שיכון ובינוי ואדלטק השלימו את רכישת תחנת "רמת חובב"

שחר של יום חדש במשק החשמל בישראל: שותפות שיכון ובינוי בהובלת תמיר כהן ואדלטק בהובלת אורי אדלסבורג שילמה כ-4.25 מיליארד שקל עבור התחנה הנחשבת לאחד מאתרי הייצור הגדולים בישראל הפועלים על גז טבעי

  • רמת חובב
וואלה! עסקים
רמת חובב (צילום: ראובן קסטרו)

התחרות במשק החשמל גוברת: שותפות שיכון ובינוי ואדלטק השלימה את הליך המימון לרכישת תחנת הכוח של חברת החשמל ברמת חובב בתמורה ל-4,256,500,018 שקל. כזכור, ביוני השנה זכו אדלטק ושיכון ובינוי במכרז לאחר שגברו על הצעות שהגישו קבוצת OPC וקרן נוי, וקבוצת מבטח שמיר, רפ"ק ו-PMEC הסינית. השלמת הרכישה ממצבת את קבוצת אדלטק בהובלת אורי אדלסבורג כאחת מקבוצות האנרגיה הפרטיות הגדולות בישראל ואילו את שיכון ובינוי בהובלת תמיר כהן כאחת מקבוצות האנרגיה הציבוריות הגדולות בישראל. מכירת תחנת הכוח ברמת חובב היא חלק מהרפורמה במשק החשמל - שבמסגרתה תאבד חברת החשמל את המונופול שלה בתחום ייצור החשמל, ותרד לנתח של 35% מהייצור עד 2026.

מימון עסקת הענק בוצע על ידי סינדיקציית מלווים שאורגנה על ידי בנק מזרחי טפחות ובנק דיסקונט. זו הפעם הראשונה בה שני הבנקים הללו מובילים עסקת מימון בהיקף משמעותי ביותר בשוק התשתיות. עוד בסינדיקציית המממנים: מנורה מבטחים, עמיתים, כלל חברה לביטוח, הפניקס, אלטשולר-שחם והבנק הבינלאומי הראשון.

תחנת הכוח ברמת חובב תצא לדרך חדשה כשהיא מגובה בהסכם תחרותי לאספקת גז טבעי. את הגז הטבעי תרכוש התחנה מחברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן, המחזיקה במאגרי כריש, תנין וכריש צפון. ההסכם עם אנרג'יאן, שהיקפו נאמד בכ-2.5 מיליארד דולר, כלל שני הסכמי מכר, לאספקה של 1.4 BCM בשנה. בהסכם הראשון אנרג'יאן תספק גז בכמות של 0.7-1 BCM בשנה, לתחנת הכוח ברמת חובב, לתקופה של 20 שנים. ההסכם השני הוא לאספקת גז לחברה משותפת של אדלטק ושיכון ובינוי שתרכוש גז לתחנות כוח אחרות, בהן אלו של אדלטק (רמת נגב אנרגיה ואשדוד אנרגיה), ותחנת הכוח אתגל של שיכון ובינוי, שנמצאת בהקמה ואמורה להתחיל לפעול בסוף שנת 2022. ההסכם הינו לתקופה של 15 שנים. במקביל ועד למועד הפעלת מאגר כריש-תנין, חתמה השותפות על הסכם 'גישור' לרכישת גז ממאגר לוויתן בהיקף של כ-190 מיליון דולר. את שותפות אדלטק שיכון ובינוי ליוו עו"ד עמית קריספין ממשרד עו"ד KRB ואורי מנדל ממשרד יוסי לוי ושות'.

והמחיר מפתיע

בפחות מחצי שעה יש לכם פתרון מדוייק לכאבי רגליים וגב

לכתבה המלאה
"נפעל באחריות, במקצועיות ובתושייה". אורי אדלסבורג (צילום: יח"צ, תמיר עציוני)

אורי אדלסבורג, יו"ר אדלטק, מסר: "אנו מלאי גאווה על השלמת העסקה. הזכייה במכרז ממקמת את קבוצת אדלטק כקבוצת האנרגיה הפרטית הגדולה בישראל. אנו גאים להיות שותפים אסטרטגיים בפיתוח פרויקטים מורכבים בתחום האנרגיה בישראל. ובכלל, להיות שותפים מובילים בקידום שוק האנרגיה הישראלי. אנו ערוכים לאתגר ומתחייבים להמשיך וליישם ברמת חובב את הסטנדרטים התפעוליים האיכותיים הבינלאומיים שהבאנו למשק החשמל בדוראד, ברמת נגב, באשדוד אנרגיה ובאזום. בהזדמנות זו אנו מבקשים להודות בראש ובראשונה לשר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ ומנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי על הובלת המהלך; לרשות החשמל כמו גם לחברת החשמל, על קידום הרפורמה ותהליך המכירה במסירות, בהגינות ובמקצועיות; ברצוננו לקדם בברכה את עובדי התחנה למשפחה החדשה שאנו מקימים היום; וכמובן להודות לשותפינו משיכון ובינוי, שיחד, ובשילוב היכולות המקצועיות והניסיון של שתי הקבוצות, נפעל באחריות, במקצועיות ובתושייה למען פיתוחו היעיל, המתקדם והתחרותי של משק החשמל בישראל".

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי, מסר: "השלמת עסקת הרכישה של תחנת הכוח ברמת חובב היא צעד משמעותי במימוש אסטרטגיית ההתרחבות של שיכון ובינוי בתחומי האנרגיה, הן בייצור חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת והן בייצור חשמל מגז טבעי, וכי בכוונת החברה להמשיך ולהרחיב את אחזקותיה במספר תחנות כוח נוספות בישראל המונעות בגז טבעי. שיכון ובינוי תמשיך להיות גורם משמעותי בתחום האנרגיה בישראל, וכי לצד המשך פיתוח פרויקטים משמעותיים ומובילים כדוגמת הפרויקט התרמו סולארי באשלים (MW121), הפוטו-וולטאי בצאלים (MW120) והאגירה השאובה בגלבוע (MW300), בכוונתה להרחיב עוד את נכסי האנרגיה שבבעלותה הן בארה"ב והן באירופה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully