וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נפתח פורום המאגד את כל ארגוני המסעדות: דורשים ביצוע שורת צעדים

פורום ראשי ענף ההסעדה מאגד את כל בעלי המסעדות והברים בישראל ופנה לשר האוצר בדרישה לתכנית ייעול: "57 אחוז מהיזמים בתחום יתקשו לפתוח לאחר תום המשבר"

נתניהו: "אבקש להוסיף לפחות שבועיים לסגר הגבולות"/צילום: שי מכלוף

פורום ראשי ענף ההסעדה נפתח היום. הפורום מאגד את עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" ואת "איגוד המסעדות והברים הישראלי". פורום ראשי ענף ההסעדה חובר למאבקו של פורום ראשי המסחר בישראל ומשלב ידיים במטרה להגיע לפתיחה המיוחלת של כלל ענפי המסחר וההסעדה. בפורום חברים למעלה מ-10,000 עסקים המייצגים את כלל הסקטורים הקולינריים בישראל, לרבות מזון מהיר, אוכל רחוב, בתי קפה, מסעדות שף, ברים, מסעדות אתניות, רשתות צד עסקים קטנים ופרטיים כאחד. בין חברי ועד הפעולה של הפורום נמנים שף חיים כהן, שף אסף גרניט, תומר מור, שי ברמן, גיא יקר ורונן נמני.

פורום ראשי ענף ההסעדה פנה למשרד האוצר עם שורת צעדים תומכים לפתיחת הענף. "בסקר שקיימנו בין מאות מסעדנים, 57% מהיזמים בתחום הודיעו שיתקשו לפתוח מחדש את העסקים כשהמדינה תאפשר זאת, עקב קשיים תזרימיים הנובעים מחובות לספקים, משכירים, נותני שירותים, החזר הלוואות שהוקפאו ונטילת הלוואות חדשות, שינוי תנאי האשראי לספקים עקב חשש מחדלות פירעון, הורדת האובליגו במערכת הבנקאית ועוד", נכתב בפנייה לשר האוצר ישראל כץ, "עם הכניסה למשבר מנתה התעשייה כ- 14,000 עסקים ולדאבוננו, כ-4,000 מהם כבר נסגרו באופן רשמי, אלפיים נוספים צפויים להיסגר במהלך הרבעון הראשון של 2021. נכון להיום, פעילים בענף כ 3000 עסקים, במתכונת של משלוחים. פעילות זו, מאופיינת ברווחיות נמוכה במקרה הטוב ולרוב אף הפסדית. מספר המועסקים בתעשייה צנח משיעור 203,000 עובדים, טרם תחילת המשבר, לשיעור של 50,000-60,000 עובדים כעת".

המסעדנים פירטו את עיקרי התכנית שלטענתם יש להוציא לפועל מיד על מנת להציל את הענף מקריסה.

הפגנת מסעדנים מול הכנסת, 14 בדצמבר 2020. אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
מנסים להציל את הענף מקריסה. הפגנת המסעדנים מול הכנסת ב-14 בדצמבר/פלאש 90, אוליבייה פיטוסי
 • חישוב מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות על פי הקריטריונים שנקבעו בהוראת החוק לכלל המשק, ללא "כוכביות" עיכובים מיותרים של רשות המיסים.
 • מתן הלוואת "התנעה לפתיחת העסקים" ללא ריבית עם גרייס לתקופה של שנה בערבות המדינה. גובה ההלוואה יהיה 35% מהמחזור החודשי הממוצע של העסק בשנת 2019, המשקף את עלות חומרי הגלם הדרושה ליזמים על מנת לפתוח את העסק. ההלוואה תהפוך למענק בתנאי שהמסעדה נשארת פעילה בשנה שלאחר נטילת ההלוואה. עלות מקסימלית משוערת למדינה בגין סעיף זה כ- 400 מיליון שקל.
 • מענק למסעדות שנפתחו בשנת 2020: יש לקבוע נוסחה בהתאמה ל"ממוצע רווח ענפי" ולאפשר גם להן לקבל את המענק שהרי הן משלמות הוצאות קבועות כמו כל עסק אחר ומצבן רע עוד יותר.
 • דחייה של שנה בתחילת החזרי ההלוואות בערבות המדינה שניתנו בשנת 2020, ללא ריבית והצמדה.
 • זיכוי מיידי בגין ארנונה החל מ 18.9.20 לעסקים שירדו ב 25% + הנחה של 50% בתשלומי הארנונה לשנת 2021 לרבות ביטול אגרות שילוט והיתרים שונים. הזיכוי יתבצע בהתאמה לדיווחי המייצג ללא תלות במשרד הכלכלה / רשות מקומית. הזיכוי יתבצע על סמך דיווח של המייצג לרשות המקומית, מבלי לעבור דרך רשות המיסים ומשקד הכלכלה, פעולה שמונעת מהעסקים לקבל את המגיע להם.
 • קיבוע הזכאות לפיצוי בגין השתתפות בהוצאות קבועות על ירידה של 25% עד ליוני 2021.
 • ביטול ההיטל על העסקת עובדים זרים בהוראת שעה למשך שנתיים. עלות משוערת למדינה כ- 50 מיליון שקל בשנה.
 • הכרזה על ענף ההסעדה כעל עבודה מועדפת עבור עובדים מתחת לגיל 30 על מנת לעודד חזרה לעבודה (באמצעות הפעלת מנגנון הטבת המס שקיים באילת).
 • פעולות תומכות בעידוד ישיבה בחוץ - שימוש בשטחים ציבוריים, פטור מאגרות רלוונטיות לשם כך (שולחנות וכסאות, פרגוד וכיו"ב).
 • פיקוח והעמקת רגולציה על חברות השילוח באופן שסך עמלתם לא תעלה על 15% ואת היתר יוכלו לגבות מהלקוח בנפרד כדמי משלוח.
 • עוד באותו נושא:
 • מסעדות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  2
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully