פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   קנביט קונה את תיקון עולם ב-42 מיליון דולר

   כאשר החברה תגיע למיליארד שקל, ישולמו עוד 18 מיליון דולר. קנביט תממן את הרכישה בעיקר מגיוס מהציבור

   יפעת קריב, מנכ"ל קנביט (גלובס , צילום: איל יצהר, גלובס)
   יפעת קריב, מנכ"לית קנביט (צילום: איל יצהר)

   קנביט קונה את תיקון עולם ב-42 מיליון דולר, וכאשר החברה תגיע למיליארד שקל, ישולמו עוד 18 מיליון דולר. קנביט תממן את הרכישה בעיקר מגיוס מהציבור.

   צחי כהן (בעלי תיקון עולם), ביקש בתחילת המו"מ מאה מיליון דולר ואחוזים מהכנסות הפעילות. כהן נאלץ למכור את החברה בעקבות טענות המשטרה כי אינו כשיר משפטית להחזיק ביותר מ-5% מחברת קנאביס בגלל קשרים שניהל לכאורה עם ארגוני פשע. המשטרה לא הוכיחה את טענותיה עדיין, אולם בעקבות המידע המודיעיני שהגיע מהמשטרה, צמצם משרד הבריאות משמעותית את פעילותה של תיקון עולם בישראל, והיא איבדה את מעמדה כמובילת השוק.

   היום משוקת החברה קנאביס רפואי לכ-2,000-3,000 מטופלים בחודש (לעומת כ-10,000 ומעלה בימי השיא). מבחינת נכסים פיזיים, לחברה מתקן גידול קטן בבית יהושע (תואם את תקנות משרד הבריאות החדשות - GAP) ומפעל עיבוד קנאביס בציפורית הנמצא בתהליכי בנייה, ונחשב לגדול מסוגו בארץ. נכסיה הלא מוחשיים הם מותג חזק - הן המותג "תיקון עולם" והן מותגי הזנים הספציפיים, ומאגר מידע גדול שכולל מידע מעשרות אלפי מפגשים עם מטופלים ומידע מניסויים קליניים שנערכו במוצריה.

   גורם בשוק מעריך כי הנכס המשמעותי ביותר של החברה הוא המפעל, שיוכל להביא תוצרת לשוק תוך כחצי שנה, אך להערכתו דורש השקעה של 15 מיליון שקל נוספים. להערכת אותו גורם, מי שירכוש את תיקון עולם יצטרך להשקיע סכום כולל של 30-40 מיליון שקל מעבר לסכום הרכישה עצמו, כדי להחזיק את החברה לפעילות משמעותית בשוק.

   הפעילות של תיקון עולם בחו"ל כוללת פעילות גידול ועיבוד קנאביס בארה"ב, פעילות באוסטרליה שהופכת למסחרית בימים אלה וכן פעילות בהקמה ביוון, ממנה מתכננת החברה ליצא לכל אירופה. לחברה פעילות הפצה במספר מדינות באירופה הממתינה להיתרי הייבוא מיוון, וכן יש לכהן סביב 200 מיליון דולר, שקיבל ממכירת מניותיו בחברת אורורה, אליה מוזגה החברה הקנדית מדרליף שהוקמה בשותפות עם תיקון עולם.

   יפעת קריב, מנכ"ל החברה, אמרה ל"גלובס": "העסקה ממצבת את קנביט כחברה מובילה, אמיתית, שפועלת בכל שרשרת הערך. העסקה הזו צפויה לאפשר לקנביט למצב את עצמה לקראת הנפקה בחו"ל על בסיס המותג החזק של תיקון עולם. המפעל של החברה צפוי להיות אחד הגדולים מסוגו בעולם".

   ***חזקת החפות: צחי כהן הוא בגדר חשוד בלבד במעשים האמורים. כהן לא הורשע בביצוע עבירה ועומדת לו חזקת החפות