וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רכבת הרים שהסתיימה בעליות: מסכמים את 2020 בשוק ההון

צח קסוטו

28.12.2020 / 1:00

זו הייתה שנה שלא תיאמן עם ירידות ועליות קיצוניות. ההייטק החל לככב גם בבורסה של תל אביב, וכעת עולה השאלה עד כמה יצטמצם הפער התפישתי בין אחד העם לוול סטריט ב-2021

בווידאו: הדולר בשער הנמוך מזה 12 שנה/עריכה: ניר חן

בשנת 2019 הפגינו כל מדדי המניות עוצמה, ועלו באופן עקבי ורציף על פני כל השנה, כאשר מדד ת"א 125 השיג תשואה נאה של כ- 20% על פני השנה, לעומת תשואות גבוהות אף יותר סביב 30% של מדדי ה- S&P500 והנאסדק האמריקניים. כל זאת, כאשר גם הידיעות ההולכות ומצטברות לגבי נגיף הקורונה לא עצרו את העליות במהלך דצמבר.

בעוד שבדרך כלל, הן עליות והן ירידות, מתרחשות קודם כל וביתר שאת בשוקי ההון, חודשים לפני שניכרת השפעתן על הכלכלה, בתחילת 2020 המשיכו השווקים להתנהל ב"עסקים כרגיל" ממש עד לרגע האחרון, כאשר ב- 22 לפברואר עדיין הציגו המדדים המובילים תשואות חיוביות.

תחושת אכזבה בוול סטריט בעקבות הירידות החדות בשל השפעת נגיף הקורונה 16 במרץ 2020. AP
מי היה מאמין במרץ שהשנה הזאת תסתיים בירוק בוהק?/AP

החודש העוקב, 23 בפברואר עד 23 במרץ, היה מהחודשים הקשים בתולדות שוקי ההון, עם ירידות של מעל ל- 30% בשערי המדדים המובילים. בעוד בשנת 2000 ובשנת 2008 כבר ידעו השווקים משברים קשים מאד, עם ירידות שערים קשות אף יותר, הרי שבמשברים אלו התפרסו הירידות על פני תקופות ממושכות של שנה ואף יותר. על מנת למצוא משבר פתאומי כל כך, בו אובד ערך רב כל כך בפרק זמן של חודש-חודשיים, יש לחזור עשרות שנים אחורה בזמן. ב-20.3 לדוגמא, סגר ה- S&P500 שבוע בו ירד ב- 15%, לאחר שבשבוע שלפני כן ירד ב- 11.5%.

עם זאת, בדיוק כמו הירידה, כך גם ההתאוששות שהפגינו השווקים הייתה חדה מעבר לכל תרחיש שניתן היה להעלות על הדעת בשיא המשבר. החל מה- 23 במרץ ועד היום, עלה מדד ת"א 125 בכ-35%. עלייה זו הינה מתונה ביותר לעומת המדדים האמריקניים - מדד ה- S&P500 עלה בתקופה זו ב- 65% והנאסדק ב-75%. אדם שהחל את השנה עם השקעה של 100 אלף שקל הצמודה לנאסדק, מצא עצמו בסוף מרץ עם השקעה בשווי 68 אלף שקל בלבד, אך אם הפגין "ידיים חזקות" ולא מכר את השקעותיו, כיום יש בידיו כמעט 120 אלף שקל. משקיע מתוחכם שהגדיל את השקעותיו בשיא המשבר, יכול היה כמעט להכפיל את נכסיו ולגרוף רווח של כמעט 100% תוך פחות מחצי שנה.

בבואנו לבחון מדוע התאוששו המדדים בארץ בצורה כל כך נחותה ביחס להתאוששות בארה"ב, התשובה, בניגוד למצופה, לא תיוחס ברובה להתנהלות הממשלה או למצב הפוליטי, כי אם לחברות הנסחרות בבורסה בתל אביב, לעומת החברות הנסחרות בניו-יורק. משבר הקורונה הינו משבר בעל השלכות כלליות מרחיקות לכת על כלל השווקים. עם זאת, בסיכומה של שנה, לא כל הסקטורים בשוק ההון הושפעו באופן שווה.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל
  • הפגיעה המאסיבית ביותר נצפתה בענפים אשר חשופים יותר מכל למדיניות ה"ריחוק החברתי" בה נוקטות כל מדינות העולם - תעופה, תיירות ומלונאות, נדל"ן מניב מסחרי (קניונים) ונדל"ן מניב משרדים. בענפים אלה חלו הירידות הקיצוניות ביותר בשיא המשבר, והם אינם מתקרבים לרמותיהם טרום המשבר גם היום, כאשר הם שוהים בערכים של כ- 30% מתחת לתחילת השנה. גם הבנקים, החשופים מאד לענף הנדל"ן ולמצב הכלכלי בכלל, חוו ירידות משמעותיות ביותר.
  • קמעונאיות האופנה חוו ירידות קשות בשיא המשבר כאשר סגרו את חנויותיהן ושררה אי וודאות לגבי מועד פתיחתן מחדש. עם זאת, אותן חברות נמצאות היום בערכים העולים בהרבה על ערכיהן טרם המשבר, בין היתר בשל המעבר המאסיבי למכירות אונליין, מתוויי הפיצויים השונים שהתקבלו מהממשלות וכן האופטימיות כי המשבר מתקרב לסיומו.
  • קמעונאיות המזון, לעומת זאת, לא ירדו כלל בעת המשבר ואף עלו, כאשר מגמה זו הינה הגיונית ועקבית עם המציאות בה חנויותיהן לא נסגרו כלל, ומעבר לכך אף מכרו יותר, בשל העובדה שהאנשים שהו יותר בביתם.
  • וישנם הענפים שאף נהנו מעליות משמעותיות ביותר בסיכומה של שנה, ובראשם החברות אשר עסקיהן דווקא פורחים בשל מגבלות הריחוק והעבודה התכופה מהבית - ענף התקשורת, ענף התוכנה וה- IT וכן ענף הפארמה והביוטכנולוגיה. ענפים אלה מסכמים שנה עם עליות בשיעורים של 30%-40% בערכי המניות. מניות החברות הללו נהנו הן מהשגשוג בעסקי החברות, והן מהכסף ש"השתחרר" ממנוסת המשקיעים מהמניות בענפים הבעייתיים יותר שצוינו קודם.
צח קסוטו. אייל פרידמן,
צח קסוטו/אייל פרידמן

וכך, הבורסה בארץ, אשר החלה את שנת 2020 עתירה בחברות נדל"ן ופיננסים, הציגה ביצועים נחותים בהרבה מאשר בורסות ארה"ב, עתירות חברות הטכנולוגיה.

התופעה לא נעלמה מעיני המשקיעים, אשר החלו לייצר ביקושים הולכים וגדלים לחברות הייטק שלא היו בנמצא באופן מספק בשוק ההון המקומי, מה שהביא להתפתחות מדהימה - בלב משבר כלכלי כה קשה, שנת 2020 היא אחת השנים המוצלחות ביותר בהנפקות ראשוניות (IPO) בשוק ההון. בכל הנוגע לבורסה בתל אביב, מתחילת השנה הנפיקו לא פחות מ- 26 חברות חדשות, המספר הגבוה ביותר מאז 2007. המנפיקות החדשות גייסו כ-4.6 מיליארד שקל, והחלו להיסחר לפי שווי שוק מצטבר של כ-17 מיליארד שקל.

כאמור, הענף המככב ביותר בתופעה זו הינו ההיי-טק, כאשר למעלה ממחצית ההנפקות השנה היו של חברות טכנולוגיה ושותפויות השקעה במו"פ. המגמה כאמור נשענת על ביקושים הולכים וגדלים למגזר הטכנולוגיה, ולמעשה תיקון עיוות היסטורי בו מדינה כמו ישראל, בעלת תעשיית היי-טק כה ענפה, הייתה דלה כל כך בחברות טכנולוגיה נסחרות. היות שכך, יש לצפות להמשך המגמה גם ב-2021, כאשר כבר כעת ישנן עשרות חברות, רובן חברות הייטק, אשר מתחממות על הקווים. כניסתן של חברות ההיי-טק באופן משמעותי אל מדדי המניות בבורסה של תל-אביב עשויה גם לצמצם את הפערים, לטוב ולרע, בין הבורסה שלנו לבין זו של ניו-יורק.

הכותב: הוא שותף מייסד במשרד הייעוץ הכלכלי בטא פייננס

  • עוד באותו נושא:
  • שוק ההון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully