וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

באוצר מתקיפים: התבטאויותיו של קליין אינן תורמות ליציבות במשק

גולן פרידנפלד

16.1.2003 / 16:18

האוצר על בנק ישראל: ב-4 שנים האחרונות בנק ישראל לא עמד ביעדי האינפלציה, תחת זאת הוא מרבה להתקיף את הממשלה

"העובדה ששיעורי האינפלציה בחודשים אחרונים היו נמוכים ואף שליליים אינה בגדר הישג", כך מציין היום משרד האוצר. להערכת כלכלני האוצר, למדיניות הריבית שהובילה למדדים הנמוכים בחודשים האחרונים יש מחיר כבד בדמות פגיעה בפעילות הכלכלית, בעיקר של הענפים המסורתיים ושל משקי הבית החלשים.

באוצר ציינו כי אינפלציה נמוכה מדי (ובעיקר ירידה במחירים) גורמת למידה דומה של אי-ודאות ועיוותים בקביעת המחירים היחסיים במשק כמו אינפלציה גבוהה מדי, ובמקרים מסוימים אף לעיוותים גדולים יותר. ירידת מחירים, על רקע משק במיתון, אינה מבטאת יציבות, אלא כשלון של המדיניות המוניטרית לשמור על שיעור אינפלציה נמוך ויציב, בהתאם ליעדי האינפלציה שקבעה הממשלה.

באוצר הוסיפו לתקוף את המדיניות המוניטרית של בנק ישראל וציינו כי היא מרסנת מדי, דהיינו, מעבר לריסון הנדרש בכדי לעמוד ביעדי האינפלציה שקבעה הממשלה. בנוסף ציינו באוצר כי המדיניות המוניטרית גורמת להקטנה בהכנסות הממשלה ממיסים ולהגדלת הוצאותיה הריאליות על שכר ועל תשלומי העברה, ואלו מובילים לגידול הגירעון התקציבי. מדיניות מוניטרית מרסנת מדי מקשה במידה מאד משמעותית על יכולתה של הממשלה לעמוד ביעדי הגירעון.

"עמידה מוצלחת ביעד האינפלציה וביסוס אמון הציבור במדיניות המוניטרית מחייבים חזרה לטוואי הדרגתי וזהיר של הפחתת ריבית נומינלית וריאלית תוך שמירה על יציבות", הוסיפו באוצר. במידה ובנק ישראל ישתהה יתר על המידה בהורדת הריבית, כאשר תנאי המשק מאפשרים זאת, שיעורי אינפלציה נמוכים או אף שליליים עלולים להעלות עוד יותר את הריבית הריאלית, להעמיק את המיתון ולגרום לתיקון גדול בריבית בעתיד, אשר עלול יהיה לפגוע ביציבות, ציינו באוצר תוך הזכרת האירועים שהביאו להורדת הריבית החדה בדצמבר 2001.

באוצר, שהיה שותף למהלך הורדת הריבית הדרסטית בדצמבר האחרון המשיכו לתקוף את בנק ישראל על מהלך הורדת הריבית בדצמבר 2001: "יש לשאוף לכך שהמדיניות המוניטרית תלמד מניסיון זה, תפיק את הלקחים הנכונים, ולא תחזור ב-2003 על אותה טעות של השתהות בהורדת הריבית הריאלית".

אם לא די בעקיצות אלו לעברו של בנק ישראל הרי שבאוצר החליטו להיות בהירים לחלוטין בקשר להתבטאויותיו של נגיד בנק ישראל וציינו: "ב-4 השנים האחרונות בנק ישראל לא עמד ביעדי האינפלציה כפי שקבעה הממשלה. תחת זאת, הבנק מרבה להתקיף את הממשלה, משרד האוצר והמדיניות הפיסקלית, לעתים תוך שימוש בביטויים אשר אינם תורמים להגברת היציבות של המשק. בידיו של בנק ישראל מופקדים משאבים רבים והוא נהנה מעצמאות מוחלטת בניהול המדיניות המוניטרית. עליו להשתמש במשאבים אלו ובעצמאות שלו בשיקול דעת, על מנת לעמוד ביעדי האינפלציה כפי שקבעה הממשלה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully