פוטרתם: האם כדאי לכם למשוך את הפיצויים?

אחרי פיטורים כואבים מפתה למשוך את כספי הפיצויים שיעזרו לכם לעבור את החודשים הקרובים ואולי גם להתרענן קצ - אבל כדי להיזהר כדי לא לפגוע בעצמכם בעתיד. מדריך

עומר אשכנזי
06/08/2019
פיטורים(צילום: ShutterStock)

פוטרתם או עזבתם את מקום העבודה וזכרתם שיש לכם כספי פיצויים שאמורים להגיע אליכם? אתם מצטרפים לרוב הישראלים שאינם מודעים להשפעה של משיכת הפיצויים מהחיסכון הפנסיוני. אז אם כבר בניתם על נסיעה לחו"ל או חופשה קצרה כאן בארץ בכדי לנקות את הראש, כדאי לכם לשים לב: אמנם מטרת הפיצויים היתה לאפשר לכם ליהנות מסכום חד פעמי, אך כיום לאחר מספר רפורמות במשק הפנסיוני, מומלץ לשקול בכובד ראש את המשיכה של הכספים האלה.

עוד בוואלה!

קפיטליזם קשוב: מה קורה כשהעובדים משתתפים בישיבות הנהלה?

לכתבה המלאה

נתחיל מההתחלה, מי זכאי למשיכת פיצויים?

על פי החוק, עובד אשר עבד במקום עבודה אחד במשך שנה שלמה לפחות ופוטר, זכאי לקבלת פיצויים ממעסיקו. תקרת מס הכנסה למשיכת כספי פיצויים פטורים ממס היא 12,380 שקל נכון לשנת 2019 קיימים גם מקרים בהן ניתן לקבל את הפיצויים שלא בדרך של פיטורין - התפטרות בשל מצב בריאותי, טיפול בילד, הרעה משמעותית בתנאי העבודה ומעבר למקום מגורים העולה על 40 ק"מ ממקום העבודה.

גובה הפיצוי מורכב מרכיבי השכר שמשתנים מעובד לעובד: שכר יסוד, תוספת מקצועית או מחלקתית, תוספת וותק, תוספת יוקר המחייה ותוספת משפחה. תוספות השכר שלא יבואו בחשבון לחישוב הפיצויים הן: אחזקת רכב, החזר הוצאות, משכורת 13, דמי נסיעה, דמי הבראה ותוספת ביגוד.

רבים לא יודעים את זה, אבל מעסיקים רבים רושמים תוספות שכר תחת הגדרת בונוס או החזר הוצאות רק בשביל לא לבצע הפקדה עבורן לטובת רכיבי השכר לפיצויים. לכן, אתם חייבים לבדוק האם בתלוש המשכורת שלכם ישנן תוספות פיקטיביות (שיפגעו לכם בכספי הפיצויים) או לא. תוספת פיקטיבית, משמעותה רישום סכום זהה בתלוש השכר המופיע בכל חודש עבודה. על העובד להוכיח כי אכן המעסיק השתמש ברכיב שכר שלא למטרת פיצויים על מנת להתחמק מתשלום נוסף. במידה ויצליח להוכיח, סכום ההוצאה יוגדר תחת הגדרת שכר היסוד ובכך יגרום למעסיק לבצע השמלת פיצויי פיטורין עבור רכיב זה.

החלטתם למשוך את כספי פיצויים בכל זאת? אתם צריכים לדעת את האפשרויות העומדות לכם לפני המשיכה

משיכת פיצויים לפני מועד היציאה לגמלאות יכולה לגרום להפחתה משמעותית בקצבת הפרישה

רצף זכויות מעסיקים: כאשר העובד בוחר באפשרות זו, למעשה הוא בוחר בהתחשבנות מס עתידית כיוון שרצף פיצויים מורה למס הכנסה לא להתחשבן כיום על מס הפיציים ודחייתו למועד עתידי. עובד הבוחר באפשרות זו, מודע לעובדה כי יבצע משיכת פיצויים חד פעמית בעתיד.

רצף קצבה: מאפשר לעובד לבצע משיכת כספי פיצויים פטורים ממס באופן חד פעמי בעת סיום העסקה ואת יתרת הפיצויים החייבים במס, לייעד לקצבה. חוסך הבוחר באפשרות זו יוכל להקטין את חבות המס שלו כיום ומצד שני להגדיל את קצבתו העתידית.

משיכת כל הפיצויים החייבים והפטורים: אפשרות זו פחות מומלצת בשל השפעתה העתידית על גובה הקצבה. משיכת הפיצויים תגרע כ-40% מהפנסיה החודשית העתידית שלכם. לכן מומלץ לא לבצע משיכה חד פעמית שכזו אלא להשתמש באפשרויות האחרות. ניתן לבצע פריסת מס קדימה או אחורה על הפיצויים החייבים ובכך להקטין את חבות המס הנוכחית.

משיכת פיצויים לפני מועד היציאה לגמלאות יכולה לגרום להפחתה משמעותית בקצבת הפרישה. לכן אנו ממליצים על בחינת הנושא מול מומחה פנסיוני המכיר את הטבות המס השונות וכן את השפעות המשיכה על המשך החסכון העתידי.

הכותב הוא מנכ"ל אג'נדה סוכנות לביטוח

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully