האם חגיגת הדרכון הפורטוגלי בדרך להגיע לסופה?

הדדליין שניתן לממשלת פורטוגל לקביעת תנאי הסף החדשים למתן זכאות לדרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד הגיע. מסתמן כי הם יוקשחו, ומי שירצה לקבל דרכון יצטרך להוכיח זיקה אמיתית למדינה: "הימים בהם היה די בהצגת עץ משפחה עברו"

הדדליין שניתן לממשלת פורטוגל לקביעת תנאי הסף החדשים למתן זכאות לדרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד הגיע, ורבבות ישראלים כוססים את הציפורניים. אתמול (רביעי) הסתיימה האורכה שנתן הפרלמנט הפורטוגלי לממשלה, אך ההחלטה טרם פורסמה, ותעשיית ההשערות פורחת. מקורות יודעי דבר מספרים כי זו תינתן בימים הקרובים והמתח בו שרויים רבבות ישראלים שממתינים להחלטה ניכר בהחלט.

"כל מספר תופס ובאמת שהממשל בפרוטוגל שומר על עמימות שיא בנושא, אולם דבר אחד ניתן להגיד בוודאות: השינוי לא יכלול דרישת מגורים או בקיאות בשפה הפורטוגזית", אומר לוואלה עסקים, גורם בכיר בקהילה היהודית בפורטוגל. לדבריו, "דרישות אלו, שנראו לפני מספר חודשים כאפשריות, ירדו מן הפרק, אבל לא מן הנמנע כי תנאי הסף החדשים יהפכו את מימוש הזכאות למורכבת הרבה יותר".

מה המשמעות של מורכבת? "יתכן בהחלט כי הגזירה תהיה קלה יחסית, אך כזו שתשנה במידה לא מועטה את התנאים הנוכחיים בהם ההליך נעשה עד היום", הוא משיב, "כך, למשל, הוא מציין כי יתכן שיוחלט על התנייה של פתיחת חשבון בנק, או דרישה אחרת שתוכיח באופן ממשי את הזיקה למדינה. "להערכתנו, הימים בהם היה די בהצגת עץ משפחה וכו' - עברו".

טוב לדעת (מקודם)

סובלים מכאבי ברכיים? פיתוח ישראלי חדשני יעזור לכם לטפל בהם

לכתבה המלאה
תשכחו מליסבון? בקרוב נדע (צילום: ShutterStock, Shutterstock)

מזה כשנתיים מנסות מספר מפלגות בפורטוגל להצר את האפשרות שנתונה בפני הזכאים לקבל את הדרכון, כפועל יוצא של חוסר שביעות הרצון שלהם מהתעשייה שהתפתחה סביב קבלתו. כך, למשל, מפלגת PSD הניחה על שולחן הפרלמנט הצעה בה התנו את מתן האזרחות בעמידה באחד מהקריטריונים הבאים: בעלות על נכס נדל"ן במדינה לפרק זמן שלא פוחת משלוש שנים קודם להגשת הבקשה, הוכחת קשרי עבודה עם המדינה או מגורים בה למשך שנתיים. אלא שהצעה זו זכתה לגינוי מצד הקהילה היהודית שהציעה, כחלופה, להסתפק בשליטה בשפה הפורטוגזית. בסופו של יום, גם הצעה זו נגנזה, אולם הממשלה הוסמכה כאמור לקבוע נהלים חדשים במטרה להסיר את החשש בקרב פוליטיקאים מקומיים שמא האזרחות תינתן ללא כל הוכחה של זיקה כזו או אחרת למדינה.

על פי הערכות, במרוצת חמש השנים שחלפו הוגשו כ-50-60 אלף בקשות להכרה בזכאות סה"כ, כאשר שיעורם של המבקשים הישראלים עומד על כ-70%. המספרים בהחלט חריגים, וגבוהים במאות אחוזים מהיקף הבקשות שהגישו ישראלים לקבלת אזרחות במדינות רבות בעולם. כך, למשל, ב-15 השנים האחרונות ביקשו כ-30 אלף ישראלים דרכון פולני, וההערכות הן כי מספר דומה פנו גם לממשל הרומני. בגרמניה למשל, מתקבלות מדי שנה כ-1,000 -1,500 בקשות 'בלבד'.

מהלך מבורך. עו"ד יפתח חנן (צילום: יחצ)

סוגיית הכרה בזכאות של הישראלים, הפכה להיות נושא חם ומדובר מאוד בפורטוגל, והתקשורת המקומית מקדישה לו זמן מסך משמעותי ובין היתר, מבקרת בשיטתיות את שיטת העבודה של החברות הישראליות שקמו בשנים האחרונות, שמתמחות בתיווך מול השלטונות בפורטוגל, שחלקן מעסיקים עשרות עובדים. טווח המחירים שהן גובות נע בין 8,000 ל 15,000 שקלים עבור טיפול בתיק, לרוב ללא קשר להצלחה וללא האגרות בסך 500 אירו שמשולמת לממשל הפורטוגלי.

עו"ד יפתח חנן, מומחה לדיני הגירה שמלווה ישראלים רבים בהליך הבקשה לזכאות לדרכון פורטוגלי מסביר לוואלה! עסקים כי מדובר במהלך מבורך מצד הפרלמנט הפורטוגלי, שכן תנאי הסף החדשים, שידרשו הוכחת זיקה משמעותית יותר למדינה, תניח את דעתם של המתנגדים לעצן מתן הזכאות אך בו בעת, גם תסלול דרך נוחה ומהירה יותר למיצוי ההליכים לאלו הזכאים. אין ספק כי כל שינוי באשר הוא צפוי ליצור אתגר מסוים, אך ליווי מקצועי יאפשר למבקש להתמודד בקלות יחסית עם הדרישות החדשות, בלא שהדבר יאריך את משך הטיפול בתיק הבקשה. כמו כן, בל נשכח כי הרשויות בפורטוגל ביקשו לרסן את תעשיית הדרכונים שפרחה בשנים האחרונות, שהשיאה רווחים עצומים ומוגזמים לחברות העוסקות בענף, תוך יצירת עומס בלתי נסבל על המערכת. הממשל במדינה מקווה כי המהלך יוכיח את עצמו ולא תדרש חקיקה נוספת בשביל למתן את פעילותן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully