המהפכה השקטה: הדברים שהשתנו בחייכם בלי שהרגשתם

כבר קרוב לשנה אתם הולכים עם מסכה, אבל יש עוד דברים שהשתנו בסדרי העדיפויות שלכם. מהסרת משקפיים ועד תכשירי רפואה לפציעות בית, הנה כמה מההרגלים החדשים שעברו לכם מתחת לרדאר

  • כלכלה
וואלה! עסקים
בווידאו: 25 מחסומים הוצבו בכבישים ברחבי הארץ לאכוף את הסגר (צילום: ניב אהרונסון, ראובן קסטרו)

השימוש במסכה הפך להיות חלק בלתי נפרד מחיינו היות וההנחיה לעטות מסכה בכל עת שיוצאים מהבית היא חובה. הבעיה המרכזית שנחשפו אליה מרכיבי המשקפיים הם האדים, המכסים את עדשות המשקפיים ומקשים עליהם לראות.

אמריקן לייזר, רשת האסתטיקה המובילה, מדווחת על עלייה משמעותית של מעל 30 אחוז בביקוש להסרת משקפיים לעומת השנה הקודמת ו-15 אחוז בביקוש בסגר השני. "רוב האנשים שמגיעים אלינו מתלוננים על פגיעה באיכות החיים בעקבות המסכה וראייה משתנה בעקבות השהייה המרובה מול מכשירים כדוגמת מחשבים, טלוויזיות ועוד", אומר המנכ"ל רוני בלנקלדר, "הביקוש להסרת משקפיים עלה היות ומרכיבי המשקפיים מחפשים פתרון לשיפור איכות החיים וההתנהלות בבית, וגם היות ולאנשים יש יותר זמן להחלים בבית לאחר הניתוח".

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע

לכתבה המלאה
פגיעה באיכות החיים בגלל המסכה. רוני בלנקלדר (צילום: יחצ)

בנוסף לתחום האסתטיקה, אם לפני משבר הקורונה, למדנו לחיות בשגרה לחוצה ושוחקת כך גם וויתרנו על טיפולים זוגיים ומשפחתיים, ייעוץ נפשי, עבודה סוציאלית, פסיכולוגים ופסיכיאטרים, חברת חשבונית ירוקה המספקת למעל 70 אלף עצמאיים כלים דיגיטליים להתנהלות עסקית כמו הנפקת מסמכים חשבונאיים, חיבור לסליקת אשראי ועוד, מדווחת כי ישנה עליה של 33% בביקוש בקרב הציבור הישראלי. כנרת האובן, מנהלת השיווק של החברה מסבירה כי "בפרוץ מגפת הקורונה, יחד עם תחומים אחרים שנפגעו, גם ענף הטיפולים נפגע בחודשים מרץ ואפריל אבל באופן המינורי ביותר משאר הענפים. באופן כללי, מתחילת 2019 הענף נמצא במגמת עלייה מתמדת ולמרות חודשי הסגר הקשים הענף מציג ביקוש עצום בקרב הצרכנים וזאת על סמך כמות המשברים ששומעים עליהם בחדשות בשל הפניות הרבות לארגוני תמיכה וסיוע. בהקשר הזה, חשוב לציין כי ייתכן והדבר נובע בנוסף מהמעבר לפלטפורמות דיגיטליות שהינן נגישות וזמינות יותר הן בעבור המטפלים והן בעבור הצרכנים".

עובדים אונליין? גם החשבוניות אונליין. כנרת האובן (צילום: יחצ)

הצורך בריחוק חברתי והפחד מלהגיע לטיפול בבתי החולים יצר מצב חדש בו יש צורך בניטור המטופל בסביבה הטבעית שלו בבית (רפואה מרחוק) ואכן התחום עלה במעל 100% שימוש בשנה האחרונה לעומת שנים קודמות. ירון יצהרי, מנכ"ל מדטרוניק, החברה הגדולה בעולם לפיתוח טכנולוגיות רפואיות: "הרפואה מרחוק עוזרת במיוחד לאנשים הסובלים ממערכת חיסונית מוחלשת, כמו מחלת הסוכרת ומחלות לב להם מכשירים לבביים מושתלים, כמו קוצבי לב או דפיברילטורים הנדרשים לטיפול וניטור באופן עקבי, הן על מנת למנוע סיבוכים של המחלה המגבירים את הסיכון להידבקות בנגיף. מכשירים אלה מקושרים ישירות למחשב הרופא במרפאה ומאפשרים לו לראות את הנתונים באופן מידי ומרחוק וליצור קשר במקרים דחופים בלבד. זאת, במקום לסכן את המטופל בהגעה למרפאות בבתי החולים יחד עם עוד עשרות מטופלים שהוזמנו למרפאות אלה. ההשקה של חלק מטכנולוגיות מתקדמות אלו הוקדמה בישראל כתוצאה מהקורונה ובשיתוף קופות החולים ובתי החולים בישראל".

מנטרים את המטופל בבית. ירון יצהרי (צילום: תמר מצפי)

גם בחברת CWT, מדווחים על עלייה במכירת מוצרים לטיפול בפצע כבר במהלך הסגר הראשון, אז אנשים הצטיידו בתרופות יותר מהרגיל. "ראינו עלייה בצריכת תכשירים לפצעים שאופייניים לפציעות בית אך גם למקרים של יובש בידיים ופצעים שהם תוצאה של שימוש מוגבר בציוד מגן אישי, כמו כפפות ומסכות שהצריכו טי פול במוצרים ייעודיים לפצע. אנו צופים שבסגר זה תמשך העלייה. מזג האויר החורפי צפוי להשאיר רובנו יותר שעות בבית ויעלה את הסיכון לפציעות ביתיות", מספר חנן חובב, סמנכ"ל חברת CWT המשווקת תכשירים לטיפול בפצעים, כוויות, פצעי לחץ, חתכים ועוד. "בהשוואה לתקופה מקבילה, אנחנו רואים גידול במאות אחוזים ברכישת מוצרים הקשורים לטיפול בפצע אקוטי וכרוני".

גידול של מאות אחוזים ברכישת מוצרים לטיפול בפצע אקוטי וכרוני. חנן חובב (צילום: יחצ)

המגיפה העולמית אשר העבירה מאות מיליונים של תלמידים ברחבי העולם ללימוד מהבית, העלתה מאוד את קרנו של תחום ה- EdTech - Educational Technology . יריב בן נון מנכל eTeacher בית הספר הגדול בעולם ללימודי אונליין: "התחזית לגודל השוק ב 2020 היה 200 מיליארד דולר והערכה היא שהשוק גדול ב עוד 30 מיליארד דולר השנה. ההשקעות בסטרטאפים גדלו ל-16 מליארד השנה, לעומת 7 מיליארד בשנה שעברה.. גם בארץ, רואם את המגמה הזאת למרות שכאן אין נתונים. אני יכול להגיד שהמכירות שלנו גדלו ב 35%, שזה כפול מקצב הגידול השנתי שלנו".

גם אתם הרגשתם את הלימודים מהבית וגם התעשייה. יריב בן נון (צילום: יחצ)

מתחילת המשבר סגירת המסעדות ובתי הקפה גרם לעלייה חדה במשלוחים. יש הטוענים שאנשים מחפשים לברוח ומוצאים באוכל טוב אסקפיזם. אך העלייה המשמעותית ביותר היא בביקוש למארזים וסלי פיקניק, במיוחד בתקופות הסגר. אנשים מגלים מחדש את הטבע במסגרת ה-1000 מטר, רוכשים סלי פיקניקים וחוזרים להיות מחוברים לטבע כמו פעם. יניב הרוש, הבעלים של תל יצחק בייקרי: "היקפי המשלוחים אצלנו במהלך הסגרים עלו פי שלושה בהשוואה לשנים קודמות. כשהתחיל הסגר הראשון החלטנו לספק מארזים שמכילים את כל מה שאנשים אוהבים (קינוחים מיוחדים, מאפים טריים, כריכים מיוחדים) כדי לעודד אותם ליהנות בטבע וזה הוכיח את עצמו, הביקוש רק הולך וגדל".

היקפי משלוחים מטורפים. יניב הרוש (צילום: יחצ)

בנוסף, ניתן להסיק מכך באופן חד שסדרי העדיפויות השתנו וגם אלו אשר לא נטו לעשות ספורט בעבר - החלו לעסוק בספורט בתקופה זו. דקל סטולרו, שותף מייסד ומנכ"ל אתר הקניות הישראלי שוז אונליין: "מאז פרוץ הקורונה נראתה עלייה חדה במכירות נעלי הספורט בקרב נשים וגברים לעומת השנה שעברה. בסגר הראשון הייתה עלייה של 17 אחוזים בקרב נשים ו25 אחוזים בקרב גברים. בסגר השני הייתה עלייה צנועה יותר של 9 אחוזים בקרב נשים ו-19 אחוזים בקרב גברים. ובסגר השלישי הייתה עלייה של 7% אחוזים בקרב נשים ו15% אחוזים בקרב גברים. בכל הכרזה על סגר - ראינו באופן מובהק את הרכישות של פריטים אלו עולות בבת אחת".

בעיקר נעלי ספורט. דקל סטולרו (צילום: יחצ)

בעקבות הסגרים התכופים, החל"ת, והשהות הממושכת בבית, רבים בחרו לשפץ, לשנות, לרכוש, למכור ועוד. אך כשמדובר במוצרי צריכה, לכולנו יש פריטים שאנחנו לא צריכים, אבל גם לא זורקים. פלטפורמת המסחר החברתי Shareitt, שמטרתה ניצול חכם של מוצרים העומדים בבית ללא שימוש על ידי מכירתם תמורת מטבעות באמצעותם ניתן לרכוש פריטים שימושיים אחרים. מציגה עלייה של מאות אחוזים בכמות המשתמשים והמוצרים בפלטפורמה ותוך חודש אחד בלבד הגיעה לכ-10,000 משתמשים באפליקציה שמכרו למעלה 61,000 פריטים, ואף מוצעים כעת למכירה כ-21,000 פריטים בעשרות קטגוריות שונות ביניהן פריטי אופנה, ספרים, צעצועים, בישול ואפיה, ספורט ועוד. מנכ"ל ואחד ממייסדי החברה מיקי מלול אומר: "אפליקציית Shareitt מאפשרת בעיקר בתקופת הקורונה והמשבר הכלכלי שמלווה אותה לאלפי משפחות להמשיך ולהתחדש במגוון פריטים מבלי לדאוג לעלות הכספית הכרוכה בכך".

מיקי מלול (צילום: יחצ)

לסיכום, בזמן שהעולם מנסה לחזור לשגרה, בעיני אחרים ורבים השינויים וסדרי העדיפויות החדשים חשפו את מה שבאמת חשוב. איכות חיים נוחה, בריאות, דאגה לקרובים שלנו והחשש מפני שינויים וסדר עולמי חדש שהפך למציאות חדשה שכנראה נתרגל אליה בשנים הבאות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully