"מודאגים מחברות קטנות ובינוניות שלא יגיעו לצד השני של הנהר"

כנס המעסיקים השנתי של מיטב דש התקיים בהשתתפות מנכלים מובילים במשק ששיתפו באתגרים ובהזדמנויות שבמציאות הקורונה: "כשהמדינה סוגרת בתי מלון, יש חשיבות לסיוע מידי"

  • מיטב דש
וואלה! כסף
בווידאו: אדלשטיין באילת אומר שהעיר הייתה בגסיסה ועכשיו אפשר יהיה שוב לנפוש בה (צילום: לע"מ)

כנס מיטב דש - עיקרי הדברים

  • אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש: "אם החיסונים יצליחו אני אופטימי ביחס ל 2021. אנחנו יותר מודאגים מחברות קטנות ובינוניות שלא יגיעו לצד השני של הנהר וצריך לעזור להם"
  • אביה מזרחי מגן מנכ"לית פתאל "ברגע שמדינה מחליטה לסגור בתי מלון, יש חשיבות אדירה למתן סיוע מיידי. מה עוד שבחלק מהמדינות קיבלו בתי המלון פטור מיידי מארנונה עד לסוף השנה בעוד שבישראל קיבלנו פטור לשלושה חודשים"
  • אבי גבאי, מנכ"ל קבוצת סלקום: "הדבר הראשון שאנחנו מסתכלים עליו זה הלקוח. בזה אנחנו נבחנים. הלקוח בימים של מגיפה וסגר בהם הוא נמצא הרבה שעות בבית וצריך סלולר, אינטרנט וטלוויזיה"

עוד בוואלה!

תסמכו עליו: חומוס סלק משוגע (ומטמטם) של עומר מילר

לכתבה המלאה
כנס המעסיקים של מיטב דש (צילום: דרור סיתהכל)

מאות משתתפים מהארגונים המובילים במשק, ובהם לקוחות מיטב דש התאספו הבוקר לשעה של דיון ופאנלים בזום, בהנחיית יעקב אילון, במסגרת הכנס השנתי של מיטב דש למעסיקים. בפאנל המרכזי התייחסו המשתתפים ובהם איציק אברכהן מנכ"ל שופרסל, אביה מזרחי מגן מנכ"לית פתאל, אבי גבאי מנכ"ל סלקום, ואילן רביב מנכ"ל מיטב דש לשאלה האם אנו בדרך למציאות של "עסקים כרגיל"?

אבי גבאי, מנכ"ל קבוצת סלקום שנכנס לתפקידו חודשיים לפרוץ פרוץ המגפה בארץ, אמר: "אחרי שקיבלנו הוראה ממנכל משרד התקשורת להוריד בכ-30% את מצבת כוח האדם והבנו שאנחנו הולכים לתקופה משברית, החלטנו להערך, להגדיל עוד יותר את ההשקעה בתשתיות, לחזק את שירות הלקוחות ובעיקר להתחיל לעבוד מהבית".

אביה מזרחי מגן, מנכ"לית פתאל, דיברה על חשיבות מהירות התגובה: "זמן זה כסף, והיה עלינו לפעול נכון ובמהירות כדי מצד אחד לסגור את בתי המלון אך גם להערך מראש למועד הפתיחה שלהם, כשזו תגיע. נאלצנו להוציא לחל"ת 8000 עובדים באופן ישיר, ולסייע להם לקבל מהמדינה את מה שהם זכאים לו". כרשת שמנהלת גם בתי מלון ברחבי העולם, נתנה אביה השוואה בין הסיוע של מדינת ישראל לזו של אחרות :"ברגע שמדינה מחליטה לסגור בתי מלון, יש חשיבות אדירה למתן סיוע מיידי. ההבדל הגדול בין ישראל לבין מדינות אחרות הוא זמן התגובה והיקפה; מה עוד שבחלק מהמדינות קיבלו בתי המלון פטור מיידי מארנונה עד לסוף השנה בעוד שבישראל קיבלנו פטור לשלושה חודשים".

זמן התגובה של ישראל? לא מרשים במיוחד. אילת הנטושה (צילום: פלאש 90, יוסי זליגר, פלאש 90)

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, דיבר על האתגר של בית השקעות שצריך לדאוג לעובדיו, וללקוחותיו וגם לניהול של כ- 130 מיליארד שח; "היום בניגוד למשברים קודמים, לכלים הדיגיטליים היה תפקיד מרכזי. המשבר הוציא מיליון ישראלים לחל"ת, ואי אפשר לשלם הפרשות פנסיוניות לעובד בחל"ת. אנחנו בתי ההשקעות, כולל הרגולטור, עובדים שנים על חינוך פיננסי במטרה להסביר את חשיבות החיסכון הפנסיוני, ולפתע המדינה מאפשרת למשוך כסף מקרנות השתלמות. זו טעות חמורה. לזכות החוסכים והמעסיקים ייאמר שכמות המשיכות היתה קטנה וזה מראה על בגרות גדולה של הציבור".

גבאי הוסיף: "הדבר הראשון שאנחנו מסתכלים עליו זה הלקוח. בזה אנחנו נבחנים. הלקוח בימים של מגיפה וסגר בהם הוא נמצא הרבה שעות בבית, וזקוק לסלולר, אינטרנט וטלוויזיה. השימושים עולים וההכנסות יורדות. הלקוח כיום הוא שונה מבעבר; הוא צריך יותר את השירותים שלנו ואין לו סבלנות, ולכן אנחנו משקיעים הרבה מאוד בסיבים אופטיים ובהרחבת הרשת".

במבט קדימה הוסיפה מזרחי מגן כי היא צופה שתיירות הפנים תמשיך להתחזק, ובמקביל, יתחזק הפאן הטכנולוגי בכל התחומים". גבאי אמר: "הכלכלה היא האנשים, ואני פחות אופטימי לגבי הכלכלה. הגיבורים האמיתיים הם העובדים שלנו שעובדים קשה יותר ובאי וודאות".

רביב סיכם ואמר כי "אם החיסונים יצליחו אני אופטימי ביחס לשנת 2021. יש סקטורים כמו התיירות שיש להם לאן לעלות. אך אנחנו יותר מודאגים מחברות קטנות ובינוניות שלא יגיעו לצד השני של הנהר ולהם צריך לעזור. מדובר בעסקים קטנים שמעסיקים חלק גדול מהאוכלוסיה. יחד עם זאת, הריבית אפסית ואני מניח שהיא תשאר נמוכה וזה גורם לנו להיות אופטימיים על שוקי המניות בעולם".


רונן טוב, המשנה למנכ"ל מיטב דש ויו"ר חברת הפנסיה והגמל, דיבר על העליה הרציפה בתוחלת החיים וסביבת הריבית הנמוכה ששחקה דרמטית את הפנסיה. מאז 2004 ועד היום נשחקה הפנסיה (לבן 30 עם שכר של כ- 10,000 שקל) בכ-45 אחוז. לדברי טוב, "אחת הדרכים המרכזיות לצמצום הפגיעה בפנסיה היא הצטרפות לקרנות הפנסיה הנבחרות, שיכולה להוסיף לפנסיה הצפויה כ-15%, פער שנוצר מגביית דמי ניהול מוזלים מהחוסכים".

בפאנל השני שבו השתתפו אלי כרמון, סמנכ"ל תפעול וכספים מיקרוסופט, אלירן בן שלום, מנהל גלובלי טאבולה, משה הריס, מוביל חדשנות בתחום משאבי אנוש טוב, ונתי לרנר, ראש מנהל משאבי אנוש בעיריית ראשון לציון. המשתתפים דנו במציאות של עבודה תחת קורנה שחייבה התאמות, ולעיתים חישוב מסלול מחדש תוך כדי תנועה, ועל "ארגז הכלים" המותאם למציאות החדשה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully