וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לצלוח את המשבר: גלגל ההצלה של המסעדנים

עו"ד חיות גרינברג

31.3.2020 / 9:38

גם בזמן שגרה היה ענף המסעדנות בקשיים, אותם משבר הקורונה רק החריף. ועדיין, יש צעדים פרואקטיביים שניתן לעשות כדי לתת לעסק תקווה ביום שאחרי

ענפים רבים ברחבי העולם תלויים בימים אלו על בלימה ואינם יודעים כיצד ישרדו את החודש הבא, אם בכלל. ענף המסעדנות, בדומה לענף התיירות, האופנה והאירועים הוא בעל רמת סיכון גבוה יותר מענפים אחרים במשק. כל אלה תלויים במשתנים חיצוניים גלובליים ומשתנים מקומיים המשפיעים אחד על השני כמובן. משבר הקורונה הוא משתנה גלובלי שמשפיע עמוקות על השוק המקומי והבינלאומי כאחד.

בימים של משבר כדוגמת מבצע צוק איתן - מסעדות וגני אירועים ספגו מכה קשה, אירועים בוטלו וסועדים ולקוחות הפסיקו להגיע מחשש לביטחונם והעדיפו להישאר בבית עד יעבור זעם. המשבר הנוכחי כבר חצה את הרוביקון והינו למעשה משבר כלכלי בעל השפעות עומק שכמותן המשק מעולם לא חווה. רבים הוצאו לחופשה ללא תשלום, אחרים פוטרו או ששכרם קוצץ - והמשמעות עבור שכירים ועצמאיים רבים (אף כאלה שאינם עובדים בענף המסעדנות) שהדרך היחידה לשרוד את המשבר הנוכחי היא לבצע קיצוץ דרמטי בהוצאות איפה שרק ניתן, כאשר הפרדוקס המובנה במצב זה, תרבות הפנאי תהא הראשונה שתשלם מחיר ביום שלאחר החזרה לשגרה.

קורונה בישראל, 15 במרץ 2020. AP
בתקווה שיהיה בשביל מה להוריד את הכיסאות/AP

14 אלף מסעדות, ברים ובתי קפה מגלגלים כ-30 מיליארד שקל בשנה בישראל. ענף זה יספוג פגיעה קשה מאין כמוה אחרי משבר, אבל חשוב להבין כי מדובר בענף שהיה עוד חולה לפני פרוץ המשבר. משבר הקורונה הנוכחי הוא המסמר האחרון בארון הקבורה של כ-30% מהעסקים (לפי התחזיות) שעתידים להיסגר כתוצאה מהטלטלה שאותה הם חווים. יש לקוות שהפתרונות שהמדינה מגבשת לטובת העסקים הקטנים, בהן ביטול זמני של תשלומי מיסים, ארנונה וכן העמדת מענקים לעסקים שיאפשרו להם "להרים את הראש מעל המים" למשך תקופה הזו.

עם זאת, כמו כל עסק במשבר, על בעלי המסעדות לבחון את אופייה של המסעדה, איתנותה הפיננסית ובחינה אסטרטגית של המטרות והשיקולים המנחים את בעלי המסעדות מבחינת "עלות-תועלת". האם נכון להפעיל שירות משלוחים כאשר המנות במסעדה לא מותאמות לשירות שכזה, או האם נכון להתאים את המנות בתפריט למשלוחים? האם נכון להשתמש בשירות משלוחים כמו "wolt" שגובה עמלות על כל משלוח, או להשתמש בשירות משלוחים פרטי? ואולי בכלל נכון לסגור את המסעדה עד ליום בהיר ולצמצם חשיפות אישיות לנושים וספקים המחזיקים בערבויות אישיות של בעלי המסעדות?

אין תרופה או נוסחת פלא שתבטיח כי ענף המסעדות יצלח את התקופה המאתגרת הזו בשלום. עם זאת, הנחת העבודה של בעלי המסעדות בתקופה זו צריכה להיות שהמשבר עתיד להימשך לאורך זמן ולכן סדר העדיפויות מבחינתם צריך להיות -צמצום הוצאות בראש ובראשונה ורק אחר כך שיקולים של נראות ומיתוג. כמו כן, על מסעדנים להבין היא שתרבות הפנאי וענף המסעדנות בפרט לא ישוב להיות כפי שהיה - ועל בעלי המסעדות לעשות את ההתאמות הנדרשות, בתום התקופה, כדי להמציא עצמם מחדש בימים שלאחר המשבר.

עו"ד חיות גרינברג. שני נחמיאס,
עסקים צריכים להמציא את עצמם מחדש. עו"ד חיות גרינברג/שני נחמיאס

בשלב ביניים זה, מסעדות יכולות לבצע צעדים פרואקטיביים שיביאו לגידול בהכנסות -כדוגמת מכירת אוכל ביתי ומשלוחים יום-יומיים, מכירת שוברים שונים למסעדה באמצעות קמפיין גיוס המונים ועוד. אלה פעולות שיכולות לסייע למסעדה להרים את הראש מעל המים, אולם צעדים אלו יהיו יעילים רק לצד בחינה כלכלית של העסק וקיצוץ דרמטי בהוצאות, חשוב לומר - יישום פעולות אילו אינו הבטחה להישרדות המסעדה ביום שאחרי.

המשבר הנוכחי תפס את כל ענפי המשק כמעט בלי הגנה, ואין ידיעה ומתי יהיה סופו, במשק בכלל ובענף המסעדנות בפרט. עם זאת, דווקא המשבר, והניסיונות להחיות את המשק יכולים להוות הזדמנות בעבור בעלי מסעדות, שלהם חובות רבים שקדמו לו, לנסות להגיע להסדרים פרטניים עם נושיהם בתקווה להימנע מהליכי כינוס נכסים ונקיטת הליכי פשיטת רגל.

עו"ד חיות גרינברג, בעלת חברת עורכי הדין חיות גרינברג, מתמחה בניהול משברים והבראת חברות במשבר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully