וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הדולר היציג זינק ל-4.823 שקלים

אמיר טייג

8.1.2003 / 17:38

גבוה ב-1.1% משערו היציג; אמש הזרימו פעילים זרים ביקושים גדולים לדולר וגרמו לזינוק החד בשערו


פרשיית ההלוואה של שרון מכה היום בשוק המט"ח. הדולר ממשיך את המגמה שהחל אמש לאחר קביעת היציג והתחזק היום בשיעור חד. היציג נקבע על 4.823 שקלים, עלייה של 1.13% לעומת היציג שנקבע אתמול. אי הוודאות אשר מעוררת הפרשה במערכת הפוליטית מנוצלת היטב בידי משקיעים זרים אשר העלו את הדומיננטיות שלהם בימים האחרונים ופותחים עמדות נגד השקל, גם על רקע המלחמה האפשרית בעיראק. לאחר קביעת היציג מוסיף הדולר להתחזק ועולה ב-0.15% נוספים ל-4.83 שקלים.

לגורמים המעיבים על השקל היום מצטרפות שמועות המסתובבות בין הסוחרים ושפורסמו באתרי אינטרנט, לפיהן ארה"ב החליטה לעת עתה לדחות את בקשת הערבויות שישראל מבקשת לקראת העימות במפרץ וכדי לשקם את הכלכלה המקומית. מלבד מידע לא מבוסס זה, לא נוסף מידע חדש בנושא מאז התראיין אוהד מראני לתקשורת אמש, ואמר כי השיחות בנושא הערבויות מול האמריקאים מתנהלות כסדרן. ההערכות הן כי צוות סגני השרים בארה"ב הביע נכונות לזרז הדיונים וקבע כבר לוחות זמנים קצרים, קודם לדיון הבטחוני וגם לדיונים הכלכליים.

שערו היציג של הדולר נקבע אתמול על 4.769 שקלים לאחר שרשם ירידה של 0.38%. לאחר קביעתו אתמול החל הדולר לזנק מעלה, עם הצטרפותם של פעילים זרים למסחר, אשר העלו את הדולר ב-0.86% לרמה של 4.81 שקלים בסוף היום. הערכות הן כי אמש המיר מספר מצומצם של גורמים זרים שקלים בדולרים בהיקף חריג של 200 עד 300 מיליון דולר.

בחדר המסחר של בנק דיסקונט לא קושרים בין ההתפתחויות הפוליטיות של היומיים האחרונים ובין המסחר בדולר. "ברגע שנפרץ מחסום ה-4.8 שקלים נפתח הסכר וגורמים מקומיים רבים הצטרפו לזרים ורכשו דולרים, בהם בנקים ויבואנים. המשקיעים הזרים, אשר חזרו לא מכבר מחופשת סוף השנה, מאוד מושפעים מאמות מידה טכניות וכל תגובה חדה לאחר פריצת רמת ההתנגדות החזקה של 4.8 שקלים. מעתה רמת ההתנגדות הבאה היא ב-4.85 שקלים ומיד אחריה ב-4.87 שקלים. רמת התמיכה למסחר היום נמצאת ב-4.825 שקלים".

אבי שריר, מחדר המסחר של אקסלנס, מעריך כי התנודתיות הגבוהה בשוק המט"ח בימים האחרונים נובעת בעיקרה מרמת המחזורים הנמוכה יחסית. שריר מציין כי אמש לאחר קביעת היציג הצטרפו למסחר גורמים זרים אשר מכרו ללקוחותיהם פוזיציות המנוגדות לשקל, תחת ההנחה כי השקל יסבול אם תפרוץ מלחמה במפרץ. שריר מציין כי יצואנים רבים בוחרים למכור דולרים ברמה של מעל 4.8 שקלים ולמתן מעט את העליות בדולר. "מה שבטוח הוא שלא יהיה מסחר משעמם בימים הקרובים", אומר שריר.

התפוצצות פרשיית שרון, המצטרפת לפרשיות השחיתות בליכוד שנחשפו בימים האחרונים, מעוררת בקרב הסוחרים חששות כי הליכוד צפוי לאבד מנדטים בבחירות הקרובות לטובת מפלגות קטנות, אשר יערערו את יציבות הקואליציה הבאה. כצפוי, השוק חושש מקואליציה חלשה וזו אחת הסיבות להיחלשות השקל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully