כאב לאחד הוא רווח לאחר: על רכישות עסקים בימי קורונה

ימי הקורונה גרמו לעסקים רבים להיסגר, ומי שישב על הגדר בטוח שימצא עסקת רכישה מוצלחת במיוחד. הבעיה היא שגם אם על הנייר זה נראה פשוט, אנשי עסקים שלא עשו בדק בית ימצאו את עצמם מסתבכים במהרה

  • עסקים
מנור תמרי
בווידאו:נתניהו מתייחס למתווה החזרה ללימודים ואומר שפתיחת החנויות תהיה זהירה (צילום: לע"מ, וואלה! NEWS)

הליך הקמת עסק בישראל, גם בימות שגרה ובתקופת פריחה כלכלית, הינו מורכב ומסוכן מצריך בדרך כלל משאבים, ידע ותמיכה. בתקופת הקורונה נכון הדבר שבעתיים, ומלבד הקושי הרגיל אותו חווה היזם\משקיע מתווסף גם חוסר הוודאות הכללי שרוב העצמאים במשק חווים בתקופה זו.

על פי הנתונים של רשות המיסים. בין החודשים מאי - אוגוסט 2020 נסגרו בישראל 18,780 עסקים. נזכיר כי בחודש אוגוסט עוד לא נכנסנו לסגר השני ולכן ניתן להעריך שהקריסה הגדולה הייתה בחודש אוקטובר, שכן חלק גדול של העסקים עדיין הצליחו להחזיק מעמד לאחר הסגר הראשון (מרץ אפריל) אך בעיות תזרים, תשלומי שכ"ד, תשלומי מיסים, מע"מ, ארנונה והלוואות, שממשיכים לרדת, ומעל הכול, הסגר השני שעדיין לא יצאנו ממנו, גרם לעליה דרמטית בשיעור העסקים אשר סגרו ויסגרו את שעריהם לקראת סוף השנה. עסקים ללא עתודות כספים וללא יכולת בניהול קפדני של תזרים המזומנים נכון לומר שסיכוי גדול שלא יצלחו את 2020.

דווקא מתוך הקושי וחוסר הוודאות האלו, אנשי עסקים רבים רואים בתקופת הקורונה הזדמנות נדירה לביצוע עסקאות ורכישת עסקים קיימים בתנאים מסחריים משופרים ביותר לעומת תקופה של פריחה כלכלית. למעשה, במקום להסתגר בבית ולחשוב על מר גורלם, פונים אותם אנשי העסקים בתקופה זו לבעלי המקצוע הרלוונטיים על מנת שיאתרו בעבורם עסקאות בתנאים מסחריים עדיפים.

עוד בוואלה!

"לא רציתי לטפל בבעיות, אבל היום יש לי עבודה": העמותה שעושה שינוי

לכתבה המלאה
כשחנויות נסגרות, הרוכשים הפוטנציאליים מניחים שיצליחו לחלץ את העסקה הטובה ביותר (צילום: ראובן קסטרו)

מספר רב של עסקאות רכישת עסקים פעילים מתבצעות כיום במשק הישראלי, אך בניגוד לימי שגרה, בהם הקונה והמוכר שווים בכוחם בביצוע העסקה, מטבע הדברים העסקאות שמבוצעות היום נותנות כוח רב יותר בידי הרוכש\המשקיע, דבר אשר משקף את יחסי הכוחות האמיתיים כיום כאשר המשק מצוי במצב סטטי ובתנאי אי ודאות.

לצערי אנשי עסקים רבים רואים את ההזדמנויות הקורצות וממהרים לבצע עסקאות מבלי לבחון את העסקה באמצעות בעלי המקצוע הרלוונטיים ובפרט עורך דין ורואה חשבון - אנשי מקצוע אלה שתפקידם לבחון את העסקה הן מבחינה משפטית ובכלל זה ביצוע בדיקות נאותות לעסק הנרכש והן מבחינה פיננסית בו תערך בחינה מדוקדקת לספרי החברה.

כאמור כאשר ניגש לביצוע עסקה לרכישת עסק פעיל, יש לתת דגש רב לביצוע הבדיקות המקדמיות לעסק ובדגש על הבדיקות המשפטיות וזאת על מנת לקבל תמונה כמה שיותר מלאה באשר להתחייבויות המשפטיות של העסק הנרכש ובכלל זה הסכמים עליהם חתום העסק, התחייבויותיו כלפי צדדים שלישיים, מצב מול הרשויות, התנהלות מול עובדים, האם אלה ימשיכו לעבוד בעסק ויישמר הרצף התעסוקתי או שמה יפוטרו ויועסקו מחדש. לבדיקות אלה החשיבות מכרעת בפעילות העתידית של העסק ומניעת הפתעות אשר יכול ויגרמו לפגיעה מהותית בעסק ובתוצאותיו כפי שהיו טרם הרכישה. למעשה, יש לעשות חיתוך מדויק בין בנקודה בה העסק עובר ידיים, כך שתהיה מניעה כמה שיותר גדולה מאירועים אשר אינם קשורים בפעילות העסק החדש ומנגד שבעל העסק המוכר ידע יוכל לישון בשקט כי העסק נמכר בצורה נכונה ובטוחה.

איך יפעל העסק כשהוא צריך לשלב ישיבה, טייק אוויי ומשלוחים? (צילום: ראובן קסטרו)

נקודה נוספת וחשובה אשר יש לתת לה את תשומת הלב הראויה בתקופה זו, היא בדיקת הסכם השכירות. תקופת הקורונה הביאה לסגירת עסקים רבים ולהצפת השוק בנכסים ריקים, עובדה זו תאפשר ניהול משא ומתן אל מול בעלי הנכסים על מנת לקבל תנאים מסחריים נמוכים משמעותית מאלה שהיו נהוגים טרם תקופת הקורנה, במקרים רבים ניתן להפחית את דמי השכירות החודשיים ב 40% בדמי השכירות ואף יותר. הפחתה מעין זו הינה הפחתה משמעותית ביותר להוצאות הקבועות של העסק ובמצב דברים זה ניתן לאתר נכסים במקומות אסטרטגים שטרם לכן לא היו על הפרק בשל עלות השכירות הגבוהה. מעבר לתנאים המסחריים, טרם חתימת הסכם השכירות יש לבצע התאמות רלוונטיות להסכם השכירות אשר יתנו ביטוי לתקופה של סגר או הגבלות ככל ויהיו.

בנוסף, כאשר אנו ניגשים לבחון הקמה של עסק חדש, בין אם באופן עצמאי ובין אם באמצעות רכישת זיכיון, אזי במקרה זה יש לבצע סקר שוק מקיף ולראות כיצד העסק פועל בתקופה רגילה וכיצד הוא פועל בתקופת הקורונה, והכי חשוב כיצד אותו עסק יפעל לאחר הקורונה, כך לדוגמא במקרה ומדובר בעסק מזון, חשוב לבחון האם העסק יכול להחזיק את עצמו כאשר הפעילות המותרת הינה משלוחים בלבד וככל וכן מה הם אחוזי הרווח התפעולי אל מול החשיפה וכן כיצד יפעל אותו העסק לאחר תקופת הקורונה כאשר הוא צריך לשלב ישיבה, טייק אווי ומשלוחים.

יתרון נוסף של הקמת עסק חדש בתקופה זו, הוא האפשרות הניתנת לרוכש להתקשר בחוזים חדשים הכוללים את הקורונה כגורם לביטול\דחיית החוזה או אי כגרום הפוטר מתשלום דמי שכירות. סעיף זה יאפשר לקונה להתקשר בחוזים ללא הפחד שמא איום הסגר, ככל ויתממש, יותיר אותו אל מול התחייבויות אשר יהווה איום משמעותי על המשיך פעילות העסק.

עו"ד מנור תמרי מתמחה בזכיינות, ליווי עסקים ורכישת עסקים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully