וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: מניית שדות מו"פ ריכזה מחזור חריג על רקע מאבקי השליטה בחברה

גולן פרידנפלד

6.1.2003 / 17:16

המעו"ף ירד בכ-0.2%; מניית גזית גלוב איבדה כ-2% במחזור גבוה של 13 מיליון שקל


יום המסחר בבורסה בתל אביב התאפיין מפתיחתו ביציבות, וזאת על רקע פיגוע ההתאבדות אמש בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. מחזורי המסחר היו נמוכים והסתכמו בכ-111 מיליון שקל, ושיקפו את חשש המשקיעים מההתפתחויות הבטחוניות הצפויות באזור בעקבות הפיגוע.

פעילים בשוק ההון ציינו כי המחזורים הנמוכים הם לא רק תוצאה של המצב הבטחוני הרעוע אלא גם תוצאה של הרפורמה במס, שבגינה משלמים המשקיעים מס מחזור בהיקף של כחצי אחוז. האדישות בשוק ההון באה לידי ביטוי כאשר הבורסה כמעט ולא הגיבה לפרסום נתוני הגירעון הממשלתי, שהסתכם בכ-4% מהתמ"ג - נמוך מחלק מהתחזיות של מרבית הפעילים בשוק ההון.

מדד המעו"ף ירד בכ-0.2% לרמה של 330.43 נקודות, מדד ת"א 100 נסגר ללא שינוי ברמה של 332.19 נקודות ומדד תל-טק 15 עלה בכ-0.6% לרמה של 168.25 נקודות.

מניית שדות מו"פ ריכזה את המחזור השלישי בגובהו בבורסה בהיקף של 7.7 מיליון שקל ועלתה בכ-1.8%. זאת, בעקבות מאבק השליטה המתנהל בחברה בין אבי ורטהיים, מבעלי בנק המזרחי, לבין משפחת לואיס, בעלת רשת בתי המלון ישרוטל.

היום רכש אבי ורטהיים מניות של החברה בכדי למנוע ממשפחת לואיס את ניסיון ההשתלטות באמצעות הצעת הרכש שפירסמה. ורטהיים רכש כ-7% מהון המניות של שדות מו"פ מקופות הגמל של בנק לאומי במחיר של 2.4 שקלים, שהוא גם המחיר למניה בהצעת הרכש שפירסמה משפחת לואיס.

מניות שופרסל ורבוע כחול איבדו כ-1.3% ו-0.2%, בהתאמה, על רקע האזהרה ששוגרה אל החברות מהממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום. חוקרי הרשות להגבלים עסקיים טוענים כי לאחר שהרשתות גילו כי מוצרים של ספקיהן נמכרים במחירים נמוכים יותר ברשתות מתחרות, הן חייבו את הספקים לשלם את ההפרשים, ולמעשה קנסו אותם על עצם עבודתם עם הרשת המתחרה.

מניות הבנקים רשמו עליות שערים מתונות, מלבד מניית בנק המזרחי שירדה בכ-1.1%. מניית בנק הפועלים עלתה בכ-0.3%, מניית בנק דיסקונט נסגרה ללא שינוי ומניית בנק לאומי התחזקה בכ-0.1%.

מניית בנק דיסקונט קיבלה היום המלצת "תשואת יתר" מבית ההשקעות אופק. מחיר היעד שהוענק לדיסקונט הוא 4 שקלים - 70% מעל מחיר המניה כיום. באופק העריכו כי ערך הנכסים של קבוצת דיסקונט (תוך התבססות על מכפיל הון שמרני של 0.5 לקבוצה כולה): הבנק עצמו, והאחזקות במרכנתיל, דיסקונט משכנתאות, הראל השקעות, הבינלאומי והנכס העיקרי של הבנק - אי.די.בי ניו יורק, הינו כ-4.4 מיליארד שקל - גבוה בכ-100% משווי השוק של הבנק. בפער כזה מעריכים באופק כי ההשקעה מספקת למשקיעים פיצוי "יותר מהולם" על הסיכון הקיים שתוכנית ההבראה לא תצלח או לא תתקדם בקצב הרצוי.

מניית אורמת הוסיפה כ-2.3% לאחר שאתמול התחזקה המניה בכ-4.5%. העליות באורמת מיוחסות להסכם המימון אליו הגיעה החברה לפרויקט תחנות החשמל שלה שבקליפורניה, ואשר צפוי לייצר לאורמת הכנסות של כ-34 מיליון דולר בשנה. ההלוואה שקיבלה אורמת הינה בגובה של 27.5 מיליון דולר.

מניית גזית גלוב ריכזה מחזור של כ-13 מיליון שקל - השני בגובהו בבורסה - על רקע ההערכות כי חברת גמול, המחזיקה בכ-9.5% ממניותיה, מתעתדת למכור את החזקותיה בחברה. גזית גלוב ירדה בכ-2%.

מניית מתב הוסיפה כ-1.2% על רקע המכירה הצפויה של 25% ממניות חברת הכבלים לקרן ההשקעות הבריטית אייפקס לפי שווי של 200 מיליון דולר. שווי זה גבוה בכ-17.6% משווי השוק של מתב. לעומת זאת, מניית חברת דנקנר השקעות , המחזיקה בכ-47% ממניות מתב, זינקה בכ-9% במחזור זעום.

מניית אלרוב ירדה בכ-5% במחזור זעום על רקע הורדת דירוג איגרות החוב מסדרה ד' של החברה מ-A פלוס ל-A על ידי מעלות אתמול. הורדת הדירוג מבטאת, על פי כלכלני מעלות, את ההרעה בסביבה העסקית של החברה בשוק המקומי - גידול ניכר בעודף היצע שטחי משרדים, ירידה בתפוסת המשרדים, ירידה בשכר הדירה למ"ר, עלייה בחובות מסופקים והמשך המשבר בענף התיירות והמלונאות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully