וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בורסה: מניית לאומי ירדה ב-1.5% לשפל של 6 שנים

אמיר טייג

27.1.2003 / 17:11

המעו"ף איבד 0.8%; הפועלים ירדה ב-0.8%; דסק"ש הפתיעה ועלתה ב-0.2% לאחר שדיווחה כי תבצע מחיקה בגין השקעתה בסאיטקס

אי הוודאות בשוק ההון, אשר הגיע היום לשיא, הוביל את השוק המקומי לירידות שערים, שנרשמו בצל ירידות השערים החדות בשווקי באירופה. לאחר פתיחה חיובית בעלייה של כ-0.8%, עברו בשעות אחר הצהריים המדדים המובילים בבורסה לירידות של עד 2%. אך לקראת תום יום המסחר, תיקנו מעט המדדים, כך שמדד המעו"ף סיכם את היום בירידה של 0.8% ל-313.4 נקודות, מדד ת"א 100 ירד בכ-0.6% לרמה של 318.7 נקודות ומדד התל-טק 15 ירד בכ-0.5%. מחזור המסחר הסתכם בכ-139 מיליון שקל - מחזור בינוני יחסית למחזורים שנרשמים מתחילת השנה.

היום לקראת שעות הערב צפוי להתפרסם דו"ח פקחי האו"ם בעיראק. מחר בערב צפוי לנאום נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש את נאומו השנתי לגבי מצב האומה. לשני אירועים אלו השלכות חשובות על המלחמה הצפויה בעיראק, שתשפיע כמובן על השווקים בישראל. השווקים בעולם מגיבית בירידות שערים חדות יחסית, כאשר לונדון יורדת ב-2.6%, פאריס ב-2.4% ופרנקפורט משילה 1.7%.

על גורמי אי ודאות חיצוניים אלו יש להוסיף את הגורמים הפנימיים, ובראשם הבחירות שיתקיימו מחר. "התרחקות רעיון ממשלת האחדות משפיע לשלילה על השוק בימים האחרונים", כך אומר אחד הסוחרים. "היות ומחר לא יתקיים מסחר, רבים מעדיפים להקטין את החשיפה לשוק המניות לקראת השפעת תוצאות הבחירות", מוסיף הסוחר ומציין כי אישור תקן 15 בגירסתו המרוככת תורם אף הוא לירידות השערים היום. על פי הגירסה שאושרה היום, יחויבו החברות לנמק את הסירוב לבצע מחיקה בגין ירידת ערך השקעות במידה שרשות ניירות ערך תחליט כי נדרש נימוק.

גורם אי ודאות אחרון אשר הוסר לקראת תום המסחר הוא רמת הריבית של בנק ישראל לחודש פברואר. קליין החליט, כצפוי, שלא להוסיף זעזועים למערכת ולא לשנות את רמת הריבית, כפי שצפו מרבית הכלכלנים.

מניית בנק הפועלים איבדה 0.8, לאחר שעלתה בכ-0.8% בפתיחת המסחר. היום דווח כי בנק הפועלים שווייץ הצליח לרשום גידול של 30% ברווחיו בשנת 2002 ל-13 מיליון פרנק שווייצי, דבר שתמך במהלך העליות. יחד עם זאת, המניה סבלה מלחץ כלפי מטה בעקבות "הפשרת" המניות שבידי עובדי הבנק, בסוף פברואר השנה. בידי העובדים כ-4.5% ממניות הבנק כך שעשויה להיות לכך השפעה מהותית על מחיר המניה.

מניות הבנקים האחרות עברו אף הן לירידות שערים במהלך היום: מניית בנק לאומי ירדה בכ-1.5% לשפל של 6 שנים ונסחרה ברמה של 4.42 שקלים. מניית בנק המזרחי ירדה בכ-0.9% ומניית בנק דיסקונט ירדה בכ-2.1%.

מגמה שלילית נרשמת במרבית מניות קבוצת אי.די.בי. מניית דיסקונט השקעות היתה החריגה ורשמה עלייה קלה של 0.2% למרות שהחברה הודיעה כי לאור הערכת השווי שבוצעה לחברת סאיטקס המוחזקת על ידה בכ-22%, היא עשויה לבצע מחיקות בעת אישור הדו"חות הכספיים לשנת 2002 בהיקף של 140-195 מיליון שקל. על פי הערכת השווי שהכינו יצחק סוארי וקסלמן פיננסים, שווי סאיטקס נאמד בטווח שבין 182 מיליון דולר לבין 209 מיליון דולר. לפיכך, צפויה דיסקונט השקעות, המחזיקה בכ-22% מהון המניות של סאיטקס, למחוק כ-81 מיליון שקל.

מניית כלל תעשיות ירדה בכ-0.8% בעקבות הצפי שגם היא תיאלץ לבצע מחיקות בגין השקעתה בסאיטקס, אם כי בהיקפים נמוכים יותר.

מניית אי.די.בי אחזקות ירדה בכ-0.3% ומניית אי.די.בי פיתוח ירדה בכ-2.8%.

מניית פרטנר ירדה בכ-2.6%. בית ההשקעות לידר פירסם היום תחזית לתוצאות פרטנר ברבעון הרביעי של 2002, יומיים לפני פרסום התוצאות הרשמי. בלידר מעריכים שצפויה ירידה קלה בהכנסות חברת הסלולר, בהתאם לאזהרת ההכנסות שמסרה החברה עם פרסום תוצאות הרבעון השלישי של השנה.

אנליסט התקשורת של לידר, יובל בן זאב, מעריך כי הכנסות פרטנר ברבעון הרביעי של השנה יקטנו בכ-2% בהשוואה לרבעון השלישי של 2002, ויסתכמו בכ-1.049 מיליארד שקל. ההכנסות השנתיות של פרטנר צפויות להסתכם בכ-4.042 מיליארד שקל. להערכת האנליסט, הרווח התפעולי יאבד כ-18% בהשוואה לרבעון השלישי, ויסתכם הרבעון בכ-133 מיליון שקל. הרווח הגולמי השנתי יסתכם, להערכת לידר, בכ-985 מיליון שקל, והרווח התפעולי השנתי יסתכם בכ-537 מיליון שקל, כ-13% מסך ההכנסות.

מניית טבע ירדה בכ-0.8%. היום קיבלה המניה המלצת "קנייה" מבית ההשקעות יו.בי.אס שהעלה לה את מחיר היעד מ-45 ל-49 דולר למניה. ביו.בי.אס העריכו כי ההכנסות של טבע מהגירסה הגנרית של הרמרון יעמדו על 150 מיליון בשנה, וכי הרווח למניה יסתכם ב-1.85 דולרים, ממנו 10-15 סנט המיוחסים לגירסה הגנרית לרמרון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully