דונלד על חבל דק: המהלך המסוכן של נשיא ארה"ב

ההצהרה של דונלד טראמפ לפיה הוא דוחה את המו"מ על תכנית הסיוע עד לאחר הבחירות עלולה לעלות לו ביוקר. סקר CNN מגלה כי הוא איבד את יתרונו הכלכלי. גם בקרב הרפובליקנים יש מי שתוקף וסביר להניח שהדמוקרטים יתבסמו בסירוב הזה עד ה-3 בנובמבר. ומה כל זה אומר על הבורסה?

בווידאו: טראמפ שוחרר מבית החולים וחזר לבית הלבן (צילום: רויטרס)

האם דונלד טראמפ קבר לעצמו את הסיכויים להיבחר שוב כנשיא ארצות הברית? לבחירות נותרו קצת יותר משלושה שבועות והכול אפשרי, אבל ההכרזה מיום שני, לפיה לא ידון עם הדמוקרטים על חבילת פיצויים נוספת למשק עד לאחר יום ההצבעה, לא רק הפילה את הבורסות, אלא העלתה ספקולציות באשר לסיכוייו.

האמריקנים נוטים להצביע כלכלית. בניגוד לישראל, שבה ההצבעה מונעת מטעמים אידיאולוגיים, בארצות הברית הבוחר שם פתק למי שהוא חושב שייטיב עמו לכיס. הבחירה של טראמפ לדחות את ההצעה של ננסי פלוסי, היו"ר הדמוקרטית של בית הנבחרים, עלולה להתפרש כחוסר רצון לסייע לאזרח הקטן - ומשם הדרך להצבעה לדמוקרטים יכולה להיות קצרה.

עוד בוואלה! NEWS

בגלל ציוץ של טראמפ: הבורסה נצבעה באדום

לכתבה המלאה

טראמפ בעצם האשים את פלוסי בכך ש"היא רוצה להקצות 2.4 טריליון דולר למדינות דמוקרטיות שאינן מנוהלות היטב וסובלות מפשיעה ולא לקורונה. הצענו 1.6 טריליון דולר וכרגיל, היא לא מנהלת מו"מ בתום לב. דחינו אותה".

"מדובר בהחלטה לא רציונלית", צוטט מיד לאחר מכן גורם בכיר בוול סטריט ב-CNBC, "למה שתעשה משהו שבוודאות יוביל להפסד שלך? זה לא שלדונלד טראמפ באמת אכפת מהגירעון, הוא לא באמת מפחד לשים את החתימה שלו על כספי הסיוע". הביקורות הגיעו גם מבית. "המתנה עד הבחירות כדי להגיע להסכם על חבילת החילוץ החדשה היא טעות ענקית", אמרה הסנאטורית הרפובליקנית סוזן קולינס. ב"וניטי פייר" תקפו את טראמפ בכך ש"הוא חונק את הכלכלה למוות" ורשת CNN דיווחה כי איבד את יתרונו העיקרי על ביידן במרוץ: הטיפול בכלכלה. על פי סקר חדש, לשאלה מי ינהל כלכלית טוב יותר, ביידן מקבל 50 אחוז והנשיא 48 אחוז, כשבעבר היה היחס הרבה יותר חיובי כלפי המועמד הרפובליקני.

איבד את יתרונו היחסי: השאלה מי יטפל טוב יותר בכלכלה. טראמפ (צילום: רויטרס)

האם גם למחלת הנשיא, שעדיין לא נראה במיטבו, יש השפעה? "בעקבות הידבקותו של טראמפ בקורונה, השווקים מגיבים במכירות מואצות של ניירות ערך, וזה לא צריך להפתיע אף אחד", מנתחת אסתי דואק, מנהלת אסטרטגיית שווקים גלובלית בנטיקסיס, "השאלה הגדולה שההידבקות מציפה היא לגבי יישום השלב הבא של האצה פיסקלית של הכלכלה, והאם הידבקותו של הנשיא תקשה אף יותר על הדמוקרטים ועל הרפובליקנים להגיע להסכם פשרה לגביו לקראת הבחירות. נכון לעכשיו, בין הצדדים נותרו פערים רחבים. מחלת טראמפ מסיטה מהם את תשומת הלב ומשום כך עשויה להפחית את הסיכויים לחתום על עסקה".

דואק מסבירה כי "הנתונים הכלכליים האחרונים הדגימו את הצורך בחוק הסיוע CARES2, ואין לזלזל במספרם של הסנאטורים או של נציגי בית הנבחרים שירצו לנהל קמפיין לגבי חבילת המרצה נוספת לכלכלה. משום כך, לא ניתן לשלול הפתעה חיובית בנושא, גם אם זאת עשויה להיראות בשלב זה קשה להשגה. עד אז, רוב הסיכויים הם שהלחץ על השווקים יימשך".

צפויים לעוד הרבה טלטלות. המשקיעים בוול סטריט (צילום: Gettyimages)

על אף שהפער של ביידן מטראמפ גדל, דואק סבורה שבמהלך השבועות המעטים שנותרו לבחירות עדיין יכולות להיות תפניות, גם בגזרה הכלכלית: "לגבי הסיכויים שהידבקותו של הנשיא בנגיף ישפיעו על תוצאות הבחירות, אני חושבת שמוקדם להתנבא לגביהם. ההשפעה על הבחירות באמת תהיה תלויה בשאלת חומרת מחלתו. אלמלא היה מפתח תסמינים, סביר להניח שלא הייתה להידבקות שלו השפעה, אך מכיוון שאנו יודעים כעת שהוא החל לפתח תסמינים ואז אושפז, מצבו הבריאותי עשוי להשפיע על הקמפיין שלו ועל המסרים שהוא יעביר במהלכו. עם זאת, שני המועמדים כה רחוקים זה מזה בעמדותיהם, שיש להניח שמצביעים מעטים בלבד עשויים לשנות את אופן הצבעתם בשל מחלתו של הנשיא".

וכיצד יגיבו השווקים? "איננו משנים את הפוזיציה שלנו בשווקים בשלב זה", מסכמת דואק, "ציפינו לכך שהתקופה המובילה אל הבחירות תהיה תקופה סוערת בשוקי ההון, ואנו רואים בהידבקותו של הנשיא גורם נוסף שיעצים את המגמה, אך מחלתו של טראמפ אינה משנה את ההשקפה הקונסטרוקטיבית שלנו לטווח הבינוני".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully