רשת מנהלת משא ומתן למכור מניות לקבוצת הטלוויזיה האמריקאית דיסקברי

אם העסקה תצא לפועל, יישארו בערוץ כבעלי מניות בעל השליטה הנוכחי לן בלווטניק ויו"ר רשת נדב טופולסקי. בעלי המניות האחרים אודי אנג'ל, משפחת שטראוס וחברת אנדמול יצאו מהערוץ לחלוטין או ימשיכו להחזיק בו אחוזים מועטים בלבד

  • רשת
ענת ביין-לובוביץ'

קבוצת הטלוויזיה האמריקאית דיסקברי נמצאת במשא ומתן לרכישת שליש ממניות רשת 13, כך נודע לגלובס. אם העסקה תצא לפועל יישארו בערוץ כבעלי מניות בעל השליטה הנוכחי לן בלווטניק ויו"ר רשת נדב טופולסקי. בעלי המניות האחרים אודי אנג'ל, משפחת שטראוס וחברת אנדמול יצאו מהערוץ לחלוטין או ימשיכו להחזיק בו אחוזים מועטים בלבד.

דיסקברי שנסחרת בנסד"ק מחזיקה בבעלות של מספר רב של ערוצי טלוויזיה ביניהם דיסקברי, אנימל פלנט, TLC (ערוץ למידה), ערוץ הטיולים, ערוץ ה-nsg , BBC אמריקה, הערוץ הצבאי, ערוץ הבריאות ועוד.

מדובר בחברה הנחשבת לרווחית מאוד, המגיעה למיליוני בתי אב בעולם עם התמחות בייצור תוכן בתחומי התרבות, הלייף סטייל והמדע. בתחילת החודש השיקה דיסקברי בארה"ב ובמספר מדינות באירופה את שירות הסטרימניג שלה דיסקברי פלוס, שאמור להתמודד מול שחקנים כמו נטפליקס, אפל ודיסני.

דיסקברי עורכת בשבועות האחרונים מספר בדיקות הנוגעות להשקעה ברשת 13, מתוך כוונה להשלים את העסקה עד סוף הרבעון הראשון של השנה. נציין כי אין זאת הפעם הראשונה שדיסקברי בוחנת אפשרות לרכוש מניות ברשת: לפני מספר שנים, עוד לפני שאנדמול רכשה בערוץ מניות, ערכה דיסקברי בדיקת נאותות ראשונית ובסופה החליטה שלא להשקיע.

נזכיר כי הקונסטלציה בשוק הייתה אז שונה - כמו גם בעלי המניות בערוץ. עוד נזכיר כי אין זאת גם הפעם הראשונה מאז מיזוג קשת וערוץ עשר שבעלי השליטה ברשת מנהלים מו"מ עם גורמים עם מתחום המדיה בעולם, במטרה להכניס שותף נוסף לערוץ.

עוד בוואלה!

"קשה להסביר במילים את איכות התמונה. זה מסך מושלם לגיימרים"

לכתבה המלאה
לן בלווטניק (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, מארק ניימן)

אנג'ל ושטראוס לא מוכנים להזרים כסף לערוץ

כפי שנחשף לראשונה בגלובס לפני מספר חודשים התנהל מו"מ עם קבוצת התקשורת היוונית אנטנה גרופ אך בתום בדיקת נאותות שהתנהלה בפירמת רואי החשבון סומך חייקין, הוחלט באנטנה שלא לבצע את העסקה.

החיפוש אחרי משקיע החל בתקופה שבה רשת הפסידה מיליוני שקלים, ונפגעה קשה בטבלאות הרייטינג. בשנה האחרונה בוצעו ברשת מספר צעדים ניהוליים שעצרו את ההפסדים - מצד אחד צעדי התייעלות דרמטיים בכוח האדם שכללו פיטורי עובדים בחברת החדשות וברשת עצמה, ובמקביל הורדה של עלויות התוכן.

כך למשל הפרקים של תוכניות יקרות כמו הישרדות והאח הגדול נחתכו לשניים, ושובצו לאורך רוב השבוע במהלך הפריים טיים. כתוצאה מזה גם העלות של התוכן ירדה (כי בכל תוכן שצולם השתמשו על פני יותר זמן) וגם שעות הפריים התמלאו בתוכן אטרקטיבי.

עם זאת למרות הדימום הכספי, כדי להתקדם הלאה ולהפוך לערוץ עם מגוון רחב של תוכן וזרועות הפצה גם בדיגיטל - נדרשות עדין השקעות של עשרות מיליוני שקלים, השקעות שרוב בעלי המניות של רשת לא מוכנים להשקיע.

השותפות ברשת מתחלקת כיום בין המליארדר ואיש העסקים לן בלווטניק המחזיק 52% ממניות הערוץ, דב טופולסקי המחזיק ב- 13% ואודי אנג'ל, מיכאל שטראוס וחברת אנדמול (בעלי המניות של רשת טרום המיזוג) המחזיקים ביחד 30% מהמניות.

בעת מיזוג רשת עם ערוץ עשר הזרימו כל השותפים ביחד עם בלווטניק 120 מיליון שקל אולם הבהירו כי אין בכוונתם להזרים כסף נוסף, וכל הזרמה עתידית תעשה כנגד דילול המניות שלהם.

בהמשך הזרים בלווטניק עוד למעלה מ- 100 מיליון שקל, אך האפשרות לדלל את השותפים לא הייתה אפשרית בפועל. בלווטניק איננו אזרח ישראלי ולכן הוא מוגבל בכמות המניות שבאפשרותו להחזיק בגוף תקשורת. כך שאם אכן ייכנס שותף חדש, יהיה זה על חלקם של בעלי המניות שלא ניתן לדלל.

האינטרס של רשת 13 בהכנסת משקיע - בוודאי בסדר גודל של דיסקברי ברור: שותף אסטרטגי שיכול לחלוק בנטל הכספי להוסיף זרועות הפצה ולהכניס ידע. פחות מובנת מאליה הכוונה של חברה בסדר גודל של דיסקברי לבחון השקעה בערוץ שנלחם על חייו בשוק קטן יחסית

ייתכן שבדיסקברי מתייחסים לרשת כפוטנציאל לחממת תוכן או כספק להפצת שירות הסטרימינג אם וכאשר יגיע לארץ. ברשת מסרבים להתייחס לידיעה אבל מבהירים כי בלווטניק יישאר בעל מניות בערוץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully