תמונת מצב בשווקים: הדולר תחת לחץ, האמריקנים מחכים לבשורות

מה מסתירה מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, מה מצבו של הדולר והאם תהיה פריצת דרך בשיחות הברקזיט? כריסטיאן נולטינג, הכלכלן הראשי לניהול עושר בדויטשה בנק, עם הסקירה

 • וול סטריט
וואלה! עסקים
בווידאו: טראמפ אומר כי יאסור את פעילות "טיקטוק" בארה"ב מחשש לאיסוף מידע מסין (צילום: רויטרס, עריכה: עמית שמחה)

שיפור בנתוני ההדבקה של התפשטות נגיף הקורונה בארצות הברית לא קיבל את מירב הכותרות, בעקבות חוסר ההסכמה הפוליטית בוושינגטון לגבי החבילה הפיסקלית הבאה ויחסי ארצות הברית סין. השווקים מסביב לעולם ממשיכים להתעלם מסנקציות חדשות של ארצות הברית כלפי סין, אך יכולים להתחיל להתייחס לכך במהרה. נתוני אינפלציה שיפורסמו בימים שלישי ורביעי יכולים להפעיל לחץ על הפד במדיניות ארוכת הטווח שלו שבימים אלו הוא מבצע בחינה מחדש של קווי המדיניות. שבוע המאקרו באירופה דל יחסית מבחינת נתונים כאשר נתוני במוקד קריאה שניה של התמ"ג לרבעון השני ונתוני אינפלציה לחודש יולי, כאשר ביום שלישי יפורסם מדד הסנטימנט של ZEW ויכול לגרום להשפעה בשוק. נתוני מאקרו שיפורסמו בסין יכולים לשפוך אור על התאוששות הכלכלה המקומית אל מול השיפור בכלכלה העולמית. אין פגישות של בנקים מרכזיים גדולים השבוע אך יש לשים לב לטורקיה ולתנודות בשער הלירה הטורקית.

והמחיר מפתיע

בפחות מחצי שעה יש לכם פתרון מדוייק לכאבי רגליים וגב

לכתבה המלאה

יומן אירועים כלכליים

 • שני: אירופה - מדד אמון המשקיעים של Sentix לחודש אוגוסט. ארצות הברית - מדד מנהלי הרכש ייצור של מכון ISM לחודש יולי.
 • שלישי: יפן - סקר Economy Watchers לחודש יולי. גרמניה, אירופה - סקר ZEW לחודש אוגוסט. ארצות הברית - מדד המחירים ליצרן לחודש יולי.
 • רביעי: סין - השקעות זרות למדינה חודש יולי. בריטניה - תמ"ג רבעון 2, ייצור תעשייתי לחודש יוני. אירופה - ייצור תעשייתי לחודש יוני. ארצות הברית - מדד המחירים לצרכן חודש יולי.
 • חמישי: גרמניה - מדד המחירים לצרכן לחודש יולי.
 • שישי: סין - ייצור תעשייתי, מכירות קמעונאיות, השקעות בנכסים קבועים לחודש יולי. ארצות הברית - מכירות קמעונאיות לחודש יולי.

האינפלציה בארצות הברית: עוד נתון משלל נתונים חשובים

בדו"ח התעסוקה החודשי שפורסם שבוע שעבר בארצות הברית נוצרו 1.8 מיליון משרות חדשות בחודש יולי , טוב מההערכות המוקדמות אך האטה משמעותית לעומת 4.8 מיליון משרות בחודש יוני. חששות לגבי קצב ההתאוששות הכלכלית נמשכות ונתון המכירות הקמעונאיות ישפכו אור לגבי המצב, אך המשקיעים צפויים להתייחס אליו בהקשר של נתוני אבטלה גבוהים וחוסר הסכמה לגבי החבילה הפיסקלית הבאה.

תשומת הלב האמיתית השבוע כנראה תופנה לעבר נתוני אינפלציה, כאשר מדד המחירים ליצרן יפורסם ביום שלישי ומדד המחירים לצרכן ביום רביעי. התחזיות הם למדד מחירים ליצרן שלילי קל ומדד מחירים לצרכן שלילי באזור 1 אחוז לעומת השנה שעברה. בנוסף הפד קרוב להשלמת בחינת המדיניות ארוכת הטווח שלו שלקחה כשנה שלמה ובסופה הוא עלול לשנות את מטרת האינפלציה שלו.

שורה תחתונה: נתוני אינפלציה בארצות הברית השבוע יכולים לחזק את הקריאות לפד לשנות את הצורה שבה שואף הבנק להשיג את יעד האינפלציה.

האם הפד יקבל קריאות לשנות את הצורה שבה הוא שואף להשיג את יעד האינפלציה? ג'יי פאוול (צילום: AP)

הדולר ממשיך להיות תחת לחץ

הקושי של ארצות הברית בהתמודדות עם נגיף הקורונה בשילוב נתוני מאקרו מעורבים ומצב פוליטי פנימי וחיצוני מתוח יוצרים לחץ כלפי מטה על מטבע הדולר. היורו נסחר הבוקר אל מול הדולר מעט מתחת לרמה של 1.18 והרבה מעל רמה של 1.07 באמצע מרץ, ומדד הדולר אל מול המטבעות המובילים - DXY נסחר גם כן ברמה של 93.4 וקרוב לרמה הנמוכה ביותר מתחילת השנה. הדולר התחזק מעט ביום שישי, אך ההערכה שהסקפטיות של המשקיעים כלפי המטבע עשויה להימשך.

גישה מתונה יותר של ארצות הברית כלפי חברות סיניות לא צפויה להתממש לאור הבחירות לנשיאות ארצות הברית בחודש נובמבר הקרוב (ועידת המפלגה הדמוקרטית ב-17 לאוגוסט). הצפי הוא שנתוני המאקרו בארצות הברית ימשיכו להיות מעורבים למרות נתוני תביעות אבטלה ותנועה טובים מהצפי בשבוע שעבר.

שורה תחתונה: נתוני מאקרו מעורבים ומצב פוליטי מתוח צפויים להמשיך ולהפעיל לחץ שלילי על מטבע הדולר.

הסנטימינט החיובי באירופה עלול להיות מאותגר

מטבע היורו נהנה לאחרונה מסנטימנט חיובי יותר של המשקיעים כלפי יבשת אירופה בעקבות ההסכמה הראשונית שהושגה בחודש יולי על תוכנית החילוץ האירופית. סנטימנט חיובי זה עלול להשתנות בין אם על ידי חוסר הסכמה פוליטי או הרעה בהתאוששות הכלכלית. סקר ה-ZEW שיפורסם בגרמניה ולאיחוד עצמו מחר יעזור להבין מהו הסנטימנט כרגע ביבשת. הצפי הוא להתאוששות לעומת הנתון הקודם, הן ברמת התנאים הנוכחיים והן ברמת ציפיות לעתיד, אך התחזקות היורו לאחרונה יכולה להוביל לתחזית שלילית במד ה-ZEW.

המשך התחזקות היורו ישפיע בעיקר על חברות התלויות בייצוא ופחות על מדיניות הבנק המרכזי האירופי, שכן ההרחבות האחרונות שלו מאזנות את השפעת התחזקות המטבע. נתונים נוספים כמו ייצור תעשייתי שיפורסם ביום רביעי ונתוני סחר ביום שישי לא צפויים לשפוך יותר מידי מידע על קצב ההתאוששות הכלכלית באירופה.

שורה תחתונה: סקר ה-ZEW יהיה במוקד המשקיעים השבוע כאשר נתונים אחרים שיפורסמו מספקים מבט לאחור ולא מסייעים לבחינת המצב בזמן אמת. התחזקות היורו עלולה להוביל להרעה בציפיות העתידיות של היצואנים.

עדיין לא הכול בסדר. שוטרים מתמגנים עם מסיכות בסין (צילום: רויטרס)

סין: הייצוא מתאושש והכלכלה המקומית מפגרת מאחור

נתוני הסחר לחודש יולי שפורסמו ביום שישי האחרון הצביעו על תמונה חיובית באופן כללי. הייצוא במונחי דולר עלה ב-7.2 אחוז לעומת השנה שעברה בהמשך לעלייה של 0.5 אחוז בחודש יוני. הייצוא לארצות הברית עלה ב-12.5 אחוז לעומת השנה שעברה, כאשר הייצוא למזרח אסיה גם עלה. רוב הגידול בייצוא מיוחס לתוצרת רפואית ומדד מנהלי הרכש של CAIXIN שפורסם, הצביע על כך שמדד ההזמנות החדשות בייצוא נפל שוב בחודש יולי.

הייבוא לסין ירד ב-1.4 אחוז לעומת השנה שעברה על אף עלייה נאה במחירי הסחורות. התאוששות הכלכלה הסינית לא נראית אחידה כאשר הצריכה הפרטית עדיין תחת לחץ. נתוני המכירות הקמעונאיות בסין לחודש יולי עלולים להצביע רק על עלייה קלה לעומת השנה שעברה. השקעה בנכסים קבועים וייצור תעשייתי שיפורסמו ביום שישי לחודש יולי יהיו במוקד תשומת הלב כאשר ייצור תעשייתי צפוי להצביע על עלייה קלה אחרי עלייה של 4.8 אחוז בחודש הקודם. ירידה נוספת בהשקעה בנכסים קבועים בהחלט אפשרית. רמת האינפלציה בסין לא מהווה סיבה לדאגה, כאשר גם הנתון שפורסם הבוקר והצביע על עלייה של 2.7 אחוז לעומת השנה שעברה הושפע משיטפונות בדרום סין.

שורה תחתונה: התאוששות הייצוא הסיני נמשכת אך הכלכלה המקומית ממשיכה לפגר מאחור וההתאוששות הכלכלית אינה אחידה.

הבנק המרכזי הבריטי בלימבו לאור שיחות הברקזיט החדשות

הבנק המרכזי הבריטי הותיר את הריבית ללא שינוי בהתאם לצפי המוקדם והמדיניות העתידית של הבנק שרויה באי ודאות גדולה. התחזית הרבעונית של הבנק לגבי המצב הכלכלי שפורסמה ביום חמישי האחרון צופה התאוששות איטית יותר, לעומת התחזית האחרונה והתאוששות יחסית מהירה לפי הנתונים שפורסמו. הבנק מזהיר מפני צלקות ארוכות טווח לכלכלה הבריטית, אך הוא עדיין אינו מוכן לחתוך את הריבית מתחת לגבול האפס ולהיכנס לטרטוריה של ריבית שלילית. כל התלבטויות הבנק הן ברקע למצב סביב הברקזיט.

בקרוב יחל סבב שיחות חדש על הסכם היציאה של בריטניה כאשר הסבב הראשון יתקיים ב-17 באוגוסט והסבבים הבאים ב-17 ו-28 בספטמבר. המטרה היא להגיע להסכם בזמן לוועידת המנהיגים האירופית ב-15 ו-16 באוקטובר. המצב הפוליטי ממשיך להיות נזיל כאשר עדיין ישנם קולות בקרב המפלגה הקונסרבטיבית ליציאה ללא הסכם עם האיחוד.

שורה תחתונה: הבנק המרכזי הבריטי מזהיר מפני התאוששות כלכלית איטית וקשה כאשר המשקיעים ממתינים לתחילת הסבב הבא בשיחות עם האיחוד על הסכם הפרישה.

כריסטיאן נולטינג הוא הכלכלן הראשי לניהול עושר בדויטשה בנק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully