יום האישה הבינלאומי

נשים על המפה: הארגונים המובילים שמקדמים שוויון מגדרי

הן לא מרגישות מקופחות וחשות שההנהלה הבכירה מקדמת את ערכיהן. נשים בכירות בתעשייה מספרות על התמיכה ושוויון ההזדמנויות שהן מקבלות מהארגונים שבהם הן עובדות. כתבה ראשונה

07/03/2021

ריינהולד כהן

עו"ד דפנה גילת(צילום: אוראל כהן)

ריינהולד כהן, קבוצת הקניין הרוחני המובילה בישראל, אשר מעניקה שירותי הגנה ופיתוח אסטרטגי ועסקי הנוגעים לקניין רוחני, ובפרט פטנטים, סימני מסחר, עיצובים, זכויות יוצרים, זכויות מטפחים ועוד, במגוון רחב של טכנולוגיות ותעשיות - מקדמת את נושא השוויון המגדרי כאחד מערכי הדגל שלה עם 70% נשים מכלל העובדים: 134 נשים מתוך 192 עובדי המשרד. גם במסגרת תפקידי המפתח בקבוצה, הנשים מובילות: 59% משותפות השכר הן נשים, לעומת 41% גברים. בין שותפי ההון ישנו שוויון מגדרי עם 50% נשים ו-50% גברים.

עו"ד דפנה גילת, שותפה בכירה וראש המחלקה המשפטית בקבוצה: "אנו בקבוצת ריינהולד כהן שואפים לקדם ולראות יותר ויותר נשים בעמדות השפעה. נשים וגברים נבראו שונים וטוב שכך, זה עושה את העולם מעניין ושוני זה כל ההבדל. שוויון זו הזכות לבחירה חופשית ששמורה לכל אדם לממש את השוני שלה - את הייחודיות שלו. אני חושבת שהעולם הולך למקום הטוב הזה ואני שמחה שקבוצתנו תורמת לכך".

טוב לדעת (מקודם)

האם בי-קיור לייזר באמת עוזר לכאבי ברכיים? זו האמת

מוגש מטעם בי קיור לייזר

קבוצת דנאל

שרית בר און(צילום: יחצ)

קבוצת דנאל, מהחברות הגדולות במשק, המעסיקה כ-28 אלף עובדים קבועים ופועלת באמצעות שש חברות בנות: דנאל סיעוד, בית אקשטיין, דנאל משאבי אנוש, נישה, ד"ר לוינגר מדיקל, מנור מדיקל, מתגאה ברוב נשי מכריע של 88 אחוז מכלל העובדים.

שרית בר און, סמנכ"לית משאבי אנוש בקבוצה: "החברה מעסיקה נשים בכל הדרגים והתחומים כדרך חיים ולא כ"אפליה מתקנת". נשים רבות מאיישות בקבוצת דנאל תפקידי מפתח בדירקטוריון, בהנהלה בכירה, כמנכ"ליות של חברות הבנות, מנהלות אזורים, ובכל שדות הניהול בחטיבות וכן הלאה. בסופו של יום, התפיסה בדנאל היא שאנו צומחים בזכות העובדים שלנו, נשים וגברים כאחד, ובזכות הערכים שמובילים את הקבוצה וההנהלה - אמפתיה, חמלה ושיתוף פעולה. תפיסה זו הוכיחה את עצמה בשגרה, ובעיקר בעיתות משבר כפי שאנו חווים בימים אלה בארץ ובכלל".

משרד עו"ד ש. פרידמן

עו"ד שרית מולכו(צילום: יחצ)

משרד עורכי הדין ש. פרידמן הוא אחד ממשרדי עורכי הדין עם מספר השותפות הגבוה ביותר ומציג נתונים מרשימים בכל הנוגע לשוויון מגדרי בעמדות המפתח: 51% מכלל עורכי הדין הן נשים, 40% מהשותפים הן נשים (שותפי הון ושותפי שכר), ו-44% מתוך שותפי ההון (השותפים הבכירים) הן נשים.

עו"ד שרית מולכו, שותפה בכירה וראש מחלקת תאגידים במשרד ש. פרידמן ושות': "לכל אורך השנים הרבות בהן קיים המשרד, אנו מקדמים נשים וגברים כאחד, ללא קשר למגדר. בעוד הנטייה היום של מקומות עבודה היא להתחשב באימהות והשעות בהן הן צריכות להתמודד עם בית/משפחה/עבודה, אנחנו מאמינים בלהתחשב בהורים, ופועלים לעודד את כל אחד מההורים לאזן בין העבודה והבית בדרך הטובה והנוחה ביותר עבורו או עבורה. אנו סבורים כי ראיית האדם וצרכיו היא שתביא להשאת התרומה שלו למשרד וללקוחות כאחד, מה גם שהאמצעים הטכנולוגיים המודרניים מסוגלים לגשר היטב על הפערים בין דרישות זמינות ונוכחות לצרכים אחרים פרטיים, כפי שהתברר היטב בתקופת הקורונה".

Centrical

גל רימון, מייסד סנטריקל(צילום: רוני פרל)

לדברי גל רימון, מנכ"ל ומייסד חברת הסטארטאפ בצמיחה CENTRICAL: "מאז הקמת החברה לפני 7 שנים ועד היום חרטנו על דגלנו את הנושא של דיוורסיטי ובמיוחד נושא של שילוב נשים בחברה. את החשיבות שילובן של נשים במשרות שלרב מאוישות על ידי גברים ונשים בעמדות ניהול אני מכיר כבר שנים. בחברה הקודמת שהקמתי, 50% מצוות ההנהלה היו נשים והיום בסנטריקל 3 מתוך 8 חברי ההנהלה הן נשים ו40% ממנהלי הביניים הן נשים.

"לקראת יום האישה, אנחנו מציגים בפני החברה את "מפת הנשים" בחברה, כאשר הדגש הוא בראש ובראשונה על גיוס של נשים ולאחר מכן יצירת סביבה שתאפשר להן להביע את קולן ולצמוח לעמדות השפעה והובלה. גם אם מספרי הנשים והגברים עדיין אינם שווים ואנחנו חותרים לשוויון כזה, חשיבות עליונה בעיני היא לתת להן קול שווה וסביבה שמאפשרת להן להשפיע. זה מתחיל ביצירת סביבה בטוחה ונוחה, שעונה על צרכים שונים, גם של שילוב עבודה ומשפחה. לשמחתי קולן והשפעתן בחברה הוא משמעותי מאוד.

"אנחנו עדיין סטארט אפ צעיר, יש לנו 70 עובדים במרכז שלנו ברעננה ו 45 עובדים בארה"ב. אנחנו בתהליך צמיחה ומתכננים שיתוף פעולה עם הקהילה וארגונים חברתיים לקידום תהליכי למידה וצמיחה בעזרת הפלטפורמה שלנו. נושא קידום הנשים יהיה ללא ספק חלק מהאג'נדה שלנו בעשייה זו".

Deloitte

לינור דלומי(צילום: ישראל הדרי)

לינור דלומי, שותפה וראש חטיבת ניהול הסיכונים ב-Deloitte מספרת: "אנו ב-Deloitte מאמינים כי גיוון והכללה בקרב אנשינו הוא מרכיב קריטי בהצלחה שלנו. בהתאם, אנו מטפחים תרבות ארגונית שמכילה ומאמצת גיוון על כל צורותיו. במסגרת זו, אנו מקפידים כי גם נשים תהיינה בתפקידים בכירים ומרכזיים בארגון. המספרים מדברים בעד עצמם; כ-56% מתוך כ-1,400 העובדות והעובדים שלנו הן נשים וארבע מתוך חמש החטיבות העסקיות שלנו מנוהלות בידי נשים.

"היות שאחד העקרונות החשובים ביותר עבורי הוא שוויון הזדמנויות, ושוויון בכלל - העובדה שארבע מתוך חמש החטיבות ב-Deloitte מנוהלות בידי נשים מסמלת מבחינתי את המשמעות והחשיבות שהפירמה נותנת לערך זה. כל ארגון שמכבד את עצמו כיום, מבין שגיוון הוא ערך חשוב והכרחי. הגיוון מאפשר קבלת החלטות טובה יותר וגם מייצר אמון והערכה בקרב הלקוחות והעובדים. אני מאמינה שנשים מסייעות לארגון למצוא זוויות ראייה נוספות ומעלות רעיונות וכיווני חשיבה שלא בהכרח היו עולים אלמלא נוכחותן בדיון ובקבלת ההחלטות. כך גם לגבי דירקטוריונים של חברות. נשים, בדרך כלל, פחות מונעות משיקולי אגו ומעצימות יכולות וממדים נוספים בניהול, כמו אמפתיה, חיבור למימד הרגשי, הקשבה ושיתוף פעולה.

"גם משבר הקורונה חידד באופן מובהק יתרונות של מנהיגות נשית. בעוד העולם כולו מתמודד עם משבר הקורונה, לא ניתן להתעלם מכך, שמדינות המנוהלות על ידי נשים, כמו למשל גרמניה, ניו זילנד, דנמרק וטיוואן, זוכות להצלחה בולטת בהתמודדות הקשה הזו, בין היתר, על ידי אמון ושיתוף פעולה ברמה גבוהה מצד הציבור. גם אצלנו בישראל, טל אוחנה, ראש עיריית ירוחם, מנהלת את המשבר בצורה מופתית והביאה את העיר למדדי הצלחה גבוהים במאבק בקרונה. לפיכך אין ספק שאנו זקוקים לעוד נשים בפוליטיקה ובעמדות מפתח".

עו"ד דפנה שמואלביץ, שותפה מייסדת במשרד רובין - שמואלביץ, המתמחה בדיני עבודה

עו"ד דפנה שמואלביץ(צילום: רמי זרנגר)

המשרד ממוצב כבר שנים רבות כמוביל בתחומו בכל הדרוגים המקצועיים הנחשבים. מלכתחילה, עו"ד גדעון רובין ואני, כשותפים מייסדים, הצבנו מטרה לגייס כח אדם איכותי ולדאוג שישאר איתנו לטווח ארוך. במהלך השנים צרפנו שותפים מקרב העובדים, וכיום יש במשרד, מלבדנו, עוד 8 שותפים: 4 נשים ו- 4 גברים. מעבר לכך, יש עוד 3 עורכות דין בכירות מבין 5 במעמד זה, ובאופן כללי מועסקות במשרד יותר נשים מגברים (15 נשים ו - 10 גברים בין עורכי הדין, ולרוב יותר מתמחות ממתמחים).

חשוב להדגיש: אין לנו העדפה מגדרית מסוימת, אלא בחירה עניינית שמבוססת על כישורים. הנשים שמועסקות במשרד פשוט מצוינות. אנחנו נותנים לנשים הקלות שונות מיוזמתנו, כדי שיוכלו להמשיך לשלב בין העבודה למשפחה: ימי עבודה מקוצרים; עבודה מהבית עוד טרם הקורונה; דחיית מועד החזרה לעבודה אחרי חופשת לידה; העדרויות לצורך ליווי ילדים לגן ולבתי ספר וכיוב'. גם הגברים אצלנו בעלי מודעות לשוויון מוגדרי, ומקפידים על מימוש זכויות הוריות כדי שבנות זוגן יוכלו לפתח קריירה לפי בחירתן.

בראיונות גיוס מתמחים, נושא הרוב הנשי במשרד נותן לנו קרדיט נוסף אצל המועמדים. כמשרד שנותן יעוץ למעסיקים הגדולים במשק, חשוב לנו לשמש דוגמא ללקוחות בנוגע לגיוון תעסוקתי. לשמחתנו, אנחנו עדים לכך שגם בקרב הלקוחות אנחנו מתנהלים מול נשים רבות בתפקידי מפתח, ובבתי הדין לעבודה יש יותר שופטות משופטים.

ג'יי פי מורגן צ'ייס

קרוליין ווקר. ג'יי פי מורגן,
קרוליין ווקר(צילום: ג'יי פי מורגן)

ג'יי פי מורגן צ'ייס, התאגיד הבנקאי האמריקאי, המעניק שירותים למיליוני לקוחות ברחבי העולם, דוגל בגיוון תעסוקתי, בקידום נשים לתפקידים בכירים ולעיסוק בתחומים טכנולוגיים. כמעט 50% מעובדי הארגון ו-45% מחברי ההנהלה הן נשים, כולל ארבע חברות במועצת המנהלים.

קרוליין ווקר, ראש תחום גיוון תעסוקתי באירופה, המזרח התיכון ואפריקה ואחראית גלובלית על גיוון תעסוקתי בתחום הטכנולוגיה בג'י פי מורגן: "יום האישה הבינלאומי הוא זמן חשוב לערוך חשבון נפש ולוודא שאנחנו בדרך ליצור שינוי בר קיימא ומתמשך בהנעת המגוון התעסקותי ברחבי החברה בה אנחנו עובדים. סביבת עבודה מגוונת ומכילה היא קריטית להצלחתנו גם בתחום הטכנולוגיה. העובדים שלנו הם הנכס החשוב ביותר שלנו ואנחנו מחויבים לספק לנשים את האפשרויות להצליח בחייהן המקצועיים והאישיים. במיוחד כאשר בוחנים את תחום הטכנולוגיה, בו קיימות הזדמנויות רבות לאזן את שדה המשחק עבור נשים טכנולוגיות - החל מבנות בגילאי בית הספר וכלה באנשי מקצוע מנוסים. ישנם כמה אלמנטים לכך - לתמוך בקידום ובפיתוח כישורי העובדות הטכנולוגיות שלנו כדי שיוכלו להיות מובילות עתידיות בחברה או בתחום הטכנולוגיה, לפתח מסגרת מכילה להעסקת נשים המתעניינות בטכנולוגיה, וברמה הקהילתית, לגרום לנערות צעירות להתעניין בטכנולוגיה, כדרך לקריירה אפשרית.

"אנו בג'י פי מורגן, קיבלנו את הזכות להנות מחברת הנהלה בכירה נשית בארגון, לורי באר, המובילה את תחום הטכנולוגיה הגלובלית שלנו ומעוררת שינוי מלמעלה למטה. החברה שלנו מקדמת כמה תוכניות ייחודיות לקידום גיוון תעסוקתי. במרכז הטכנולוגיה והחדשנות של ג'י פי מורגן בישראל, החברה תומכת ב"סטארט-אפ ניישן סנטרל", ארגון ללא מטרות רווח, אשר מסייע לנשים חרדיות משכילות וללא השכלה במכללה וערביי ישראל (גברים ונשים), להשיג את הכישורים הנחוצים להן כדי לגשת למקומות עבודה במגזר ההיי-טק בישראל. בין אם הנשים הללו יעבדו בסופו של דבר בתחומי הטכנולוגיה ובין אם לא, ככל שהעולם וסביבת העבודה מתפתחות, הדיגיטציה מוגברת על ידי מגפת הקורונה וכישורי הטכנולוגיה חיוניים ליצירת מסלולים ברורים ולהצטיינות במספר משרות גדול מבעבר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully