מדוע צוללנים נפגעים יותר דווקא באוזן שמאל?

צוללן מקצועי עבד בחקלאות ימית והחל לסבול מירידה בשמיעה ומטינטון באוזן שמאל. המומחה שבדק אותו הסביר כי זו האוזן שנפגעת בד"כ. ומה לגבי הפיצוי מביטוח לאומי?

  • צלילה
וואלה! עסקים

שנתיים לאחר שצוללן מקצועי החל לבצע צלילות יומיות במסגרת עבודתו בחקלאות ימית, הוא החל לסבול מירידה בשמיעה ומצלילי טינטון טורדניים באוזן שמאל. לאחר שהביטוח הלאומי דחה תביעתו להכרת הירידה בשמיעה והטינטון כפגיעה בעבודה, בטענה כי אין קשר בין עבודתו לבין הירידה בשמיעה, הוא ערער לבית הדין האזורי לעבודה בת"א באמצעות עורכת הדין שילת דהן ססי ממשרד עורכי הדין מרקמן את טומשין ובית הדין מינה מומחה מטעמו שיבחן את הנושא.

ד"ר משה אנגלנדר, מומחה למחלות אף אוזן גרון וכירורגיה של ראש וצוואר, שמונה על יד בית הדין, קבע כי הצוללן בשנות ה-30 לחייו אכן נפגע בשמיעה כתוצאה מהצלילות והוא אינו מתפלא מכך שהירידה בשמיעה היא דווקא באוזן שמאל. המומחה מצא כי על פי כל המחקרים, שמיעתם של צוללנים נפגעת בדרך כלל באוזן החיצונית והתיכונה השמאלית. מדובר בליקוי שמיעה עצבי הנובע מצלילה אצל צוללנים מקצועיים. בקרב אחוז גבוה של צוללנים מקצועיים נמצאה ירידה בשמיעה עצבית בתדירויות הגבוהות בדומה לליקוי שמיעה מושרה רעש. המומחה קבע כי בניגוד למקרים של פגיעה עצבית מחשיפה לרעש, במרבית המקרים אצל הצוללנים ליקוי השמיעה הוא חד צדדי ודווקא באוזן שמאל.

עוד בוואלה! NEWS

אפשר להכין סתם חביתה... ואפשר להתפרע עם הפריטטה הזו

לכתבה המלאה
הסיבה לא ברורה. מה שכן ברור הוא שהנכות נגרמה מהצלילה (צילום: ShutterStock)

יחד עם זאת, בכל המחקרים לא נמצאה הסיבה מדוע הם נפגעים דווקא באוזן שמאל, בדומה לפגיעה בשמיעה כתוצאה מירי בה שמיעתם של היורים נפגעת בשתי האוזניים, אבל הפגיעה המשמעותית יותר היא תמיד באוזן שמאל. זאת בלי קשר בצד איזה אוזן החזיקו את הרובה.

גם לגבי הסיבה לפגיעה בשמיעה אצל צוללנים הדעות חלוקות: חלקם טוענים כי מדובר בחשיפה לרעש בעוצמה של 150 דציבלים הקשורה לצלילה. חוקרים אחרים חושבים שהפגיעה בשמיעה נגרמת כתוצאה ממיקרוטראומה - פגיעות קטנות הנוצרות בכל צלילה ומצטברות לפגיעה משמעותית אחת.

מה שבטוח הוא שצוללנים מקצועיים סובלים מירידה בשמיעה ומטינטון טורדני דווקא באוזן שמאל, גם אם הסיבה למה דווקא באוזן שמאל וכיצד נגרמת הפגיעה עדיין לא נמצאה. במקרה של הצוללן שעסק בחקלאות ימית, לפני שהחל לעסוק בתחום שמיעתו הייתה תקינה וכעבור שנתיים של צלילות חוזרות ונשנות מידי יום, שמיעתו נפגעה. המומחה קבע כי מדובר בנכות בשיעור 10 אחוזים לכל ימי חייו.

השבוע השופטת כרמית פלד מבית הדין האזורי לעבודה בת"א פסקה כי לאור העובדה שהביטוח הלאומי קיבל את חוות דעתו של מומחה בית הדין והכיר בכך כי ליקויי השמיעה והטנטון מהם סובל הצוללן מוכרים כפגיעה בעבודה, הביטוח הלאומי יישא בהוצאות התובע בסך 5,000 שקל. זאת, בנוסף לפיצוי שיקבל מהביטוח הלאומי בהתאם לשיעור הנכות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully