וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"אי אפשר להמשיך בשגרת עבודה ולימודים מהבית"

14.10.2020 / 0:34

אחרי הסגר הראשון חברות במשק ניסו לעבור לנורמה של עבודה מהבית. אחרי השני, מנכ"לים כבר לא מתביישים להודות: "הסגר הזה הוא מבחן מסוג אחר. העומס הפסיכולוגי גדול יותר"

בווידאו: בנט במליאת הכנסת מאשים את נתניהו באי אמירת אמת/צילום: ערוץ הכנסת

לפני כשבועיים שלח לירון רוז, יזם סדרתי ומשקיע הון סיכון, הודעה אל יזמים ומנכ"לים של סטארטאפים, מייל ובו הצעה להצטרף לפנייה אל משרדי הממשלה, בבקשה למצוא מתווה להחזרת מסגרות החינוך לכל העובדים במשק. בתוך שעות ספורות, היו חתומים על המכתב עשרות מנכ"לים של חברות הייטק ששומעים כבר מספר חודשים את הטענות של עובדים על האתגרים שמביאה העבודה מהבית, לצד ילדים שלומדים דרך ה-Zoom. בגילים הנמוכים האתגר הוא גדול יותר, היות ולמידה דרך מסכים, כמעט ולא רלוונטית. כשהמכתב הוגש אל משרדי הממשלה היו חתומים עליו 100 יזמים ומנכ"לים.

המכתב שנשלח, מגיע מתוך מצוקה של חברות רבות במשק שמתמודדות עם האתגר של שימור שגרת עבודה ולימודים בבית אחד. מקום העבודה נכנס אל הבית של העובדים ולא ליום אחד, אלא לתקופות הסגר. המציאות הזאת מקשה מאוד על ההתנהלת בתוך הבתים שהופכים בבת אחת להיות גם בית הספר וגם מקום העבודה של שני הורים.

חמי כץ, מייסד ומנכ"ל חברת הסטארט-אפ NAMOGOO: "בסגר הזה נדרשים יותר כוחות נפשיים"

אוהד גרינשפן וחמי כץ. Mamogoo,
כל עובד צריך להשקיע יותר. חמי כץ/Mamogoo

"בסגר הראשון עובדי החברה ומנהליה הסתגלו ללא קושי לעבודה מהבית, הפגינו מוטיבציה ולא הושפעו כמעט כליל מהקושי הכרוך בעבודה מאומצת המשולבת בטיפול במשפחה ובצרכים הביתיים. לחברה כמו נמוגו, שפועלת כל העת במרחב הדיגיטלי, המעבר לעבודה מהבית הוא טריוויאלי ואינו כרוך בכל מאמץ, לפחות מהבחינה הטכנולוגית.

"הסגר השני הוא מבחן בקנה מידה אחר והעומס הפסיכולוגי שחשים העובדים הוא משמעותי יותר. לכולנו קשה יותר לשלב עבודה תובענית עם טיפול בילדים, בצרכי המשפחה והבית ונדרשים יותר כוחות נפשיים להתמודד עם המצב המורכב. חברי ההנהלה כולם גם הם הורים לילדים ובני נוער במסגרות חינוך, מודעים לקושי ותומכים בעובדים בדרכים מגוונות כולל מפגשי חברה (all hands) ו-happy hour שמתקיימים בזום ושיחות פתוחות על המצב ודרכי התמודדות. במהלך הקורונה החברה אף יזמה פרויקט התנדבותי שבמסגרתו פיתחו העובדים פלטפורמה בשם Hopa המפגישה בין אמני במה וזמרים לבין מזמיני מופעים שמספקת תעסוקה לאמנים בימים קשים אלה. המיזם תרם למורל של עובדי החברה וכולנו גאים בו מאוד.

"נמוגו פועלת בעולם המסחר המקוון שצומח בקצב מהיר מאוד ומאיץ את צמיחת החברה עצמה. אין לי ספק במקצועיות ובמסירות של עובדי ועובדות החברה אך במדדים אובייקטיביים כל אחד ואחת מהם צריך להשקיע יותר כדי לעמוד ביעדי הפיתוח, המכירות והתמיכה ובאתגרי צמיחת השוק והחברה. התקווה שלי שהסגר יסתיים במהרה ושנחזור כולנו לעבודה במשרדים שיש לה יתרונות רבים וביניהם: לכידות, חברתית ומקצועית, סיעורי מוחות וסיפוק הנובע מיצירה משותפת".

sheen-shitof

עידן חדש בלייזר

החברה הישראלית שהמציאה את מסירי השיער עושה זאת שוב

בשיתוף Epilady

שגיב גרינשפן, מנכ"ל חברת הפינטק פינסטרה: "מצב לא טבעי שחייב להיפסק"

עובדי חברת פינסטרה. יחצ,
העייפות הלאומית מחלחלת לעובדי ההייטק. פינסטרה/יחצ

"עוד בסגר הראשון שלחנו את כל 350 עובדי החברה במרכז הפיתוח והמחקר שלנו בישראל, בכפר סבא, לעבוד מהבית ונמנענו כליל מעבודה במשרדים. בריאות העובדים תמיד לנגד עינינו וכל שיקול עסקי או תפעולי הוא משני לחלוטין. בתקופת הסגר הראשון הופתעתי לטובה מההסתגלות המהירה של העובדים, מהמחויבות הגבוהה לרציפות ולעמידה במשימות. יתירה מזאת, זיהינו אפילו עלייה מסוימת בפריון.

"עם סיום הסגר נפתחו משרדי פינסטרה באופן חלקי וכ-50% מהעובדים שרצו בכך חזרו לעבוד במשרדים בקפסולות אך אחת ליומיים בלבד - דהיינו מידי יום הגיעו למשרדים כ-25% מהעובדים שבחרו בכך. בתקופה זו החלו להתגלות הקשיים שמאפיינים עבודה מהבית במסגרת משפחתית שלא מתאימה במלואה לעבודה. מסגרות החינוך המשלים ופעילויות אחר הצהרים שלא נפתחו אילצו הורים רבים להמשיך לעבוד מהבית ולטפל במקביל בילדים. המוטיבציה של עובדים רבים לחזור למשרדים נתקלה במחסומים ממשיים שלא מאפשרים זאת.

"הסגר הנוכחי מעצים את הקשיים הכרוכים בעבודה מהבית. העייפות הלאומית הכרוכה בסגר מחלחלת גם לעובדי ההיי-טק, למרות שהמסירות והמוטיבציה של עובדינו היא גבוהה ביותר. עובדינו מפתחים אלגוריתמים מורכבים ביותר שמריצים טרנזקציות בהיקף של טריליוני דולרים וכשילדים קטנים, במיוחד בגילאים 3-6, מתרוצצים בסלון לאבא או לאמא המפתחים לא קל להתרכז במשימה כה מורכבת. לרבים מעובדינו אין חדר עבודה ייעודי שניתן להתנתק בו מרעשי הבית והדבר מעצים את הקושי. בנוסף, העובדים והעובדות מעוניינים מאוד באינטראקציה האנושית עם חבריהם לעבודה שמאפשרת סיעור מוחות, הפרייה הדדית, יצירתיות וחדשנות וגם כמובן חיי חברה עשירים בימי כיף ופעילויות העשרה ופנאי משותפות שנהגנו לקיים ביחד בתקופה של לפני הקורונה.

"כמנהל שאחראי גם על 470 עובדים בהודו, ארה"ב וגרמניה אני יכול להעיד שהעבודה בצוותים וההפרייה ההדדית היא אחת מהחוזקות של ההיי-טק הישראלי והוא נשחק בסגר. סגר לא יכול להיות פתרון לטווח ארוך ויש לקצרו בעדיפות עליונה. טכנולוגיית העבודה מרחוק איננה פתרון אמיתי אלא פתרון תומך לזמן קצוב. אנחנו עדיין עומדים במשימות שלנו בלוח הזמנים הנדרש אך הדבר מחייב מאמץ יוצא דופן של כולם והתגייסות כללית של כולם. זה הוא מצב לא טבעי שחייב להיפסק".

רפי מגן, מנכ"ל Kendago: "ההכשרה מאתגרת במסגרת העבודה מרחוק"

רפי מגן מנכ"ל Kendago. יחצ,
"הייתה חובה להסדיר מסגרת לילדים". רפי מגן/יחצ

"בסגר השני, בדיוק כמו בסגר הראשון, מרבית העובדים עברו לעבודה מהבית. הבריאות של העובדים היא בראש סדר העדיפויות. מבחינת תפוקות, ניכר כי העובדים מחויבים ולעיתים הביצועים אף גבוהים מהרגיל. בחברה כמו שלנו, הפועלת בענף הפרסום הדיגיטלי עם לקוחות בינלאומיים, אין בכך בעיה, לכאורה. עם זאת, לעבודה מרחוק מחיר גבוה של שחיקה. כאשר יש ילדים בבית, נוסף מימד של לחץ וחרדה שמאיץ את השחיקה שבעתיים. כך, גם אם לטווח קצר עבודה מהבית היא פתרון, אני צופה שיהיה לזה מחיר מסוים. חברות שלא יידעו לנהל את זה, עלולות להיפגע בטווח הארוך.

"בתור מנכ"ל, החלטתי כאשר הסתיים הסגר הראשון שנחזור בהדרגה לעבודה מהמשרדים, תחת שמירה קפדנית על ההנחיות של משרד הבריאות. לא עשינו הקלות. קיבלתי את ההחלטה הזאת מתוך הבנה וראייה שיש ערך גדול לעבודה משותפת ממקום העבודה, גם אם מתבצעת במגבלות של ריחוק. בנוסף, קצב הצמיחה המהיר שלנו מחייב גיוס אנשים חדשים רבים, והכשרתם מאוד מאתגרת במסגרת עבודה מרחוק".

באשר לפתרונות מסביר מגן: "יש שלוש נקודות הדורשות מענה - מתן פתרונות חינוך לילדים צעירים, להערכתי עד כיתה ג', שמירה על בריאותם של אלו שבאים למשרד, והאופן המיטבי לעבודה מרחוק לאלו שבכל זאת לא יכולים להגיע למשרד. המענה לשאלה הראשונה הוא אלמנטרי בראייתי - מעבר לזה שלא היינו צריכים להגיע למצב שחייב סגר מלא, הייתה חובה להסדיר מסגרות לילדים קטנים על כל המשתמע מכך. אם הילדים הגדולים יותר לומדים מהבתים, אני משוכנע שניתן היה לתת לכך מענה. לשתי הנקודות האחרונות, אנחנו, ומרבית המנכ"לים איתם אני מדבר מרגישים שהצלחנו לתת מענה. כך, שאם המדינה תיתן מענה לילדים צעירים ותשחרר את הסגר המקיף, התעשייה תוכל לתפקד היטב".

seperator

אורי פילוסוף, מנהל קמפיינים בכיר בקנדגו (Kendago): "יש לי 3 ילדים, מתוכם 2 בגיל בית הספר ו-1 בגן. ישנם יתרונות וחסרונות בעבודה מהבית, לא חייבים לקום ולעלות על הכביש והלחץ של הבוקר להגיע למשרד בבוקר - לא קיים. יש יתרון של זמינות, למשפחה ולילדים, לצד ארוחות משותפות, אנחנו אוכלים צהריים ביחד. מצד שני, מאחר ואנחנו חברה שכל העבודה שלה היא אונליין, אז בתקופת הסגר השני, כמו הראשון, אפשר לעבוד מרחוק. ישנם קבצים משותפים וגישה למחשב לכוננים מרחוק כדי שלא ייחסר כלום. האתגר הוא שכאשר עובדים מהבית ואתה חלק ממחלקה, אז התקשורת היא באמצעות הסקייפ או התכתבויות בקבוצות. כשאתה נמצא במשרד אתה ניגש למישהו ואז הדברים נסגרים מהר יותר, בעבודה מהבית זה מעט מסרבל".

"הילדים רואים שאתה בבית, אז רוצים את תשומת הלב שלך, הם רוצים להגיד לך משהו ולפעמים גם לספר על משהו שהם עשו היום, אבל באותו הזמן אתה עובד ובדיוק מרוכז במשהו אחר. יש מצבים שהילדים מתווכחים בניהם וצריכים משהו, לעתים זה לאכול, אתה שומע את זה מהחדר תוך כדי עבודה. בין לבין הם לומדים מה-Zoom וצריכים עזרה טכנית או את אחד המחשבים, זה אתגר שמייצר מוסחות בעבודה. כשעבדתי שבוע שלם מהבית זה היה מאתגר, אבל השבוע הייתי יום אחד במשרד שעובדים ממנו עובדים ספורים וז היה עבורי ממש כמו יום חופש. העבודה מהבית מאתגרת גם במצב שבו אני צריך לנהל אנשים. לדוגמה, יש עובד שעלי להנחות ולהדריך ואני צריך לבצע את זה מרחוק. אם לא הייתה קורונה, אז לאפשר בחלק מהימים עבודה מהבית זה היה הרבה יותר נכון גם משפחתית. כשאתה הולך לעבודה וחוזר אז יש הבדל ברור בין עבודה לבית, וכשעובדים רק מהבית אז אין הבדל כזה. בבית, כשהמחשב פתוח אז אתה הולך וחוזר אליו מפעם לפעם", מוסיף פילוסוף".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully