סופית: בעלי אולם האירועים יחלקו בנטל עם השוכרים

בית המשפט העליון דחה את הבקשה של משכירי אולם לדון מחדש בנוסחת פשרה שקבע בית המשפט המחוזי. המשכירים והשוכרים יחלקו את נטל התשלומים מתקופות הסגר: "החלטה משמעותית לבעלי עסקים"

28/12/2020
בווידאו: בעלי עסקים חוששים מסגירת החנויות בעקבות חציית רף התחלואה (צילום: סוניה גורודיסקי)

בסוף אוקטובר, לאחר דיונים בתביעה של בעלי אולם אירועים כנגד השוכרים בשל אי תשלום, הגיע שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב יונה אטדגי לנוסחת פשרה. הוא פסק באופן תקדימי כי המשכירים והשוכרים יחלקו בנטל בשל תקופת הקורונה. התובעים ביקשו לערער בבית הדין העליון, והיום (שני) נדחתה בקשת ערעורם על ידי השופט מני מזוז.

עוד בוואלה!

הטיפים שיעזרו לכם לצלוח את הוצאות הקיץ בשלום

בשיתוף כאל
האולם נותר מיותם, הצדדים יחלקו בנטל(צילום: ShutterStock)

הסיפור החל באוגוסט, אז ביקשו שוכרי האולם צו מניעה ארעי לפינויים. לטענתם, הם לא היו צריכים לשלם את מלוא השכירות למשכירים בשל הפסקת הפעילות. הפינוי נדחה מספר פעמים, עד החלטתו של השופט אטדגי. בהחלטתו פסק אז השופט כי הצדדים יחלקו באופן שווה את דמי השכירות עד שתינתן החלטה סופית בנושא. מאז נכנסנו לסגר שני, והשופט הוציא פסק דין נוסף.

"מחד", טען השופט, "'ההיגיון' שעמד מאחורי קביעתי (הארעית) לתשלום מחצית דמי שכירות עבור החודשים שבהם האולם היה מושבת מפעילות עקב "תקנות הקורונה" תקף גם לתקופה שבה ההשבתה החלה מחדש על פי אותן תקנות... מאידך, 'פיתרון' זה שנקבע בהחלטתי הנ"ל הוא מטבעו ארעי ואינו יכול לפעול כפתרון קבע מתמשך. מה שהיה סביר בתחילת האירוע, כפתרון זמני, אינו כך בהכרח בהמשכו של האירוע, ודומה כי ככל שהוא מתמשקך הכף נוטה לכיוון המשיבה ולטובת זכותה להפיק רווח ראוי מקניינה".

השופט אטדגי פסק כי החל מה-18.9, יום כניסת הסגר לתוקף, ועד 31.10 ישלמו השוכרים 60 אחוז למשכירים, ובכל חודש נוסף יוסיפו 10 אחוזים (66 אחוז על נובמבר, 72.6 אחוז על דצמבר וכן הלאה עד ל--100 אחוז).

החלטה עם משמעויות אדירות. עו"ד אילן בומבך(צילום: ראובן קפוצ'ינסקי)

השופט מזוז דחה, כאמור, את בקשת הערעור. "מצאתי כי החלטתו של בית המשפט המחוזי לא מעוררת כל שאלה משפטית עקרונית החורגת מעניינין של הצדדים, וכי מתן רשות ערעור אינו דרוש כדי למנוע עיוות דין".

עורך הדין אילן בומבך, פרקליטם של הנתבעים, הגיב: "מדובר בהחלטה שיש לה משמעויות אדירות לאולמות אירועים ולעסקים בכלל. בית המשפט המחוזי קבע שאי אפשר לקבל מצב, שבו למרות הקורונה מקיימים את החוזה כאילו לא קרה דבר, אלא אומרים שיש להתחשב בעובדה שיש נגיף קורונה, ולכן מחלקים את הסיכון בין המשכיר לבין השוכר שנאלץ לסגור את העסק שלו. ביהמ"ש העליון החליט שאין להתערב בכך".

  • אולמות אירועים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully