וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

אלה לוי-וינריב

25.5.2020 / 20:00

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

בווידאו: חולדאי בדיון בוועדת הקורונה/צילום: ערוץ הכנסת, עדינה ולמן דוברות הכנסת

בסרטון: רון חולדאי בוועדת הקורונה בכנסת

האם הרשויות המקומיות ימלאו את החלל הכלכלי שפוער משרד האוצר, ויסייעו לעסקים ולתושבים להתאושש מהמשבר? נראה שחלק מהעיריות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים. בין הצעדים: הקלות בארנונה ובהסדרי ותעריפי החניה בערים.

ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, שהוא בין ראשי הערים שהחלו את המגמה, הודיע השבוע שהארנונה למגורים בעיר לשנת 2021 לא תעלה כפי שמבקשת הממשלה, ואפילו תרד ותוזל באופן סמלי.

בהתאם למנגנון תעריפי הארנונה המתעדכן מדי שנה ומכונה "הטייס האוטומטי", החליטה הממשלה שעל הרשויות המקומיות לייקר את הארנונה בשנת 2021 ב-1.1%, בכדי לאזן את קופת העיר מול ההתייקרויות השונות. אך בעיריית רמת גן החליטו שלא להגדיל את ההכנסות על בסיס הארנונה, אלא "באמצעות הקטנת הוצאות רכש, תוך כדי ניקוי תופעות שליליות ומינהל לא תקין שירשנו, שעלו עשרות מיליונים בכל שנה", כפי שנמסר בהודעה של העירייה.

ההקלה ברמת גן מצטרפת להודעת משרד הפנים על פטור מארנונה לשלושה חודשים לעסקים שנפגעו מהקורונה. לדברי שאמה הכהן, "הארנונה לעסקים קיבלה התייחסות בצורת פטור לשלושה חודשים, בעוד משלמי הארנונה למגורים לא זכו לשום הקלה, ולא פחות חשוב מכך הקורונה פגעה כמעט בכל בית וזו העת להפגין רגישות חברתית".

מועצות הערים אמורות לאשר עד סוף יוני את צו הארנונה, על בסיס העדכון הממשלתי של ייקור בשיעור של 1.1%, אך שאמה המליץ למועצת העיר להחליט דווקא להוזיל את הארנונה למגורים.

הכרזה על ההתמודדותו של כרמל שאמה הכהן, לראשות עיריית רמת גן, כיכר אורדע, רמת גן. ראובן קסטרו
לא זורם עם החלטות הממשלה. שאמה/ראובן קסטרו

עירייה נוספת שהחליטה לקחת יוזמה ולהקל בארנונה היא רעננה, שהודיעה שלא תעלה את הארנונה בשנת 2021, כדי להקל על התושבים והעסקים בעיר. בישיבת הנהלת הקואליציה, קיבלו ראש העיר חיים ברוידא, שלושת סגניו וכל חברי הקואליציה החלטה כי יגישו בקשה למשרד הפנים לאשר את ביטול עליית הארנונה למגורים ולעסקים ברעננה.

מאיפה יגיעה הכסף כדי לאזן את הקופה? בעיריית רעננה מסבירים כי הנהלת העיר גיבשה בשנה האחרונה תכנית התייעלות כלכלית וארגונית רחבת היקף, בהתקשרויות, ברכש, במכרזים, במנגנון העירוני, בצמצום הוצאות ליועצים למיניהם, בהסדרת הליכים תחרותיים ובחתירה להרחבת תמהיל הכנסות מעסקים אל מול תמהיל ההכנסות ממגורים.

כעת, לאחר איזון וייצוב התקציב העירוני, יפעלו להובלת המהלך להקל בארנונה אל מול משרד הפנים.

צעדים אלה מצטרפים לצעדים נוספים שעשו עיריות בכדי להקל על תושביהן בתקופת המשבר, ובין היתר החלטת עיריית תל אביב-יפו להקל זמנית במדיניות החניה ברחבי העיר. בין היתר הודיעה העירייה על 24 שעות חניה ב"אחוזות החוף" תמורת שישה שקל בלבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully