וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.25%

עמירם ברקת

7.10.2019 / 15:00

בהמשך להודעת הנגיד ירון ביולי האחרון כי הריבית לא תועלה זמן רב, בבנק ישראל לא מפתיעים את השוק

טקס מינויו של אמיר ירון לנגיד בנק ישראל הנכנס, בהשתתפות : ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון בית הנשיא, ירושלים. 24 בדצמבר 2018. רויטרס
אמיר ירון/רויטרס

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל הותירה את הריבית לחודש וחצי הבאים ללא שינוי ברמה של 0.25%, כך לפי ההודעה שפרסם היום (ב') בנק ישראל.

בבנק ישראל לא צופים העלאת ריבית, שצפויה להישאר עד סוף 2020 על 0.25% או לרדת ל-0.1%. בבנק ישראל מורידים תחזית צמיחה ל-2020 מ-3.5% ל-3%.

הנגיד אמיר ירון ציין בדבריו כי בין חברי הוועדה המוניטרית היו כאלה שתמכו בהורדת הריבית. "ההחלטה לא הייתה קלה", אמר ירון, "והיא לא התקבלה פה אחד". באשר לאינפלציה אמר ירון כי למרות שבחודשים הקרובים צפויה ירידה נוספת באינפלציה בטווח של שנה הציפיות הן שהאינפלציה תתכנס באזור הרף התחתון של תחום היעד. "סביר שהייסוף ישפיע על האינפלציה ובפרט אם יתמיד", אמר ירון.

"העיכוב בהקמת הממשלה דוחה את הטיפול בבעיות של המשק ואת הנקיטה בצעדים הדחופים הנדרשים לטיפול בגירעון וביחס החוב", הוסיף.

"חלק מהייסוף בשקל הינו תוצאה של המצב הטוב יחסית של המשק אך גם לשינוי בריביות ולהתפתחויות פיננסיות נוספות הייתה השפעה. בנק ישראל לא התערב עד כה בשערי המט"ח אך במידה ושער החליפין יסטה באופן מהותי מהחלון שהגדרנו בנק ישראל יתערב בשוק", אמר הנגיד. ירון ציין כי מעבר להורדת ריבית הוועדה המוניטרית שומרת בידה את האופציה לנקוט בצעדים נוספים "במידת הצורך".

לקראת ההחלטה התגברו הציפיות בשווקים לנקיטת צעדים מצד הבנק המרכזי לבלימת התחזקות השקל, כאשר מתחילת השנה השקל רשם התחזקות של 9.1%. נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון הודיע בצעד חריג ב-31 ליולי כי הריבית לא תועלה זמן רב - זאת בתגובה לגל המלצות קנייה של הבנקים הזרים שטענו כי ירון אינו מתכוון להמשיך במדיניות ההתערבות בשוק המט"ח שאפיינה את הנגידים הקודמים קרנית פלוג וסטנלי פישר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully