וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: ירידות קלות במחזור נמוך של 103 מיליון שקל

אמיר טייג

21.1.2003 / 17:10

המעו"ף ירד ב-0.2%; מניית הפועלים איבדה 1.1%; דסק"ש עלתה ב-1%

לאחר שבשעות הבוקר לא נרשמה מגמה מובהקת נוכח רמת עניין נמוכה בקרב הפעילים, בשעות הצהריים נרשמה עלייה מתונה מאוד במדדים המובילים, ואולם הבורסה סיימה את יום המסחר במגמה שלילית. המשך התחזקות הדולר ואווירת חוסר הוודאות, ממשיכים להעיב על שוק המניות, אולם מיצוי מהלך הירידה של הימים האחרונים מוביל כפי הנראה את השוק לכיוון התחום החיובי.

מדד המעו"ף ירד בשיעור קל של 0.2% לרמה של 311 נקודות. מדד ת"א 100 ירד ב-0.25% לרמה של 316.6 נקודות, ואילו מדד תל-טק עלה בכ-0.13% ל-167 נקודות. מדד הבנקים הוסיף לרדת בשיעור חד בהשוואה לשוק ורשם ירידה של 0.53%. מחזורי המסחר מוסיפים להיות נמוכים, והסתכמו היום בכ-103 מיליון שקל.

התרבות גורמי אי הוודאות החיצוניים והפנימיים למשק הישראלי בחודש האחרון הביאו את מדד המעו"ף לשפל של 4 שנים. מתחילת החודש איבד המדד כ-6.9%, ומאז שהגיע לשיא מקומי באמצע חודש דצמבר איבד כ-17.5%. הערכות בשוק הן כי התקרבות מדד המעו"ף לרמה של 310 נקודות, המהווה רמת תמיכה, עשויה לעורר עליות שערים קלות ובלימה של הירידות בתקופה האחרונה. בדומה לימי המסחר האחרונים, ההתפתחויות בשוק הכספים ממשיכות להוביל את מגמת השוק.

מניית בנק הפועלים המשיכה בתנועתה מטה וירדה בכ-1.1%, לאחר שירדה אתמול גם כן ב-1.1%. הפועלים סובלת מירידות שערים בעקבות האפשרות שעובדי הבנק יממשו מניות שישתחררו מחסימה בחודש פברואר הקרוב. המניות שברשות העובדים מהוות כ-4.5% מהון המניות המונפק של הבנק, ושווי השוק שלהן מסתכם בכ-360 מיליון שקל. יחד עם זאת, הבנק עשוי לאפשר לעובדים לקבל אשראי נוסף על מנת שימשיכו להחזיק את המניות ולא ימכרו אותן במחירי שפל.

גם שאר מניות הבנקים, מלבד דיסקונט, סבלו מירידות שערים. מניית לאומי ירדה ב-0.1% והמזרחי ירדה ב-0.7% . דיסקונט, לעומת זאת, עלתה ב-0.1%.

אתמול אישר דירקטוריון דיסקונט השקעות את הערכת השווי שהגישו משרד רוה"ח סוארי ומשרד רוה"ח קסלמן וקסלמן לקונצרן אי.די.בי אחזקות לצורך מכירת השליטה. שווי הקונצרן, לפי הערכת השווי שנעשתה בהזמנה של דסק"ש המחזיקה באי.די.בי כ-9%, הוא 730-800 מיליון דולר במונחים דולריים של סוף 2002. מאחר שהערכת השווי הוכנה לשם ביצוע עסקה ולא לשם ביצוע הפחתה, לא ברור אם רשות ני"ע תחייב את דסק"ש לפרסם את פרטי הערכת השווי.

שווי אי.די.בי בבורסה היה אתמול כ-470 מיליון דולר, מחיר הנמוך בכ-36% מהטווח הנמוך שבו נקבו סוארי וקסלמן. מניות קבוצת אי.די.בי הגיבו בצורה מתונה יחסית להערכת השווי. אי.די.בי אחזקות ירדה ב-0.5%, אי.די.בי פיתוח ירדה ב-0.2%, ואילו דיסקונט השקעות עלתה ב-1%.

מניית מגדל ביטוח רשמה היום ירידה של 0.3%. אתמול נודע כי החברה הפכה לבעלת עניין בדור כימיקלים שבבעלות משפחת דנקנר. כמו כן, הודיעה החברה כי היא עומדת לגייס כ-50 מיליון שקל בניירות ערך מסחריים אשר יישאו ריבית שאינה גבוהה מ-0.5% מעל ריבית בנק ישראל.

מאז כניסתה של הרפורמה במס לתוקף, בתחילת השנה, מחזורי המסחר ירדו בצורה משמעותית בבורסה בתל אביב. המחזור היומי הממוצע בחודש דצמבר הסתכם בכ-200 מיליון שקל, אך מתחילת שנה ירדו המחזורים לרמה שבין 100 ל-140 מיליון שקל. בשוק מעריכים כי חלק גדול משחקני המעו"ף לא פעיל בימים אלו. עם זאת, בימים האחרונים חלה עלייה ברמת המחזורים לרמה שמעל 160 מיליון שקל, דבר המעיד על תקפותן של הירידות שנרשמו בימים אלו.

בניגוד לשוק המניות, בשוק האג"ח נרשמה מגמה חזקה יותר. השחר הארוך מסדרה 2681 רשם ירידה חדה יחסית של 0.9% בשערו ונסחר ברמת תשואה של 11.61% לשנה. בשחרים הקצרים עד שנתיים נרשמו ירידות שערים קלות והתשואה עלתה לרמה של 8.83% בשחר שייפדה עוד שנה וחצי. בשחרים הבינוניים נרשמו ירידות של עד 0.8% כאשר השחר לפדיון עוד 6 שנים נסחר ברמת תשואה של 11.44%.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully