וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בפעם השלישית מאז יולי: הפד הוריד את הריבית ב-0.25%; פאואל הקפיץ את השוק

גיא בן סימון

30.10.2019 / 20:01

ההחלטה של חברי ועדת השוק הפתוח של הפד להוריד את הריבית ל-1.75%, בהתאם לתחזיות, התקבלה ברוב של 8 חברים. פאוול במסיבת העיתונאים: "דרושה עלייה משמעותית באינפלציה כדי שהריבית תעלה"

בתום ישיבה בת יומיים של חברי ועדת השוק הפתוח של הפד (FOMC), הבנק המרכזי האמריקאי הוריד הערב (ד') את גובה הריבית בארה"ב ב-0.25% לטווח של 1.75%-1.5%, וזאת בהתאם לתחזיות בשוק. במסיבת העיתונאים שלאחר ההודעה ג'יי פאוול אמר כי דרושה עלייה משמעותית באינפלציה כדי שהריבית תעלה, מה שהעביר את המדדים בוול סטריט לטריטוריה הירוקה.

מדובר בפעם השלישית בה הפד מוריד את הריבית מאז חודש יולי האחרון, אז חתך הנגיד פאוול את הריבית לראשונה מאז משבר הסאבפריים נוכח ההאטה בקצב הצמיחה. ההחלטה התקבלה ברוב של שמונה חברי הוועדה מול שני חברים, נשיא הפד של בוסטון אריק רוזנברג ונשיאת הפד של קנזס סיטי אסתר ג'ורג'.

בהודעת הריבית הושמט משפט המפתח שהופיעה בהודעות הקודמות מאז יולי, ולפיו הפד "ינהג כנדרש" על מנת לקיים את ההתרחבות הכלכלית. במקומו נכתב כי הפד יבצע הערכות בנוגע למדיניות המתאימה בהתאם לנתוני הכלכליים שיפורסמו בהמשך. הפד הוריד בנוסף את הריבית על רזרבות הבנקים (IOER) מרמה של 1.8% לרמה של 1.55%.

ג'יי פאוול נגיד הבנק המרכזי בארה"ב, 28 בנובמבר 2018. AP
הריבית צפויה להיוותר ברמה הזאת. פאוול/AP

במסיבת העיתונאים שלאחר ההודעה אמר פאוול כי הריבית צפויה להיוותר ברמה זו אלא אם יירשם שינוי בנתונים הכלכליים. נזכיר כי מוקדם יותר פורסמו נתוני צמיחה טובים מהצפוי לכלכלה האמריקאית ברבעון (1.9% לעומת הצפי לצמיחה בקצב של 1.6%).

"החלטנו להוריד את הריבית היום בפעם השלישית השנה. נקטנו בצעד זה כדי לסייע לחזק את כלכלת ארה"ב אל מול ההתפתחויות העולמיות ולספק משנה בטיחות מפני הסיכונים המתמשכים", אמר פאוול לפני שלב השאלות. פאוול ציין לחיוב בשלב השאלות את שוק העבודה, כששיעור האבטלה בשפל של 50 שנה, את נתוני הצריכה החזקים ואת הסנטימנט העסקי החיובי.

עוד הוסיף פאוול כי האינפלציה התייצבה מתחת ליעד של 2% לאחר הירידה שנרשמה בתחילת השנה, וכי הפד עוד צופה שזו תעלה על 2%. לדבריו, הפד לא יעלה ריבית עד אשר תירשם עלייה משמעותית באינפלציה. "אנחנו לא חושבים להעלות ריבית בקרוב, והריבית תיוותר ברמה זו כל עוד התחזית תעמוד בציפיות האינפלציה", אמר פאוול.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully