וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקורונה היכתה בפתאל: הפסד של 307 מיליון שקל ברבעון הראשון

קובי ישעיהו

30.6.2020 / 7:54

הכנסות חברת המלונות התכווצו ב-18% ברבעון הראשון השנה, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, והסתכמו בכ-839 מיליון שקל. הפסד תפעולי של 161 מיליון שקל ברבעון. צבר ההזמנות בישראל לחודשי הקיץ הגיע לכ-50% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019

צילום: ערוץ כנסת

חברת פתאל החזקות של המלונאי ואיש העסקים דוד פתאל דיווחה הבוקר (ג') על הפסד נקי של של 307 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020. זאת לעומת הפסד של כ-88 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

החברה, שנפגעה באופן משמעותי ממגפת הקורונה וסגירת בתי מלון בארץ ובעולם, הציגה בשורה העליונה ירידה של 18% בהכנסות ברבעון הראשון השנה, לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ואלה הסתכמו בכ-839 מיליון שקל. השורה התפעולית הצביעה על הפסד של 161 מיליון שקל ברבעון, לעומת רווח תפעולי של כ-38 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

הרווח התפעולי לפני שכירות, פחת והוצאות אחרות (EBITDAR) ברבעון הראשון הסתכם בכ-165 מיליון שקל, בהשוואה לכ-259 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

כאמור בדומה לחברות אחרות בענפי התיירות והתעופה פתאל, המחזיקה ומנהלת כיום 221 בתי מלון בארץ ובאירופה , נפגעה באופן מאוד קשה ממגפת הקורונה. השבוע דיווחה החברה, כי חברת הבת , פתאל אירופה, נמצאת במשא ומתן למכירת 3 בתי מלון באירופה במתווה שלsale and lease back ששווים בספרי החברה כ- 136 מיליון אירו (כ- 524 מיליון שקל) ועליהם יתרת מימון בהיקף של כ- 58.5 מיליון אירו. 2 מבתי המלון נמצאים בגרמניה והשלישי בהולנד.

עוד מדווחת החברה, כי להערכתה הכנסות החברה וה-EBITDA צפויים לרדת באופן מהותי ברבעון השני והשלישי של השנה כתוצאה ישירה מסגירת מרבית מלונות הקבוצה ברבעון השני ועצירת פעילותה העסקית עקב משבר הקורונה.

רשת מלונות פתאל מונה כיום כ- 43,000 חדרים ב-221 בתי מלון (כולל מלונות בהקמה) ב- 19 מדינות. באירופה מפעילה פתאל 173 בתי מלון (כולל מלונות בהקמה).

דוד פתאל. Creative Commons
יכול רק לקוות שהמחצית השנייה של העונה תחזיר את החיוך. דוד פתאל/Creative Commons

בשבועות האחרונים נפתחו בהדרגה חלק ממלונות הרשת ועד סוף חודש יולי צפויה החברה לפתוח 146 בתי מלון. צבר ההזמנות בישראל לחודשי הקיץ (יוני - אוגוסט) הגיע לכ-50% בהשוואה לתקופה המקבילה ב- 2019.

נכון לסוף חודש מרץ בקופתה של פתאל מזומנים שווי מזומנים וניירות ערך בהיקף של כ- 1.045 מיליארד שקל. הונה העצמי הסתכם בכ-2.7 מיליארד שקל. החברה מתכננת לגייס ביולי כ-100 מיליון שקל בהנפקת זכויות, במסגרתה ישקיע בעלי השליטה, היו"ר והמנכ"ל דוד פתאל כ-57 מיליון שקל.

מניית פתאל רשמה צניחה של 72% מתחילת השנה ושוויה של החברה הצטמק לכ-2.3 מיליארד שקל. מאז הצטרפה לבורסה בפברואר 2018 רשמה המניה ירידה של 51%.

בפתאל מציינים כי מתחילת המשבר החברה הוציאה כ-5,500 מעובדיה בישראל לחל"ת וכן את מרבית עובדיה באירופה הוציאה לחל"ת או לחופשות יזומות, וחלק מהעובדים פוטרו. לשאר העובדים קוצצו המשכורות בשיעורים של 20%-45%. נכון להיום חזרו לעבודה כ-1,000 מעובדי החברה בישראל ובאירופה (משכורתם קוצצה במסגרת הפחתות השכר).

sheen-shitof

הסוד? שחיית חתירה

ביקור קצר בבריכה שינה לי את החיים - וגם לכם זה יקרה

בשיתוף TI SWIM

"פועלים על מנת לצמצם את ההוצאות ולהגדיל את נזילות החברה"

שחר עקה, דירקטור וסמנכ"ל הכספים בחברה, ציין היום כי "התפשטות נגיף הקורונה בעולם השפיע מהותית על דוחות הרבעון הראשון של החברה שגם כך נחשב לרבעון חלש בתחום התיירות. היות ולהערכת החברה צפויה ירידה גם ברבעונים השני והשלישי כתוצאה ישירה של נגיף הקורונה. פעלנו ואנו פועלים רבות על מנת לצמצם את ההוצאות ולהגדיל את נזילות החברה לרבות, משא ומתן למכירת 3 בתי מלון באירופה במתווה של מכירה והשכרה ( sale and lease back ) הפחתה של כ- 45 מיליון שקל בדמי השכירות ודחיית תשלומים של כ- 33 מיליון שקל, הלוואות בערבות מדינה בספרד, הולנד, גרמניה, אנגליה וישראל בהיקף של מעל 400 מיליון שקל, מימון מחדש לנכסי החברה הבלתי משועבדים או נכסים עם TLV נמוך יחסית ודחיית תשלומים לבנקים בהיקף של כ- 120 מיליון שקל".

עוד הוא הוסיף כי "להערכת החברה, קופת המזומנים בהיקף של כ- 1.045 מיליארד שקל והפעולות הנוספות שננקטו לצמצום ההוצאות, יאפשרו לה לעמוד בכל מחויבויותיה בשנה הקרובה. הרשת ערה להתאוששות התפשטות הנגיף במדינות בהן היא פועלת ועל פי פאנל המומחים של ארגון התיירות העולמי של האו"ם UNWTO , הביקוש המקומי לתיירות צפוי להתאושש מהר יותר מהביקוש הבינלאומי וכבר ברבעון האחרון של 2020 יופיעו סימנים של התאוששות שימשיכו בעיקר בשנת 2021 . במקביל ועל סמך צבר הכנסות החברה מסתמנת התאוששות בעיקר בישראל ובחודש יוני -אוגוסט 2020 צבר ההזמנות בישראל הגיע לכ - 50% מסך ההזמנות בתקופה המקבילה אשתקד, 22% מסך ההזמנות באירופה וכ- 20% בבריטניה. יצויין, כי אנו רואים בימים אלה התעוררות נוספת בהזמנות ברחבי אירופה , אך אנו נזהרים בעת הזו מהנחות אופטימיות".

הסכמות עם בעלי האג"ח

בתחילת החודש הצליחה החברה בניסיונה השני לקבל את אישור מחזיקי האג"ח שלה לוויתור זמני על עמידתה בחלק מההתניות הפיננסיות. הצלחת המהלך התאפשרה לאחר שהחברה הסכימה להכפיל את היקף גיוסי ההון שתבצע לסך של 200 מיליון שקל, במקרה של הרעה נוספת בפעילותה. לפתאל חובות אג"ח בהיקף כולל של כמיליארד שקל.

בפתאל העריכו לאחרונה כי במהלך השנה הנוכחית היא "לא תעמוד באחת או יותר מאמות המידה הפיננסיות" שלהן התחייבה כלפי מחזיקי האג"ח, וזאת עקב הפגיעה הקשה שספגה מסגירת בתי המלון שלה בישראל ובאירופה. מסיבה זו, ביקשה החברה ממחזיקי האג"ח לקבל את הסכמתם לוויתור זמני (waiver) על חלק מאמות המידה הפיננסיות (הקשורות לרווחיות) שבהן היא נדרשת לעמוד, וזאת כדי להימנע מהסיכון להעמדת החוב לפירעון מיידי במקרה של חריגה אפשרית.

בתמורה, הסכימה פתאל לשלם למחזיקי האג"ח תוספת של 0.25% לריבית השנתית המשולמת, וזאת מעבר לתוספת של 0.5% בריבית לה הם זכאים בעקבות הפחתת דירוג החוב של החברה לדירוג A3 של מידרוג (מקביל ל-A מינוס). במקביל הציעה החברה לפעול לגיוס הון של 100 מיליון שקל בדרך של הנפקת זכויות, כאשר בעל השליטה דוד פתאל התחייב להזרים לה את חלקו בהנפקה (לפי שיעור החזקתו בחברה) בסך של כ-57 מיליון שקל.

  • עוד באותו נושא:
  • פתאל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully