קסטרו דורשת מבעלי הקניונים הנחות בשכירות ומסרבת לפתוח חנויות

חנויות של רשת האופנה עדיין סגורות בקניוני שבעת הכוכבים, לב המפרץ ומבשרת ציון, זאת בנוסף לחנות הסגורה בקניון TLV. חלק מבעלי הנכסים בוחנים נקיטת צעדים משפטיים. בקבוצת קסטרו לא מפרטים כמה מתוך 5,000 העובדים הוחזרו לעבודה מחל"ת

שני מוזס
03/06/2020
עריכה: שאול אדם

חודש אחרי פתיחת הקניונים בתום סגר הקורונה, וקבוצת האופנה הציבורית קסטרו שבניהול רון רוטר יוצאת למלחמה בבעלי המרכזים במיקומים שמעמיסים עליה. גם לאחר שהוסרו הגבלות הממשלה שמנעו פתיחת קניונים ומרכזי קניות, חברת האופנה הציבורית החליטה באופן חד צדדי שלא לפתוח חלק מהחנויות שלה, על אף שהן באמצע חוזה השכירות.

זאת, לפחות בחלק מהמקרים, בניסיון שלא להסתפק בהקלות שנתנו חלק מהקניונים במסגרת משבר הקורונה, אלא לשפר את החוזה הקיים. במקביל, רוב החנויות של הרשת כן נפתחו ושבו לפעילות, אך בשלב זה בקבוצה מסרבים לפרט כמה מתוך 5,000 העובדים שלה הוחזרו מחל"ת.

ככל הידוע, חנויות של רשת קסטרו עדיין סגורות בקניון שבעת הכוכבים, בלב המפרץ ובקניון מבשרת ציון, וזאת בנוסף לדיווחים על החנות הסגורה של קסטרו בקניון TLV. קסטרו אינה מפרטת עבור ציבור הלקוחות שלה באתר החברה אילו חנויות סגורות ואילו פתוחות, אך במענה הטלפוני של החברה מאשרים כי החנות בשבעת הכוכבים "לא תיפתח עד להודעה חדשה".

עוד בוואלה!

קולקציית האיפור שתסגור לכן לוק זוהר - גם לערב וגם ליומיום

בשיתוף בובי בראון
הרבה חנויות אפילו לא נפתחו אחרי הקורונה. קסטרו(צילום: Creative Commons)

הכשרת היישוב: "הפרה יסודית של חוזה השכירות"

עוד נודע כי חלק מבעלי הנכסים הללו בוחנים אפשרות לנקוט בצעדים משפטיים נגד הרשת, וביניהם חברת הכשרת היישוב, הבעלים של קניון שבעת הכוכבים. בקניון שבעת הכוכבים סירבו להתייחס לפניית "גלובס" לנושא.

כך או כך, ב-6 במאי נשלח לשוכרים בקניון שבעת הכוכבים מכתב החתום על ידי שמשון פוגל, משנה למנכ"ל בחברת הכשרת היישוב, בו הוא מבקש "מכל שוכר שביטל את ההרשאות לחיוב חשבון, מה שמכונה בטעות כ'הוראות הקבע', כי יחדש אותן באופן מיידי כחלק מהחזרה לשגרה". עוד נכתב, "אנחנו מזכירים שביטול ההרשאות לחיוב חשבון היווה ועוד מהווה הפרה יסודית של חוזה השכירות והניהול, ובכל מקרה אי חידושן המיידי מהווה אף הוא הפרה יסודית נוספת על כל המשתמע מכך. נבקש להעיר שאין להסיק מהאיפוק שלנו בתגובה לביטול ההרשאות משום הסכמה או מחילה כלשהי, ואנו מדגישים שפעולה חד צדדית כזו עומדת בניגוד להתחייבויות מפורשות שיש לכם בחוזה כלפינו".

הצעדים הללו מצטרפים למאמצים הנוספים של המנכ"ל הטרי של הקבוצה - רון רוטר, שנכנס לתפקידו לפני כשבועיים באופן רשמי. רוטר הבן נכנס לנעליים הללו בתקופה הקריטית, המאתגרת והמורכבת שידע ענף האופנה בישראל בכלל, והקבוצה שייסדה משפחתו בפרט.

שורת צעדים לצמצום הוצאות

במסגרת זו מבצעת הקבוצה בניהולו שורת מאמצים כדי לצמצם את ההוצאות שלה. כך, בחודש מאי החברה החלה בהליך פיטורים שכולל 10-30 מעובדי המטה והמרכז הלוגיסטי שלה. מדובר בקבוצה המעסיקה כ-5,000 עובדים, כך שמדובר על פחות מאחוז ממצבת כוח האדם שלה. בנוסף, בוצע קיצוץ שכר רוחבי ומדורג לעובדי מטה המשתכרים מעל 13 אלף שקל.

אבל זה לא המהלך היחיד: קסטרו גם מכרה את הקרקע בה פועל המטה שלה בבת ים בתמורה ל-140 מיליון שקל, והודיעה כי תזרים את כל התמורה שתתקבל מהעסקה לצורכי החברה השוטפים.

בחודש מרץ דיווחנו כי קסטרו הייתה נחושה לקצץ בהוצאות גם מול ספקיה, כשאלה נדרשו לתת לה הנחה של 30% על סחורה שלטענתם כבר סופקה לרשת, "או הרשת לא תשלם כעת עבור מה שניתן לה, ולאחר ההשבתה היא 'תראה מה ניתן לעשות'".

תרם בעצמו לקיצוץ רון רוטר(צילום: שוקה כהן)

במקביל, רוטר תרם גם באופן אישי לקיצוץ בעלויות, כשבמהלך תקופת ההדממה ויתר על 35% מהשכר והסתפק במשכורת חודשית של "15 אלף שקל נטו", ובהמשך הודיע כי החל מיום החזרה לפעילות ב-1 במאי ועד להודעה חדשה, הוא מוותר על 63% משכרו הקבוע כמנכ"ל הקבוצה, כך שהוא יעמוד על "32 אלף שקל ברוטו".

בקניון TLV מסרו בתגובה לחנות הסגורה כי "קסטרו ורנואר קיבלו הודעות עוד לפני משבר הקורונה על כך שההקלות שהיו להם בשנת 2019 לא יוארכו לשנת 2020, השוכרים פנו לבקשתם, עוד לפני משבר הקורונה ליציאה מוסכמת מן החוזה כנגד קנס יציאה, המו"מ הופסק עקב משבר הקורונה והנ"ל מנסים שלא בתום לב להבנות מן המשבר ולהשתמש בו כעילה להפרת חוזה ללא קנס. קניון TLV נמצא במו"מ מתקדמים לאכלוס השטחים על ידי שוכרים אחרים אשר ישדרגו את תמהיל הקניון כגון סופרמרקט מוביל, מותג ספורט בינלאומי ועוד".

בקסטרו לא מסרו תגובה לדברים.

  • קסטרו
  • רון רוטר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully