בתום 10 שנות פיתוח: הקרנית המלאכותית הישראלית בניסוי קליני

הקרנית, פרי פיתוח של 'קורנית ויז'ן', בראשות ד"ר גלעד ליטוין, הושתלה בהצלחה והשיבה ראייה לאדם עיוור. מובילת המחקר הקליני, פרופ' אירית בכר: "המנותח חזר לראות - הלב שלי היה על 200"

  • עיניים
וואלה! כסף
עוד מקור לגאווה? הלוואי (צילום: ShutterStock)

האם עיוורים ולקויי ראייה יוכלו לקבל את ראייתם חזרה? פיתוח דרמטי, כחול לבן, שהוצג היום (ב') בתוכניתו של נתן זהבי ב־103fm, עשוי להיות בשורה שציבור לקויי הראייה ציפה לה כל חייו. את הפרטים הביאה פרופ' אירית בכר, מנהלת מערך עיניים בביה"ח בילינסון, המובילה בימים אלה את הניסוי הקליני בנושא.

לדבריה, מוקד הפיתוח הוא קרנית מלאכותית, שיכולה להיות מושתלת בגופם של מי שנזקקים לה כדי לראות. "הקרנית המלאכותית נועדה להחזיר ראייה לאנשים שהתעוורו על רקע של מחלות קרנית או פני שטח העין", הסבירה, "מי שהעין עצמה במצב תקין אלו והבעיה היא רק ב'עדשה הקדמית ביותר', יוכל ליהנות מהקרנית המלאכותית החדשה, המושתלת בניתוח".

עוד בוואלה!

הכירו את ה-Wonder החדש שלכם בבנק הפועלים

לכתבה המלאה

במה שונה ההליך החדש מהשתלת קרנית באופן שהיה נהוג עד היום? "החזון הוא שהקרנית המלאכותית תחליף את הרקמה הביולוגית, וכך אנשים לא יצטרכו לחכות שנים בתור להשתלת קרנית ממתים שתרמו אותה, ובמקום זאת - לקבל קרנית שיוצרה במעבדה". לדבריה, מדובר גם בבשורה לאלה שגופם דוחה את הרקמה הביולוגית, דבר שלא קורה עם הקרנית המלאכותית.

בניתוח שביצעה פרופ' בכר, הנסיין שקיבל את הקרנית המלאכותית התמודד לאורך עשור עם 4 השתלות שהגוף שלו דחה, ולא ראה לפחות 3 שנים. עם הורדת התחבושות, התרגש לגלות שראייתו חזרה. "הוא פשוט פתח את העיניים ואמר 'אני רואה'?" שאל זהבי, ובכר אישרה: "הדופק שלי היה באזור ה־200".

אם המחקר ימשיך במסלול ההצלחה, מדובר בבשורה אדירה, גם בסדר גודל עולמי. "זה מאוד מרגש את כולנו, זה כבוד גדול להיות חלק מפריצת הדרך הזו", אמרה, וציינה כי חברה ישראלית היא שהגתה את הרעיון ופיתחה את הקרנית המלאכותית.

"יש לי המון מאזינים מהקהילה של כבדי הראייה והעיוורים, וכשקראתי את הידיעה בנושא ב'מעריב' - מה זה התרחב לי הלב", סיכם זהבי, שהוסיף בקריצה: "זה הרבה יותר חשוב מהאח הגדול".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully