"לא תהיה חזרה לתמ"ג של טרום הקורונה לפני 2022"

בעוד ההגבלות באירופה מתהדקות, בבנקים העולמיים מתייחסים למשבר. ניתוח האסטרטגים של דויטשה בנק: "הבחירות בארצות הברית מוסיפות לתחושת אי הוודאות". מנהל השקעות ראשי ב-UBS אופטימי יותר: "בטווח הזמן הבינוני נראה עליה"

  • איטליה
  • גרמניה
וואלה! עסקים
בווידאו: הפגנות הקורונה מתרחבות באיטליה (צילום: רויטרס)

המצב בעולם הולך ומחמיר. התחלואה עולה, הסגרים בדרך והסנטימנט בשווקים שלילי. גורמים בבנקים הגדולים העולמיים מתייחסים למשבר. גריץ היינץ, אסטרטג השקעות ראשי, וסטפן קוהלינג, אסטרטג השקעות אירופה, שניהם מדויטשה בנק, הוציאו היום (חמישי) דוח המסכם את הימים האחרונים.

"מקרי ההדבקה באירופה ממשיכים לעלות", כותבים היינץ וקוהלינג, "לאחר מספרי השיא בשבוע שעבר, מגמת העלייה המשיכה לאורך היבשת. גרמניה מדווחת על כ-15 אלף מקרי הדבקה ליום, צרפת כ-30 אלף, איטליה 20 אלף ומעלה, ספרד 18 אלף ומעלה והולנד עם נתון של 18 אלף ומעלה נדבקים חדשים ביום. מחלקות טיפול נמרץ נמצאות בתפוסה גבוהה במספר מדינות כמו בלגיה, הולנד, צרפת וספרד. במהלך חודשי הקיץ נראה היה כי הנגיף נמצא תחת שליטה, כאשר מדינות אחרות כמו הודו, ברזיל וארצות הברית היו באותו זמן תחת גל הדבקות. מאז ספטמבר מגמה זו באירופה השתנה וכמעט בכל מדינה ביבשת אנו רואים עלייה במספר הנדבקים היומי.

"כתוצאה ממגמה זו, השווקים מודאגים מההשלכות הכלכליות של סגרים נוספים להתמודדות עם הנגיף. בתחילה ממשלות באירופה שללו את האפשרות של הגבלות וסגרים נרחבים, אך לאט-לאט מתווספות יותר ויותר הגבלות ספציפיות. ממשלת גרמניה החליטה היום על הגבלות חדשות, ולפיהן מסעדות וברים יהיו סגורים החל מחודש נובמבר, אך חנויות יישארו פתוחות, כאשר תכנית פיצויים לעסקים צפויה להיחשף בקרוב. ממשלת צרפת צפויה להכריז על צעדים חדשים מקיפים בקרוב גם כן. הגבלות מקומיות בצרפת כבר מתרחשות, כאשר ערים מטילות עוצר לילי וגם בגרמניה ישנן הגבלות באזורים מוכי קורונה. איטליה הטילה עוצר לילי על ברים ומסעדות החל משעה 18:00 בכל רחבי המדינה, בנוסף להגבלות נוספות מקומיות. הנתונים הכלכליים באירופה מצביעים על כך שמגזר השירותים סובל במיוחד תחת ההגבלות החדשות".

עוד בוואלה! NEWS

הישראלים שאוכלים מדי יום במסעדת השף שנמצאת אצלם בבית

בשיתוף בית בלב
לכתבה המלאה
מראה שכיח ובעייתי בימים אלה. מסעדה ריקה בברלין (צילום: רויטרס)

תגובת השווקים

היינץ וקוהלינג ממשיכים: "לאור ההגבלות החדשות, קיימת דאגה לגבי ההשלכות הכלכליות שלהן ולכן השווקים באירופה מציגים ביצועים חלשים בשבועות האחרונים, כאשר הירידות האחרונות מחזירות את המדד לרמה שלהן בחודש מאי האחרון. מדד היורו סטוקס 50 רשם ירידה של 3.5% והסקטורים המחזוריים ירדו בחדות. התשואה ל-10 שנים של ממשלת גרמניה ירדה רק נקודת בסיס אחת. מטבע היורו דולר ירד לרמה של 1.175 מול הדולר(ירידה של 0.4%)".

המשמעות לשווקים

"לפני העלייה האחרונה במספר מקרי ההדבקה, התאוששות הכלכלה האירופאית ושוק המניות הייתה חלקה לאחר הירידה בתחילת השנה. כעת, העלייה במקרי ההדבקה מביאה לכך שהצמיחה הצפויה ברבעון ה-4 תהיה מתונה יותר לאור הסנטימנט וההגבלות החדשות. תחזית הבסיס שלנו כבר זמן מה היא כי לאחר ההתאוששות כלכלית חדה ראשונה, המשך ההתאוששות יהיה איטי יותר והאירועים האחרונים מוסיפים סיכונים לירידה נוספת בהתאוששות הכלכלית. לכן, באירופה הצפי שלנו כי חזרה לתמ"ג של לפני הקורונה לא תהיה לפני שנת 2022.

"השוואת התרחיש הנוכחי עם הירידה של הרבעון הראשון השנה צריכה לעשות את ההבחנה, כי הידע על הטיפול בנגיף התקדם יחד עם המרוץ למציאת חיסון ותרופה. הצפי לחיסון כרגע הוא רק במהלך שנת 2021 כאשר לא נראה כי חיסון המוני יחל לפני המחצית השנייה של 2021. התמיכה הפיסקלית והמוניטרית קיימת כעת וההגבלות הנוספות שמוטלות ברחבי יבשת אירופה עדיין לא נחשבות לסגר מלא לחלוטין, לכן אנו לא מצפים לקריסה בתמ"ג שאירעה ברבעון השני של 2020.

"בנוסף כלכלת סין גם נראית חזקה כרגע וישנן עדויות שסגרים והגבלות כמו שמתרחשים כעת הם שיטה יעילה למלחמה בנגיף. יחד עם זאת, הרחבה של ההגבלות לסגר מלא ומחמיר עדיין מכבידה על הסנטימנט, גם אם הצפי כי הפגיעה במגזרי הייצור והשירותים תהיה נמוכה יותר מכפי שהיה בסגר הקודם בתחילת השנה.

זה חוזר גם בסין. התפרצות במחוז שינג'יאנג (צילום: רויטרס)

"הבחירות בארצות הברית בשבוע הבא והשלכותיהן מוסיפות לתחושת אי הוודאות. אירועים אלה צפויים לדחוק הצידה את העובדה, שעונת הדוחות לרבעון ה-3 טובה מהצפי. בנוסף אף על פי שהצפי כי תוכנית פיסקלית נוספת תגיע בסופו של דבר לתמוך בשוק, ייתכן והיא תיקח יותר זמן מכפי שציפו.

"לסיכום: הגבלות חדשות לאור נגיף הקורונה לצד היחלשות נתוני המאקרו מזכירות לנו את העובדה שלאחר עלייה חדה בהתאוששות הכלכלית הדרך להתאוששות מלאה תהיה תנודתית. ייקח לפחות בין שבועיים לשלושה עד שנראה האם ההגבלות החדשות אפקטיביות להורדת שיעור התחלואה. בהמתנה להתבהרות המצב ואי הוודאות השווקים יחוו תנודתיות נוספת".


גם מארק האפלה, מנהל השקעות ראשי ב-UBS Global Wealth Management, סיכם את האירועים האחרונים: "בעוד ההגבלות המקומיות לבלימת המגפה יהוו עיכוב בצמיחה, אנו עדים למספר סיבות לצפות כי השפעתן עשויה להיות מוגבלת יותר מאשר במחצית הראשונה של השנה. כתוצאה מכך, אנו מאמינים שהירידות בנכסי סיכון עשויות להיות קצרות טווח יחסית ועל המשקיעים להיצמד לתוכנית הפיננסית שלהם. בטווח הזמן הבינוני אנו ממשיכים לראות מגמת עלייה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully