצד חברות בינלאומיות, גופים עסקיים ופיננסיים מובילים.

כאמור, מכירת תחנת הכוח אלון תבור היא חלק מיישום הבנות הרפורמה בחברת החשמל. בראש הצוות המקצועי, אשר מוביל את תהליך ישום הרפורמה בחברה וכן את הליך מכירת התחנות, עומד אמיר ליבנה, מנהל האסטרטגיה והשינוי המבני בחברת החשמל המתחדשת. את הליך המכירה ליוו היועץ הפיננסי גורן קפיטל, משרדי עורכי הדין ש. הורוביץ והרצוג, פוקס, נאמן וכן חברת טאסק'.

עוד באותו נושא

הלמ"ס: שיעור הבלתי מועסקים במשק ירד בחודש מאי ל-3.6%

לכתבה המלאה
  • מאיר שמיר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully