וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מתחילים לפרוע את הצ'קים: סקירה כלכלית שבועית בעולם

כריסטיאן נולטינג

18.1.2021 / 17:02

ארה"ב ממתינה לביידן, שמצדו מתכוון לצאת בחבילת סיוע מידית. הפד נערך ליום שבו יצטרך לשנות את המדיניות שלו. כריסטיאן נולטינג מדויטשה בנק עם הסקירה והדאגות באירופה וביפן

בווידאו: תגבור האבטחה לקראת השבעת ביידן/צילום: רויטרס

שבוע עמוס צפוי בשווקים הן בגזרה הפוליטית והן בגזרה המוניטרית. טקס ההכתרה של הנשיא ביידן ביום רביעי הקרוב הוא כמובן אירוע השיא אך גם ועידת האיחוד האירופי ביום חמישי והצבעת אמון על ממשלת איטליה תתרחש היום ומחר והן תתפוסנה תשומת לב מצד המשקיעים. פגישות בנקים מרכזיים יכללו את הבנק המרכזי הקנדי ביום רביעי ואת הבנק המרכזי היפני והאירופי ביום חמישי. הבנק המרכזי האמריקני, הפדרל ריזרב, נפגש בשבוע הבא. הסגרים לאור נגיף הקורונה ביבשת אירופה הולכים ומתהדקים ונתון מדד מנהלי הרכש שיפורסם ביום שישי יהיה חשוב על מנת להבין את תמונת המצב, אך המשקיעים גם יסתכלו על נתונים נוספים כמו סקר ההלוואות של ה-ECB שיפורסם ביום שלישי ונתוני האינפלציה לגוש היורו שיפורסמו ביום שישי, על מנת לנסות לשער מה יהיו המהלכים הבאים של הבנק המרכזי האירופי. בארצות הברית עיקר תשומת הלב תמשיך להיות מוקדשת לעבר תביעות האבטלה השבועיות ביום חמישי אך גם נתונים לגבי שוק הדיור ומדד הפעילות הכלכלית של הפד לאזור פילדלפיה יזכו לתשומת לב, כאשר ברקע עונת הדוחות של תוצאות הרבעון ה-4 נכנסת להילוך גבוה.

יומן אירועים כלכליים

  • שני: גוש היורו- מפגש יורוגרופ.
  • שלישי: גוש היורו- סקר ההלוואות של ה-ECB. גרמניה - מדד המחירים לצרכן דצמבר, סקר מכון ZEW לחודש ינואר.
  • רביעי: ארצות הברית- טקס ההכתרה של הנשיא ביידן.
  • חמישי: יפן- פגישת הבנק המרכזי היפני. גוש היורו-מפגש ועידה האיחוד האירופי, פגישת הבנק המרכזי האירופי-ECB. ארצות הברית- התחלות בניה לחודש דצמבר, תביעות אבטלה שבועיות.
  • שישי: גוש היורו - מדד מנהלי הרכש של מרקיט לחודש ינואר.
נשיא ארצות הברית הנבחר, ג'ו ביידן, מבשר על הרכב הצוות המדעי שלו בווילמינגטון, דלאוור, ב-16 בינואר 2021. רויטרס
דריכות, ולא רק מסיבות בטחוניות. ביידן/רויטרס

סדר העדיפויות במדיניות של הנשיא הנבחר ביידן

ברגע שהנשיא ביידן יוכתר ביום רביעי הקרוב תתחיל העבודה הקשה של העברת חבילת התמריצים בהיקף של 1.9 טריליון דולר דרך בית הנבחרים האמריקאי. בין היתר, מדובר על סיוע עבור מדינות ורשויות בהיקף של 350 מיליארד דולר כמו גם תשלום ישיר לאזרחי ארצות הברית- צ'קים בהיקף של 465 מיליארד דולר. הטבות האבטלה לזמן חירום שניתנו לאור הנגיף צפויות להיות מאורכות עד חודש ספטמבר 2021, היקף סיוע של 350 מיליארד דולר ויהיה גם במסגרת החבילה סיוע נוסף להתמודדות ארצית עם נגיף הקורונה. הסיכונים הפוליטיים והכלכליים גבוהים וסוג כלשהו של פשרה בין הצדדים אם תתרחש תגדיר את סגנון השלטון של הנשיא החדש, כמו גם הוצאה לפועל של תוכנית הסיוע הכלכלית שדרושה למשק. בנפרד מחבילת הסיוע גם שיחות על תוכנית תשתיות חדשה והעלאת שכר המינימום צפויות לצאת לדרך בקרוב.

שורה תחתונה: תוכנית הסיוע החדשה של הנשיא ביידן היא בראש סדר העדיפויות אך גם תוכנית תשתיות ויוזמות חברתיות אחרות חשובות עבור מדיניות הנשיא.

הפד וכלכלת ארצות הברית

העלייה האחרונה במספר הבקשות לדמי אבטלה בשבוע שנגמר ב-8 לינואר מרמה של 784,000 תביעות לרמה של 965,000 תביעות ממחישה את הכאב והקשיים בשוק התעסוקה האמריקאי כרגע. נתוני המאקרו השבוע יכללו נתוני דיור (מכירות בתים חדשים ביום רביעי וקיימים ביום שישי) ומדד ביטחון היצרנים. הפד כבר מביט לעבר העתיד לקראת היום בו יצטרך לבצע שינוי במדיניות שלו, כאשר כמה מחברי הועדה של הבנק התבטאו בעניין צמצום היקף רכישות הנכסים שמבצע הבנק. התוכניות הפיסקליות הנוכחיות והעתידיות אם ייצאו לפועל, יש בהן את הפוטנציאל להביא לעלייה בתמ"ג ולחזור לרמות הצמיחה שהיו לפני המשבר ברבעונים הבאים ועם השפעה מתמשכת על פוטנציאל הצמיחה גם בטווח הבינוני (יחד עם השפעה על האינפלציה).

שורה תחתונה: הבעיות בשוק העבודה צפויות להימשך אבל הפד כבר חושב כעת על התגובה שלו כלפי נתוני תמ"ג חזקים .

נשיא הפד ג'רום פאוול. Bill O'leary, GettyImages
מתישהו יצטרך להגיע שינוי במדיניות/GettyImages, Bill O'leary

גוש היורו תחת מתח

באירופה בינתיים מתמודדים עם אפשרות להורדת תחזית הצמיחה ברבעון ה-1 של השנה לאור הקשחה בהגבלות הקורונה והתמשכות הסגרים. מחלוקות מקומיות סביב קרן הסיוע האירופאית מהוות בסיס עבור המשבר הפוליטי באירופה. שרי האוצר של אירופה נפגשים היום וביום חמישי ישנו מפגש פסגה של האיחוד האירופי ,כאשר אין צפי ליוזמות חדשות, אך מצופה שהפגישות יובילו להתקדמות. הבנק המרכזי האירופי נפגש ביום חמישי והוא עשוי לתת תשומת לב מיוחדת לסקר ההלוואות של הבנק שיפורסם מחר. הפרוטוקולים של הפגישה האחרונה מדצמבר, שפורסמו בשבוע שעבר, חשפו מידע רב יותר מאשר מסיבת העיתונאים לאחר הפגישה. במיוחד הפרוטוקולים חושפים דאגה מתחזית הבנק לאינפלציה בטווח הבינוני (נמוכה מאוד) וחשיפה כי כחלק מהמדיניות המוניטרית של הבנק, הורדת ריבית נוספת על הפיקדונות אפשרית. נגידת הבנק לאגרד עשויה להבהיר את עמדת הבנק במיוחד בשלב ההתאוששות מן המשבר עם הצהרתה לאחר הפגישה.

שורה תחתונה: מנהיגי האיחוד האירופי צריכים להמשיך ולהפגין התקדמות. הבנק המרכזי האירופי עשוי לרמוז על צעדיו עם תחילת שלב ההתאוששות.

סין: תחזית לגבי המדיניות המוניטרית

קיבלנו כבר הבוקר חלק משלל נתוני מאקרו בסין. הצמיחה ברבעון ה-4 בתמ"ג (עלייה של 6.5 אחוז לעומת התקופה המקבילה ועלייה של 2.3 אחוז עבור כל 2020), ייצור תעשייתי (עלייה של 7.3 אחוז בדצמבר לעומת התקופה המקבילה) ומכירות קמעונאיות (עלייה של 4.6 אחוז לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה). נתוני המאקרו ממשיכים לאשר את המגמה של צמיחה כלכלית חזקה למרות סגרים מקומיים פה ושם לאור נגיף הקורונה. החלטת הריבית הבאה של הבנק המרכזי הסיני צפויה ביום רביעי הקרוב ואמנם עלייה בשיעור הריבית לא צפויה, בטווח הקצר היא כן אופציה בהמשך השנה. הצמיחה החזקה ברבעון ה-4 תחזק את הקולות לנרמול המדיניות המוניטרית בהמשך. הבנק המרכזי הסיני ומשרד הכלכלה הסיני ערכו את המפגשים השנתיים שלהם לקביעת מדיניות מוקדם יותר החודש ועולה מהם כי הבנק המרכזי הסיני ינקוט בגישה נייטרלית במהלך שנת 2021, כאשר יאפשר לגידול אשראי בקו ישר עם צמיחת התמ"ג. העלייה הצפויה במדד המחירים לצרכן לאור שיפור בשוק העבודה יהוו בסיס לנרמול המדיניות בעתיד. הבנק המרכזי הסיני ירצה להתמקד יותר על רפורמות ושינויים מבניים כמו רגולציה בסקטור הפיננסי ומימון ירוק. הבנק גם לאחרונה הטיל תקרה על היקף הלוואות הבנקים לנכסים מתוך סך תיק ההלוואות שלהם על מנת לקרר את השור ולהפחית סיכונים.

שורה תחתונה: הבנק המרכזי הסיני צפוי לנקוט במדיניות זהירה במהלך שנת 2021 אך כן צפוי לנקוט ביוזמות רגולטריות נוספות.

ראש ממשלת יפן שינזה אבה במסיבת העיתונאים בה הודיע על התפטרותו מהתפקיד בשל מצבו הבריאותי. 28 באוגוסט 2020. רויטרס
הרבה מאוד בעיות עם הכלכלה שלו. שינזו אבה/רויטרס

יפן: נתוני מאקרו חשובים והבנק המרכזי היפני

יפן ניצבת בפני סוג שונה של בעיות. נתוני מאקרו שפורסמו הבוקר עבור ייצור תעשייתי בחודש נובמבר וניצול כושר התפוקה לא משקפים עדיין את מצב החירום שננקט לאחרונה לאור נגיף הקורונה. נתוני סחר חוץ , שצפויים להתפרסם ביום חמישי, צפויים להצביע על עלייה בפעילות הייצוא אך פעילות ייבוא תחת לחץ עדיין. נתון מדד מנהלי הרכש ביום שישי ייתנו תמונת מצב עדכנית יותר על ההשפעה של הסגרים האחרונים. הבנק המרכזי היפני נפגש ביום רביעי וחמישי ועשוי להוריד את תחזית הצמיחה הכלכלית שלו אך שינוי במדיניות לא צפוי כרגע. נתוני אינפלציה ביום שישי ידגישו את גודל הבעיה איתה מתמודד הבנק המרכזי היפני כאשר האינפלציה צפויה להישאר שלילית לעומת השנה שעברה, בזמן שמחירי האנרגיה ומוצרים ברי קיימא רושמים ירידה. הבנק המרכזי היפני הבטיח הערכה מחדש של המדיניות שלו עד הפגישה בחודש מרץ ונשיא הבנק קורודה עשוי להזכיר זאת בהערותיו לאחר הפגישה הקרובה.

שורה תחתונה: הבנק המרכזי היפני צפוי להשאיר את המדיניות המוניטרית שלו על כנה לעת עתה אך שינוי במדיניות עשוי להתרחש בהמשך השנה.

כריסטיאן נולטינג הוא כלכלן ראשי במחלקת ניהול עושר בדויטשה בנק

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully