רוכשים ביטוח רכב? כך תעשו את זה נכון

בחירה בביטוח רכב עשויה להיראות פשוטה ומהירה, בטח בעידן האינטרנט, אולם בפועל יש הרבה מאוד שיקולים, פרמטרים ומלכודות שכדאי לקחת בחשבון. אלו הדברים שחשוב לדעת כדי לבחור את הפוליסה וחברת הביטוח המתאימה ביותר עבורכם

  • ביטוח רכב
בשיתוף WE SURE חברה לביטוח

הבחירה בביטוח רכב היא אחת החשובות שעל נהגים ובעלי רכב לבצע. בין אם מדובר ברכב חדש, ברכב יד שנייה או "סתם" בצורך לחדש אחת לשנה את הביטוח עבור הרכב הקיים, הפוליסה הנבחרת צפויה להשפיע על הסכום שתשלמו מדי חודש - ובעיקר על המענה שתקבלו בעת הצורך.

בחירה נכונה תחסוך לכם, פשוטו כמשמעו, הרבה כאבי ראש וכספים. אספנו מספר טיפים שיכוונו אתכם לעבר הפוליסה המתאימה ביותר עבורכם.

ביטוח רכב ניתן לקנות מהספה

הטכנולוגיה הקיימת, במיוחד בתקופה הנוכחית, מאפשרת לנו לבצע פעולות רבות מבלי לצאת מפתח הבית או לקום מהספה. בעולם בו ניתן להזמין אוכל, לבצע קניות ואפילו לבצע פעולות פיננסיות בחשבונות שלנו דרך המחשב או הטלפון - זה לא מפתיע שניתן לרכוש גם ביטוח רכב אונליין.

יש לכך לא מעט יתרונות. אתם יכולים לרכוש את הביטוחים בכל יום, בכל שעה ומכל מקום. הרכישה מהירה יותר, גם מכיוון שאין לכם צורך להמתין דקות ארוכות לנציג שיתפנה. התהליך אינטואיטיבי ומהיר, ובניגוד לחלק מהפעולות האחרות הנעשות בעולם הממוחשב - ממש לא מחייב אוריינטציה דיגיטלית.

חשוב לקחת בחשבון שפשטות הפעולה אינה אומרת שעליכם לבצע את רכישת הביטוח כלאחר יד. עדיין מדובר כאן בסכומי כסף לא מבוטלים ובפוליסה שעשויה להשפיע על חייכם במצבים בהם נדרשת ההפעלה שלה, לכן יש לבצע כמה בדיקות לפני שיוצאים לדרך. הראשונה שבהן נוגעת לחברה שמציעה את הפוליסה. ההמלצה הברורה היא לנסות "להרגיש" ככל שניתן את החברה, באמצעות ביקור באתר שלה, קבלת הצעת מחיר והבנה איך בדיוק התהליך מתנהל ומה דרוש מכם.

חברה שפעילותה המרכזית היא דיגיטלית יכולה לקבל עדיפות על פני חברות שהאינטרנט הוא רק חלק אחד מהתפעול שלהן. חברת WeSure, למשל, מגדירה עצמה כ"חברת הביטוח הקהילתית האינטרנטית האמיתית בישראל" ופועלת על פי ארבעה עקרונות מרכזיים: נוחות, פשטות, דיגיטליות וקהילה. ועומדת בכל דרישות רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. כך, WeSure מאפשרת לבצע את התהליך כולו בקליק, 24/7, בממשק שהוא גם מתקדם וגם פשוט לתפעול. והכי חשוב: היא עשויה להוזיל עבורכם את עלויות הביטוח בצורה משמעותית.

בודקים וחוסכים: ביטוח החובה הזול בישראל

אפשר לקנות ביטוח רכב זול ומצוין בלי לקום מהספה (צילום: ShutterStock)

משתמשים נכון בטכנולוגיה

העיקרון הבסיסי ברכישת ביטוח אונליין הוא שהגולש מקבל הצעות רלוונטיות על פי סוג הביטוח ובהתאם לפרמטרים דוגמת גיל, מין, ותק על הכביש, היסטוריית תביעות וכו'. כאשר החברה מחזיקה ביכולות טכנולוגיות מתקדמות, כמתבקש מחברה הפועלת בעיקר בדיגיטל, באמצעותה לבצע את ההתאמה הזו במהירות, ביעילות וברמת דיוק גבוהה במיוחד. עם מינימום מאמץ מצדו של הגולש, ומקסימום בחירה שלו. "להחזיר את הביטוח לידיים שלכם", כפי שמגדירים ב-WeSure.

ישנם דברים נוספים שכדאי לשים אליהם לב בהתנהלות מול חברה המספקת שירותי ביטוח אונליין. לעיתים חברות אוספות עליכם בתהליך ההשוואה או ההזמנה מידע שאינו נחוץ להצעת המחיר, למשל לצורך שליחת פרסומות. ב-WeSure, לעומת זאת, יוצאים מנקודת הנחה שהפרטים האישיים שלכם צריכים להישאר, ובכן - אישיים. תהליך קבלת ההצעה דרך האתר אינו דורש הקלדה של פרטים אישיים, דוגמת תעודת זהות, כתובת מגורים או אלקטרוני. כל שדרוש הוא מספר הטלפון הנייד (רק על מנת לוודא שאת התהליך מבצע בן אדם ולא רובוט), סוג הרכב ומענה למספר שאלות כלליות.

כדאי לקחת בחשבון שכאשר תהליך ההצטרפות קל ונוח, ישנה סבירות גבוהה מאוד שגם התקשורת השוטפת מול חברת הביטוח ותהליך הגשת התביעה יעמדו באותם הסטנדרטים בדיוק.

אל תוותרו על ביטוח צד ג'

ביטוח רכב מחולק לשלושה סוגים עיקריים. ביטוח חובה, אותו יש כמובן חובה חוקית לרכוש, ומכסה נזקי גוף שעלולים להיגרם לנהג, לנוסעי הרכב או לאנשים הנמצאים מחוצה לו בעקבות תאונת דרכים, כגון הולך רגל או רוכב אופניים. ביטוח מקיף מכסה נזקי רכוש או גניבה לרכב המבוטח, בעוד שביטוח צד ג' מכסה נזקים שגרם רכבו של המבוטח לרכוש של צד שלישי.

האם חשוב תמיד לרכוש את כל הביטוחים האלה? לא בהכרח. אם מדובר ברכב ישן, שעלותו אלפי שקלים בלבד, ייתכן מאוד שכדאי לוותר על הביטוח המקיף. במקרה הזה, חשוב למצוא חברה שלא תתנה קבלת הנחות ברכישה של חבילת הביטוח המלאה. במקרה של ביטוח צד ג', לעומת זאת, כדאי מאוד שלא לוותר עליו, גם אם רכישתו אינה חובה חוקית. הסיבה היא שכל רכב, גם כאשר מדובר ברכב ישן כמובן, עלול לגרום נזק לרכוש של צד אחר - פגיעה שללא הביטוח הזה, עלולה להיות כרוכה בתשלומי עתק לגורם הנפגע. חשבו למשל על רכב שפוגע בגדר פרטית, הורס תמרור או מסב נזק לרכב יוקרה חונה.

למה לא כדאי לוותר על ביטוח צד ג'? (צילום: ShutterStock)

חשיבותה של שקיפות

באינטרנט תמצאו כמה וכמה מנועים ואתרים המיועדים לכאורה לאותה מטרה: להשוות בין מחירי ביטוח רכב, על סוגיהם. אפילו רשות שוק ההון, הביטחון והחיסכון, המפקחת בפועל על חברות הביטוח, מציעה מחשבון להשוואה בין ביטוחי חובה לרכב דרך חברות שונות.

הדרך הנכונה להתבונן במנועי ההשוואה האלה היא לאו דווקא כשיקוף של מחירי הפוליסות, אלא כנקודת מוצא לניהול משא ומתן מול חברות הביטוח. מי שכבר התנסה בתהליך יודע שניהול משא ומתן, מיקוח ואפילו איומים לעבור לחברה אחרת עשויים להשפיע משמעותית על תעריפי הביטוחים שאתם רוכשים. המשמעות היא שבהליך סטנדרטי של רכישת ביטוח, אפילו דרך האינטרנט, לא תוכלו כמעט לעולם לדעת אם ההצעה שקיבלתם היא אכן המשתלמת ביותר שיש. מה גם שלא חסרים אתרים וחברות שמנפחים מחירים כדי להציע הנחות, לכאורה, או "להוזיל" את המחיר עבור מי שירצה או יאיים לעזוב.

אבל יש גם דרכים אחרות. ב-WeSure מתחייבים להציג באתר, מלכתחילה, את המחיר הזול ביותר. דגש חשוב אחר בהצעות המוצגות באתר הוא על הפרדה בין עלויות ביטוח החובה לביטוח המקיף, כך שאפשר לדעת בדיוק כמה משלמים על כל סעיף. החברה מאפשרת גמישות מלאה, כך שניתן לרכוש ביטוח חובה וצד ג' בלבד, ללא חובה לבחור בכל החבילה (כפי שקורה לא מעט). בנוסף לכך, הלקוחות מקבלים הצעה הכוללת גם את הכיסויים וההרחבות האפשריים בתוספת תשלום, דוגמת שירותי גרירה, כיסוי לרדיו, ביטוח שמשות, ביטוח הוצאות משפטיות ועוד. יש נהגים שהתוספות האלה חשובות להם, בעוד שעבור אחרים ההוצאה שלהם מהביטוח תוזיל את העלויות.

הגמישות הזו מאפשרת התאמה של הביטוח לצרכים, ובמקרים רבים חיסכון משמעותי:

שינוי גובה דמי ההשתתפות העצמית שמשלמים במקרה של תאונת והפעלת הביטוח - הגדלת גובה ההשתתפות העצמית תפחית את מחיר הפרמיה החודשית

הגדרת/הגבלת מספר הנהגים שינהגו ברכב - מספר נהגים נמוך יוזיל את הביטוח

היקף השימוש הצפוי ברכב - שימוש מופחת ברכב, למשל מבחינת מספר הקילומטרים או ימי השבוע בהם הביטוח תק, עשוי להוזיל משמעותית את העלות החודשית

חשוב להזכיר שרכישת ביטוח, או אפילו בירורים מול חברת הביטוח, הם לא "חתונה קתולית". ב-WeSure מתחייבים שאף אחד לא ירדוף אחרי הלקוחות או "יפציץ" אותם בשיחות מכירה ושכנוע. אחת הסיבות לכך היא שהלקוחות מקבלים מראש את ההצעה הטובה ביותר, ולו מכיוון שהפעילות הדיגיטלית מונעת את הצורך במשרדים ובכוח אדם עצום בהיקפו - חיסכון בעלויות ממנו הלקוחות נהנים.

תוציאו את קנס היציאה מהתמונה

פוליסות ביטוח עלולות לכלול כמה מלכודות עיקריות, דוגמת קנס יציאה. לפני שאתם רוכשים ביטוח כדאי לוודא שההסכם אינו כולל תשלום קנס במקרה בו עוזבים את החברה או מבטלים את הפוליסה לפני תום תקופת הביטוח. ברוב המקרים, אם מכרתם את הרכב במהלך תקופת הביטוח, או לחלופין הרכב נגנב או יצא מכלל שימוש, כן תקבלו החזר עבור חלקם היחסי של התשלומים שעוד נותר לשלם.

אבל מה קורה כשאתם מעוניינים להחליף פוליסה או לעבור חברת ביטוח, פשוט כי קיבלתם הצעה משתלמת יותר? כאן, חברות רבות עלולות לגבות קנס יציאה שעומד על כ-10-5% מהפרמיה השנתית, כלומר, סכום של כמה מאות שקלים מיותרים. ב-WeSure לא מאמינים בגישה הזו. אם תרצו לעזוב במהלך השנה, תקבלו באופן פשוט את יתרת הסכום שנותר לכם לשלם בחזרה. ללא קנסות, "עונשים" או אותיות קטנות.

בודקים וחוסכים: ביטוח החובה הזול בישראל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully