תפנית מפתיעה (או שלא): הישראלים שינו הרגלי צריכה

על פי מועדון הצרכנות של הוט, הישראלים מנתבים את הכסף שלהם מנופש למוצרי חשמל וריהוט לבית: "המשק הישראלי בשגרה חדשה. המשבר שינה את הרגלי הקנייה"

15/07/2020
עריכה: ירדנה עובדיה פוקס

בסרטון: ראש הממשלה מציג את התכנית הכלכלית, 9.7.

בימים האחרונים נראה לפי כמות החולים החדשים שמדינת ישראל נמצאת בעיצומו של גל תחלואת קורונה שני. זאת בעקבות חזרתו של המשק לפעילות מלאה, אחרי מספר שבועות של סגר והגבלות שהתקיימו עד סוף חודש אפריל.

אמנם נתוני האשראי מצביעים על כיוון חיובי של "תיקון" אך עולה השאלה - האם הישראלים שינו את הרגלי הצריכה בעקבות המשבר?

הרכישה המועדפת. לקוחות בחנות "מחסני חשמל" (צילום: ראובן קסטרו)(צילום: ראובן קסטרו)

על פי מחלקת המחקר של מועדון הצרכנות הוט של הסתדרות ההנדסאים והטכנאים, בו חברים כ־270 אלף הנדסאים, מהנדסים, אנשי טכנולוגיה ואקדמאים, התשובה חיובית. על פי נתוני המועדון המרכזים את הוצאות כרטיסי האשראי של עמיתיו בחודש יוני נראה כי הישראלים שינו את הרגלי הקנייה שלהם.

במהלך יוני, עמיתי המועדון הוציאו כמיליארד שקל בכרטיס האשראי של המועדון (מהווה עלייה של 6% מחודש מאי ו-50% מאפריל), ומספר זה כמעט זהה להוצאה ביוני אשתקד. למרות הקמפיינים שעודדו את הישראלים לנפוש בארץ, נראה שהישראלי הממוצע דווקא בוחר להוציא את כסף שחסך במהלך השנה על תחומים אחרים, כאשר תחומי התיירות והדיוטי פרי מציגים המשך מגמת התרסקות גם ביוני (ירידה של 90% מול התקופה אשתקד).

אז לאיפה הכסף כן הולך?

ההוצאה שגדלה בצורה המשמעותית ביותר בחודש יוני היא ההוצאה של עמיתי המועדון על מוצרי חשמל. מדובר על עלייה של 70% מול יוני אשתקד ועלייה של 13% מחודש מאי. במקום חופשה בחו"ל הישראלים כנראה מעדיפים לחדש את הבית, כאשר ההוצאה המשמעותית ביותר אחרי מוצרי החשמל היא על הריהוט והציוד הנלווה לבית. תחום זה מציג עלייה של 60% מול התקופה אשתקד ועלייה של 130% לעומת אפריל.

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: הסוד לשיפור כעת במבצע

מוגש מטעם "גברא"

צריכת יוני: הנתונים המובילים

  • עלייה של 70% בהוצאה על מוצרי חשמל
  • עלייה של 60% בהוצאה על ריהוט וציוד נלווה
  • עלייה של 10% בהוצאה על בתי מרקחת ופארם למול מאי
  • עלייה של 19% בהוצאה על ביגוד והנעלה מול מאי
  • עלייה של 13% בהוצאה על מוצרי חשמל מול מאי
חזרה איטית לשגרה. צביקה וילנאי (צילום: טל פלינט)(צילום: טל פלינט)

עוד עולה מהדו"ח כי למרות צעדי הממשלה לתמרץ את המעסיקים להחזיר את העובדים מהחל"ת למקומות העבודה, נראה לפי ההוצאה על הדלק של עמיתי המועדון שאנחנו עוד לא שם, וההוצאה בתחום זה מציגה ירידה של 21% מול התקופה אשתקד. החזרה המוגבלת והמצומצמת של מקומות הבילוי והפנאי הובילו לכך שהישראלים עדיין לא שבו במלוא המרץ אל הברים והמסעדות, כאשר הוצאה על תחום זה מציגה ירידה של 25% למול אשתקד. כשמשווים זאת למול החודשים אפריל ומאי אפשר להתעודד, כאשר למרות הירידה למול התקופה אשתקד ההוצאה בחודש יוני על תחום זה עלתה ב-232% וב-50% בהתאמה.

מנכ"ל מועדון הצרכנות הוט, צביקה וילנאי: "נתוני מחלקת המחקר של המועדון מציגים את חזרתו האיטית של המשק הישראלי לשגרה חדשה. נראה שהמשבר שינה אצל חלק מהישראלים את סדרי העדיפויות ואת הרגלי הקנייה. אנחנו במועדון הוט קשובים לצרכיהם ורצונותיהם של עמיתינו ונמשוך לפעול במטרה למקסם את החיסכון החודשי עבור עמיתינו כפי שעשינו עד כה".

  • צרכנות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully