וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חשוב: ככה תכינו את רכבכם לחורף ותפחיתו את הסכנות

בשיתוף WeSure

9.11.2020 / 11:37

גם אם אין לכם כוונה לעשות שימוש משמעותי ברכב במהלך החורף, חשוב להכין אותו לסיכונים הגוברים של מזג האוויר וכפועל יוצא לנזקים האפשריים בתקופה זו, ולצמצמם למינימום תקלות ובעיות שעלולות לעלות לא מעט כסף, וחמור מכך משמעותית - לסכן חיים

גשמים הם ברכה, אך הם גם טומנים ברובם סכנה מאוד גדולה לנהגים בכביש. על אחת כמה וכמה הדברים נכונים בחורף הקרוב, שצפוי להיות שונה במידה מסוימת מקודמיו. סביר להניח שנצא פחות מהבית, כאשר החשש משילוב של מחלת השפעת העונתית ונגיף הקורונה ישאירו יותר אנשים ברמת סיכון גבוה בבתיהם, וזה עוד לפני שדיברנו על חשש לסגר שלישי אפשרי.

אף על פי כן רובנו נמשיך לצאת לכבישי ישראל, בין אם לביקור קצר בסופר, ובין אם להגיע למקומות עבודה הדורשים נוכחות פיזית, הסעות ילדים וכמובן ביקורים משפחתיים וחברתיים.

גם אם אין לכם כוונה לעשות שימוש משמעותי ברכב במהלך החורף, חשוב להכין אותו לסיכונים הגוברים של מזג האוויר וכפועל יוצא לנזקים האפשריים בתקופה זו, ולצמצמם למינימום תקלות ובעיות שעלולות לעלות לא מעט כסף, וחמור מכך משמעותית - לסכן חיים.

במיוחד בתקופת החורף, במהלכה שכיחות התאונות עולה באופן משמעותי ביחס לחודשי הקיץ, ויש יותר סיכוי למקרים חריגים של נזקי טבע כגון שיטפונות, הצפות וכו', חשוב לוודא שברשותכם ביטוח רכב חובה, ביטוח מקיף לנזקי רכוש (נזקי טבע נכללים במסגרת ביטוח המקיף) וביטוח צד ג' למקרה שחלילה תפגעו ברכוש של מישהו אחר.

לפני שנפרט על כל אחת מהנקודות החשובות, ראשית הנה תקציר לחסרי הסבלנות:

נהיגה בחורף. ShutterStock
נהיגה בחורף/ShutterStock

כך תכינו את רכבכם לחורף הישראלי ותפחיתו את הסיכון לתאונות מסוכנות:

  • בידקו את הרכב במוסך - מוסכים מורשים מציעים בדיקה בחינם
  • וודאו שהמגבים פועלים באופן תקין
  • רעננו לעצמכם איך מפעילים את מכשיר האדים
  • בידקו האם צריך להחליף את רפידות הבלמים
  • זיכרו: צמיג שחוק עלול להגדיל את מרחק הבלימה
  • וודאו את התקינות של המצבר ומערכת החשמל
  • אל תוותרו על ביטוח צד ג' - חשוב במיוחד בתקופה של ראות נמוכה וסכנת התנגשות ברכוש של צדדים שלישיים
  • בידקו שיש ברשותכם פוליסת ביטוח רכב הכוללת שירותי דרך וגרירה החזיקו ערכת חירום ברכב - וודאו שקיים אפוד זוהר וכן פנסים, מטריה ומעיל גשם.
נהיגה בחורף. ShutterStock
נהיגה בחורף/ShutterStock

כעת, אחרי שאתם מודעים לבסיס, הנה הפירוט החשוב לגבי כל אחת מהנקודות -

1.לא לזלזל בחורף הישראלי, רצוי ללכת לעבור בדיקה במוסך

השאננים שבינינו יטענו (במידה מסוימת של צדק) שלדבר על חורף ועל ישראל באותו משפט זה קצת מצחיק. להבדיל ממדינות אירופאיות שהחורף שלהן מאופיין בסופות שלגים, שיטפונות וגלי קור, בישראל עדיין מתרגשים כשיורד ברד בתל אביב. אלא שהשאננות הזו לפעמים מסוכנת.

ראשית, דווקא העובדה שיש הפוגות משמעותיות בין אירוע גשם אחד למשנהו, הופכים כל אירוע של ממטרים למסוכן ולא סתם ידוע, שהגשם הראשון הוא גם זה הבעייתי ביותר לנהגים. גשם שמגיע לאחר מספר ימים יבשים, על אחת כמה וכמה שבועות, מציף על פני הכביש את כל הלכלוך שהצטבר באספלט ובעיקר נוזלים שומניים. זה מוסיף לחלקות בכביש ולירידה בחיכוך עם הצמיגים שגם כך מושפעות לרעה מהרטיבות. בנוסף, ההפוגות בין הגשמים גורמות לכך ששמנים שמצויים על הכביש, ביחד עם לכלוך, מתערבבים עם מי הגשמים ויוצרים סכנת החלקה, שפחות קיימת בכבישים שכבר מורגלים ברטיבות. יתרה מכך, ישראל כמדינה חמה פחות ערוכה למזג אויר קיצוני מבחינת תחזוקת הכבישים וניקוז, מה שמגביר את הסיכון לבורות בכביש, הצפות בדרכים ולסכנה לתאונה. מידי שנה לקראת תחילת החורף, מומלץ מאד לקחת את הרכב לבדיקה מקצועית במוסך ולבדוק שכל המערכות עובדות באופן תקין. ככל שהרכב מטופל במוסך מורשה, אלו מספקים בדיקה לקראת החורף ללא עלות - ובהחלט שווה לנצל זאת.

2. לבדוק את המגבים

בשביל הפעולה הזו לא צריך אפילו ללכת למוסך. פשוט היכנסו לאוטו והפעילו את המגבים כדי לוודא שהם עובדים באופן תקין ומנקים את השמשה בצורה שמבטיחה ראות טובה. לגלות תקלה במגבים בעת נסיעה בגשם שוטף זה לא דבר נעים ואפילו מסוכן וניתן למנוע אותו בקלות. סימנים למגב תקול הן אי פינוי ראוי של מים, לכלוך ובוץ או לחלופין מריחתם על השמשה באופן שיפגע בשדה הראייה במקום לשפר אותו. אין צורך להיבהל אם המגבים תקולים, לרוב עלות ההחלפה שלהם מאד נמוכה וניתן לבצעה בכל תחנת דלק.

3. מפשיר אדים - חשוב לדעת איך הוא פועל

לא מעט נהגים ודאי מכירים את תחושת הלחץ כשבמהלך נסיעה ביום חורף סגרירי, השמשה מתמלאת אדים ולא ניתן לראות את הכביש, ואת הניסיונות הכושלים להזיז את כל הלחצנים והכפתורים ברכב, רק כדי להדליק סוף סוף את מפשיר האדים. גם כאן, בדומה למגבים, פשוט וקל להיכנס לרכב, להיזכר ברוגע כיצד להפעיל את מפשיר האדים בזמן שהרכב עומד בחניה ולהימנע מבהלה מיותרת על כביש מהיר עם אפס יכולת לראות קדימה. שימו לב שבדרך כלל ההפשרה בשמשה הקדמית נעשית באמצעות מערכת האוורור והמזגן (יש לשים את הבורר על מצב שמשה) ואילו ההפשרה בשמשה האחורית נעשית באמצעות פסי חימום שיש להפעיל באמצעות כפתור ייעודי.

4. בלמים - לפעמים מספיק להחליף רק את הרפידות

בכל הקשור לבלמים, בדיקה עצמאית כבר לא מספיקה וכאן נדרש סיוע של איש מקצוע, שיוודא שהבלמים תקינים ופועלים במהירות וביעילות בעת עצירת פתע. עם זאת, גם אם המוסכניק אמר שצריך להחליף את הבלמים, לא צריך להיבהל ויש לבדוק אם די בהחלפת רפידות הבלמים, שמהוות חלק ממערכת הבלמים של הרכב. הרפידות ממוקמות בתוך כל אחד מהגלגלים ומטרתן לעצור את סיבוב הגלגל במקרה של בלימה. לרוב נדרש להחליף את הרפידות כל כמה עשרות אלפי קילומטרים (אם כי תכיפות ההחלפה תלויה בסוג הרכב ואופי השימוש) והעלות של החלפתן מוערכת במאות שקלים בודדים.

5. לא לוותר על ביטוח רכב צד ג'

לא מעט נהגים מתלבטים אם בעת רכישת ביטוח רכב חובה (ביטוח שנדרש לרכוש לפי חוק) שווה להם לרכוש גם ביטוח רכב רכוש (מקיף) שמספק פיצוי בעת נזקים לרכב עצמו. חשוב גם לדעת כי למי שיש ביטוח מקיף יש גם הגנה בפני נזקי טבע כגון ברד, שיטפונות וכו'.

ההתלבטות מתגברת במיוחד כשמדובר ברכב ישן ששווה מעט כסף. אלא שגם אם ביחס הסיכון-סיכוי הגעתם למסקנה כי לא משתלם לרכוש ביטוח מקיף, בשום אופן לא מומלץ לוותר על ביטוח צד ג', שמגן מנזק שנגרם באשמתכם לרכוש של צד שלישי. נזקי צד ג' יכולים להיות משמעותיים מאוד, והם לא תלויים בשווי הרכב שלכם. למשל, אתם יכולים לפגוע בפנס רחוב שבבעלות העירייה, לגרום נזק לרכב אחר (במיוחד לא נעים להתנגש ברכב יקר מאד), או אפילו להתנגש בשער של בית או חומה. במיוחד בתקופה שבה הנהיגה יותר מסוכנת והראות פחות טובה, נסיעה ברכב עלולה להיות כרוכה בנזקים לרכוש שאי אפשר לצפות מראש את עלותם, ולכן מי שבוחר לוותר על ביטוח צד ג' נוטל על עצמו חשיפה גדולה.

נהיגה בחורף. ShutterStock
איך תדעו את הצמיגים שלכם לא מסוכנים לנהיגה בכביש רטוב?/ShutterStock

6. צמיגים - חובה להחליף כל חמש שנים לכל היותר

צמיגים ישנים ושחוקים עלולים לסכן חיים שכן בעת בלימה חדה, מרחק הבלימה עלול להתארך וגם עמידותם בפני החלקה בעת סיבוב חד עלולה להיפגע. ניתן לבדוק את הצמיגים בראש ובראשונה באופן עצמאי דרך הצצה בתאריך הייצור המופיע על גבי הצמיג ב-4 ספרות. יש להחליף צמיג כל חמש שנים גם אם אינו שחוק וקודם לכן אם יש סימנים של שחיקה, שניתן לאתר למשל דרך בחינת עומק החריצים שלו שמיועדים לניקוז מים. צמיג שתאתרו בו למשל סדקים בדפנות, או כזה שכולל בליטות חריגות, הוא צמיג שיש להחליף. כך או כך, למי שאינו בקי במראה של צמיג תקין, מוטב גם כאן להתייעץ עם איש מקצוע. בשנים האחרונות מחירי הצמיגים ירדו באופן משמעותי וניתן היום להחליף זוג צמיגים בכמה מאות שקלים בודדים.

7. בדיקת מערכת החשמל והאורות - כדי לא להיתקע עם מצבר ריק

ספק אם יש נהג שלא חווה במהלך שנותיו על הכביש מצבר ששבק חיים כשהרכב חונה הרחק מהבית. לכן חשוב לבדוק בן כמה המצבר - כאשר תוחלת החיים של מצבר איכותי היא כשלוש שנים. ככל שיש לך בפוליסה שירותי גרירה ודרך, ניתן להזמין שירות התנעה של הרכב במקרה שהמצבר שובק חיים. מומלץ מאד להחזיק ברכב כבלים שיכולים להתניע את המצבר. הנעת הרכב, גם כשהמצבר כמעט ריק, תאפשר בד"כ נסיעה ברכב עד למקום בו ניתן להחליף את המצבר. בנוסף, יש לוודא שמערכת החשמל ברכב תקינה וכל האורות עובדים. מומלץ להחזיק גם נורות להחלפה ברכב למקרה שמנורה אחת מתקלקלת ואז קשה יותר לזהות את הרכב על הכביש.

8. לוודא שביטוח הרכב כולל הרחבת "שירותי דרך וגרירה"

להיתקע באמצע הכביש עם רכב תקול זה אירוע לא נעים - גם בימי הקיץ החמים, אך בעונה החורפית, חוסר הנעימות עלול להיות גם מסוכן, כשאיכות הראייה של נהגים אחרים בכביש מוגבלת וכאשר סביבה רטובה ואפילו בוצית בצד הדרך עלולה לגרום לרכב שסטה מהנתיב לשקוע באופן שיקשה על הנהג לחלץ אותו. לכן חשוב מאד לוודא שביטוח הרכב שרכשתם כולל הרחבה מסוג "שירותי דרך וגרירה". הרחבה כזו נקראת בעגה המקצועית "כתב שירות".

ב-WeSure חברה לביטוח דיגיטלי, כתב השירות הסטנדרטי כולל שירותי גרירת הרכב, התנעתו, תיקוני דרך קלים, חילוץ הרכב ממקומות הסמוכים לכביש (שרלוונטים במיוחד בעת נהיגה בכביש חלק או כזה הסמוך לסביבה בוצית) ושירותי אספקת דלק והחלפת גלגל. רצוי לשמור על גבי הטלפון הנייד את הטלפון של שירותי הגרירה שבהסכם מול חברת הביטוח שלכם. ב- WeSure עלות החודשית של כתב השירות הנ"ל הינו כ- 10 ₪ לחודש בלבד (בממוצע) בעוד יש לא מעט גורמים שמוכרים אותו במחיר של כ-300 ו-400 ₪ לשנה.

כאשר רוכשים פוליסה ב- WeSure, מקבלים במייל - הן בדף הרשימה והן בחוברת של פוליסת הביטוח - את מספרי טלפון של מוקדי השירות של החברה ואת פרטי נותני השירותים הרלוונטיים, אשר זמינים 24/7 למתן מענה לשירותי החירום של חילוץ וגרירה.

9. ערכת חירום ברכב, לבוש נוח

אפוד זוהר הוא אביזר שחובה לוודא כי קיים ברכב בכל השנה. מעבר לכך, מומלץ להחזיק ברכב בתקופת החורף אביזרים נוספים, שיקלו עליכם להתמודד בעת אירוע של תקלה במזג אויר סוער. ראשית, ראוי שתמיד תימצא בתא המטען מטריה. בנוסף, רצוי להצטייד בפנס ובמעיל גשם, למקרה שתצטרכו לבלות מחוץ לרכב במזג אויר סוער. טיפ חשוב מאד לנהגים בתקופת החורף הוא להסיר בעת הנהיגה שכבות לבוש שמכבידות על יכולת התמרון של ההגה כמו מעיל גדול, כובע וצעיף, שפוגעים בשדה הראיה ומכבידים על יכולת התנועה.

לפרטים נוספים ולרכישת ביטוח הרכב של חברה WeSure הקליקו כאן

בשיתוף WeSure
2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully