וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ועדת גרונאו: לא נגיש מסקנות לפני הבחירות בגלל סיבות פוליטיות

ערן גבאי

13.1.2003 / 10:11

ההערכה היא שהוועדה לקביעת נוסחת הרווחיות של בזק תצביע על הצורך להעלות תעריפי בזק לנוכח התחרות הגוברת; מסקנות הוועדה היו אמורות להתפרסם כבר באוקטובר

ועדת גרונאו לקביעת תעריפי בזק לא תגיש את מסקנותיה לפני הבחירות לכנסת ב-28 בינואר - כך עולה משיחה עם אחד מחברי הוועדה.

מסקנות הוועדה היו אמורות להתפרסם בקווים כלליים כבר באוגוסט, ובמלואן באוקטובר. "כולם כרגע בראש אחר", אומר חבר הוועדה. "למרות שמתקיימות ישיבות וחלק מאנשי הוועדה עובדים קשה, כל הנושאים עדיין פתוחים ונדמה שסיכומים יצריכו זמן נוסף".

בתשובה לשאלה אם העיכובים בהגשת המלצות הוועדה נובעים מתאריך הבחירות הקרוב ומרצונה של הממשלה להימנע מפרסום מסקנות הוועדה, שככל הנראה תמליץ על העלאת תעריפי בזק למגזר הפרטי, אמר חבר הוועדה ש"הדברים קשורים לפוליטיקה במידה רבה". גורם בכיר אחר בשוק אמר: "איזו ממשלה תביא המלצות להעלאת מחירי בזק לפני בחירות?".

חבר הוועדה טוען כי סיבות נוספות לעיכובים הן שלא ברור אם אחרי הבחירות יאיישו את משרדי התקשורת והאוצר אותם אנשים, וכן כי בזק צפויה לבקש להציג בפני הוועדה חוות דעת נוספות.

ועדת גרונאו, בראשות פרופ' ראובן גרונאו, אמורה לקבוע את נוסחת הרווחיות של בזק לשנים הקרובות באמצעות קביעת תעריפי החברה. ההערכה היא שהוועדה תצביע על הצורך להעלות את תעריפי בזק לשוק הפרטי לנוכח התחרות הגוברת בבזק בשוק העסקי.

חבר הוועדה סירב להתייחס לשאלה אם בכוונת הוועדה לתגמל את בזק באמצעות נוסחת התעריפים על הפגיעה הצפויה לה, לטענתה, מהחלטת שר התקשורת לבטל את העמלה של בזק בקישור הגומלין לשיחות לקווי סלולר. בזק אומדת את הפגיעה בהכנסותיה בכ-50 מיליון שקל ב-2003.

ועדת גרונאו אמורה לדון בגובה תעריפי קישור הגומלין בין הרשת של בזק לרשתות אחרות. ועדת קרול, שבחנה וקבעה את כללי התחרות בשוק התקשורת הישראלי, הנחתה כבר לפני מספר חודשים את ועדת גרונאו להידרש לקביעת תעריפי קישור הגומלין בבזק, ולבחון את הפחתתם.

חבר הוועדה סירב להתייחס לשאלה אם ועדת גרונאו תתייחס לתחרות חברות הסלולר בבזק באופן שונה מוועדת קרול, שקבעה כי טרם בשלו התנאים לראות בשירות הסלולר תחליף לשירות הנייח.

ועדת גרונאו התבקשה בשנה שעברה להקדים את קביעת התשואה העתידית על ההון של בזק מסוף 2003 לסוף 2002, לאור דרישת מנהלי ההפרטה של בזק להציג נתונים ברורים על מידת רווחיות החברה בשנים הקרובות בפני משקיעים פוטנציאליים בבזק ושש הקבוצות שביקשו להשתתף במכרז לרכישת גרעין השליטה בחברה.

כשתהליך הפרטת בזק נזרק הצידה ואישור ההמלצות, לכשיתקבלו, במשרד התקשורת ובוועדת הכספים של הכנסת ייארך זמן, גם לחברי ועדת גרונאו לא ברור אם יישום בפועל של המלצותיהם יתאפשר לפני 2004.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully