הגירעון התקציבי ממשיך להתנפח לכיוון המדאיג של 4%

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים כבר עומד על 3.9% תוצר לעומת 3.8% בעדכון הקודם בחודש מאי. ברשות המסים הסבירו כי הכנסות המדינה החודש היו נמוכות בכ-300 מיליון שקלים בגלל עדכון נוסחת מיסוי ירוק באחד לאפריל

  • גירעון
עמירם ברקת
רוני חזקיהו (צילום: אורי לנץ)

הגירעון התקציבי השוטף ממשיך לתפוח לכיוון הקו המדאיג של 4%: מעדכון ביצוע תקציב המדינה לחודש יוני שמפרסם היום (ה') האוצר עולה כי הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים כבר עומד על 3.9% תוצר לעומת 3.8% בעדכון הקודם בחודש מאי. הסיבה לגירעון החריג היא זינוק בהוצאות משרדי הממשלה בעוד שהכנסותיה ממסים שומרות על יציבות.

תחזית האוצר היא לגירעון של 3.6% בסוף השנה שהם כ-50 מיליארד שקלים, כשמתחילת השנה כבר הצטבר גירעון של 21.9 מיליארד שקלים. היעד בתקציב המדינה ל-2019 היא לגירעון של 2.9%.

באוצר ניסו היום להתנחם בנתונים על צמצום מסוים של החריגה בהוצאות המשרדים לעומת התכנון התקציבי: נכון ליוני ההוצאה הממשלתית גבוהה ב-10.4% מההוצאה בתקופה המקבילה אשתקד כשבתכנון דובר על גידול של 5.1%.

ברשות המסים הסבירו כי הכנסות המדינה החודש היו נמוכות בכ-300 מיליון שקלים בגלל עדכון נוסחת מיסוי ירוק באחד לאפריל, עדכון שגרם להקמת יבוא מכוניות לחודש מארס על חשבון היבוא בחודשים הבאים. על פי האומדן, הקדמת היבוא הגדילה את הגבייה ב-2.1 מיליארד שקל במארס, מתוכם 0.7 מיליארד שקל על חשבון חודש אפריל, 0.6 מיליארד שקל על חשבון חודש מאי 2019 ו-0.3 מיליארד שקל על חשבון חודש יוני.

נזכיר כי בחודש שעבר אישרה הממשלה את תכנית החירום של האוצר הכוללת קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים - אלא שהקיצוץ נועד לממן הוצאות נוספות בתקציב לצרכי ביטחון וסבסוד צהרונים והשפעת התכנית על הגירעון תורגש רק ב-2020, אז צפוי גירעון חמור אף יותר מהשנה, אם לא יינקטו צעדים לצמצומו.

עוד באותו נושא

כחלון מנסה לגלגל את הגירעון על הפקידים? הוא טועה בכתובת

לכתבה המלאה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully