וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גמול סהר: כישלון הצעת הרכש למניית בנק הספנות יביא לירידה חדה בערכה

אילן מוסנאים

19.1.2003 / 14:57

בבית ההשקעות מעריכים כי הסבירות שבנק הפועלים יעלה את המחיר בהצעת הרכש נמוכה; הסיכוי שבנק ישראל יאפשר לקבלן יגאל דמרי לרכוש את הבנק - נמוך מאוד

אם הצעת הרכש של בנק הפועלים לבנק הספנות תיכשל, צפויה ירידה חדה במחיר מניית בנק הספנות - כך מעריכה האנליסטית רונית חלימה מגמול סהר. היא מציינת כי הסבירות שבנק הפועלים יעלה את המחיר בהצעת הרכש נמוכה, לנוכח העובדה שהצעת הרכש הנוכחית הוגשה במכפיל הגבוה באופן משמעותי מהמקובל בענף וכן ממכפיל ההון של בנק הפועלים.

בגמול סהר מזכירים את המצב הכלכלי-ביטחוני הקשה במשק בשנתיים האחרונות, שניכר היטב בתוצאות הבנקים, עם גידול חד בסעיף ההפרשות לחובות מסופקים וירידה בסעיפי ההכנסות התפעוליות בעקבות הירידה בפעילות בשוק ההון.

בנוסף, חלימה מזהה מספר בעיות עמן צריך בנק הספנות להתמודד: הטיה כלפי הסקטור העסקי, רגישות למצבו של שוק ההון ועובדת היותו בנק קטן.

בגמול סהר מציינים כי בנק הספנות נסחר במכפיל הון של 0.65 לעומת מכפיל של 0.72 בהצעת הרכש. זאת, עקב העובדה שהצלחת הצעת הרכש אינה מובטחת משתי סיבות: ראשית, העובדה שמניית בנק הספנות מאופיינת בשיעור גבוה מאוד של סחורה צפה (47.7%), המעלה את החשש כי בשל הפיזור הרב יהיה קשה יותר להגיע לאחזקה של 95% שמאפשרת ביצוע רכישה כפויה. שנית, בעלי העניין בבנק לא מהווים מקשה אחת, ולפחות אחד מהם, הקבלן יגאל דמרי המחזיק בכ-6% ממניות הבנק (שתאפשר לו להכשיל את הצעת הרכש), צפוי להתנגד למהלך, ועל פי פרסומים אף בוחן אפשרות לרכוש בעצמו את השליטה בבנק.

בגמול סהר מעריכים כי הסיכוי שבנק ישראל יאפשר לדמרי לרכוש את הבנק נמוך מאוד, ולכן ממליצים למשקיעים להיענות להצעת הרכש של בנק הפועלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully