וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר באוניברסיטת חיפה: הממצאים המפתיעים על הבחירות בארה"ב

17.12.2020 / 13:17

הנחת היסוד המקובלת הייתה שההצבעה תהיה גזעית, אבל המחקר מראה כי אחוזי התמיכה בנשיא עלו דווקא בפריפריה. העשירים נטשו את טראמפ, ולמעשה העניקו לביידן את הנשיאות

בווידאו: טראמפ מברך על אישור החיסון של פייזר ואומר שמדובר בנס/צילום: רויטרס

מחקר חדש של קובי ברדה, מלגאי של קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה שבאוניברסיטת חיפה, מעלה ממצאים מפתיעים בנוגע לחלוקת הקולות בבחירות האחרונות שנערכו לנשיאות ארה"ב.

הנחת היסוד המקובלת, ערב הבחירות לנשיאות ארה"ב, הייתה שעקב תדמיתו של הנשיא דונאלד טראמפ, והתפיסה כי הוא מחזיק דעות שליליות כנגד מהגרים והגירה מחד, וזוכה לתמיכה בקרב חוגי עליונות לבנה מאידך, יביאו להצבעה כנגדו בקרב מצביעים מבוססי מוצא גזעי או אתני. הנחת היסוד של המחקר הייתה לבדוק האם אכן הייתה השפעה שכזו, או שמא האופן שבו יש להסתכל על ההצבעה הוא דווקא כבחירה על רקע מעמדי ולא על רקע גזעי.

לשם בדיקת הסוגיה, נעשתה השוואה בין דפוסי ההצבעה בשנת 2016, למדגמי היציאה בבחירות 2020 על רקע גזעי. הממצאים הראו כי בכל הגזעים נרשמה עלייה, לעיתים אף של מאות אחוזים, בהצבעה לנשיא טראמפ. במקביל, נערכה בדיקה בהקשר של פילוח מעמדי. לשם עריכת הבדיקה, נדגמו שלושה אשכולות של מחוזות: העניים באמריקה, הממוצעים באמריקה והעשירים באמריקה. מכל מדינה נבחר מחוז אחד ובסך הכול נדגמו 147 מחוזות ברחבי ארה"ב. המחקר מוכיח שככל שעולים בסולם החברתי התמיכה בנשיא טראמפ יורדת, או בהקשר של מאמר זה: ככל שיורדים במורד הסולם המעמדי, במיוחד בקרב הפריפריה "הנשכחת", עולים אחוזי התמיכה בנשיא באופן משמעותי.

תוצאות

  • מדד גזעי: התוצאות מדגימות עליה בכמות המצביעים על בסיס אמריקאים ממוצא גזעי לדונאלד טראמפ בבחירות 2020, ביחס לבחירות 2016:
  • מוסלמים: 337%+, הודים 75%+, אסיאתי 66.7%+, אפרו-אמריקאים 50%+, לטינו-היספני 14.29%+, לבנים 7.41%+.
  • מדד מעמדי: התוצאות מדגימות שונות בין המעמדות השונים ובהתאם לאשכולות בהם הם נמצאים
  • אשכול עשירים באמריקה: ב-41 מחוזות העשירים הודגמה ירידה בתמיכה, מול 8 בהם הודגמה עלייה
  • אשכול ממוצעים באמריקה: ב-15 מחוזות הודגמה ירידה בתמיכה, במחוז אחד נרשם שוויון וב-33 הודגמה עליה.
  • אשכול עניים באמריקה: ב-6 מחוזות הודגמה ירידה בתמיכה, בשני מחוזות הודגם שוויון וב-40 מחוזות הודגמה עלייה.
ניתוח הצבעה בארה"ב 2020. יחצ,
ניתוח ההצבעה/יחצ

קובי ברדה, כותב המאמר, מנתח: "שגה מי שחשב ערב הבחירות כי יהיו אלו בחירות שנסובו סביב הנושא הגזעי. הנתונים שהובאו במחקר זה, כמו נתונים נוספים שמצביעים על החלוקה המעמדית הדיכוטומית, מעידים יותר מכל, על האופן שבו הנשיא טראמפ בחר לבצע את "אסטרטגיית התקיפה" שלו, ללכד קהלים סביב מועמדותו, החל ממועמדותו בשנת 2016, דרך תקופת נשיאותו בארבע שנים בבית הלבן ועד מערכת הבחירות של 2020 עצמה, בה הודגמה העלייה בפופולריות שלו בקרב מעמד הנמוך-בינוני, במה שנראה כהתחלתו של מסע לשינוי הבסיס של המפלגה הרפובליקנית. כעת, המשימה המונחת לפתחו של היורש/ת של הנשיא טראמפ (ככל שלא יהיה זה הוא שיוביל את הקמפיין ב-2024) תהיה להעצים את הקואליציה שנוצרה בתקופתו. קואליציה שבמסגרתה אותם אנשים "נשכחים" או "השקופים", ימשיכו להיות חלק משמעותי מסדר היום של מועמד המפלגה הרפובליקנית. ככל שההיסטוריה לימדה אותנו, הליך כזה - במסגרתו מחליפות קבוצות אתניות או מעמדיות את נאמנותן המפלגתית באופן גורף - הוא הליך של עשרות שנים וכמה וכמה מערכות בחירות. ואולי גם בת קול חשובה צריכה לצאת מהבחירות הללו לקברניטי המפלגה הדמוקרטית, שבחרו בשנים האחרונות להתמקד באותה פוליטיקת זהויות מונוליטית, משל מוצאו הגזעי או האתני של אדם מחייב אותו להצביע לצד מסוים."

את המאמר המלא ניתן לקרוא בסדרה האסטרטגית שבאתר קתדרת חייקין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully