וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סטודנטים למשפטים, המראיינים ממליצים: כך תצלחו את ריאיון ההתמחות

23.5.2021 / 9:46

מה להגיד, מה לא ואיך להתנהג? לקראת הריאיונות ללשכות השונות, ארבעה עורכי דין בכירים ממליצים לסטודנטים למשפטים איך לעשות את זה נכון ולהתקבל להתמחות

בעוד כשבועיים ייפתח שבוע ראיונות ההתמחות של הסטודנטים למשפטים במשרדי עורכי הדין השונים. הראיונות, שהיו אמורים להתקיים במרץ ונדחו לתחילת יוני (7.6) עקב הקורונה, יתקיימו השנה במתכונת פיזית רגילה. בדקנו עם המראיינים במשרדי עורכי הדין המובילים מה הם הקריטריונים לבחירת מתמחה, ומה חשוב שהמרואיינים ידעו לפני אחד מהראיונות החשובים בקריירה שלהם.

עו"ד קרן סטרול, סמנכ"ל משאבי אנוש בפירמת עורכי הדין נשיץ ברנדס אמיר

קרן סטרול. יחצ,
עו"ד קרן סטרול/יחצ

"בבואנו לבחון התאמה של מועמד/ת בראיון למשרת התמחות, נבחן התאמה לשתי סביבות עבודה: מקצועית ואישית-חברתית, כאשר השאלות בראיון מובנות בהתאמה לבחינת הפרמטרים שאנו מחפשים. בבחינת התאמה לסביבה המקצועית, נשאל שאלות שיספרו לנו האם למועמד/ת שליטה בחומר המשפטי, שכל ישר, היגיון בריא, יכולת הבחנה בין עיקר לטפל, ועל התנסות בזמן הלימודים, כמו סדנא שבה לקח חלק, סמינריון, קורס בחירה שרלוונטי לתחום בו הוא/היא רוצים להתמחות. בבחינת התאמה לסביבה האישית-חברתית נבדוק האם המועמד/ת בעלי תקשורת בינאישית טובה, יכולת עבודה בצוות, אחריות ומשימתיות, מוטיבציה וחריצות. כך לדוגמה, כדי לבחון האם קיים במועמד הפרמטר "אחריות ומשימתיות", נשאל מהם שלושת המאפיינים הכי חשובים לך בביצוע משימה?

"חשוב לזכור כי הבחירה במקום ההתמחות צריכה להיות מושכלת, שכן ההתמחות היא המקפצה לקריירה, ולמעשה תחילתה של הקריירה המשפטית של המועמד/ת. לכן, חשוב שיהיה לו כל המידע ההכרחי לקבלת החלטה משמעותית זו. כדאי להגיע לראיון לאחר שהמועמד בדק את כל המידע הרלוונטי עבורך על המשרד ועל המחלקה שאליה את/ה מעוניינים להיקלט. בנוסף, אנו ממליצים לעבור על קורות החיים לפני הראיון ולדעת לתת דוגמאות על ציוני הדרך".

עו"ד אורית גונן ועו"ד רקפת פלד, שותפות בגילת, ברקת ושות' מקבוצת ריינהולד כהן

אורית גונן ורקפת פלד. אוראל כהן,
עו"ד אורית גונן ועו"ד רקפת פלד/אוראל כהן

"מאחר ותקופת ההתמחות הוארכה לשנה וחצי, ראוי להתייחס לתקופה זו כאל תחילתה של הקריירה במקצוע. כך אף אנו מתייחסים לסטודנטים אותם אנו מראיינים. בנוסף על גיליון הציונים וקורות החיים ששולחים הסטודנטים לכל המשרדים, ישנה חשיבות רבה לאישיות המתראיין, ולתכונות עליהן ניתן לעמוד בראיון אישי, כמו גם למכתבי המלצה שמפרטים אודות תכונות המועמד והתנהלותו במסגרות שונות. לרוב, המראיינים במשרדים השונים שואפים לגדל את דור העתיד מתוך המשרד, ולכן יבדקו האם המתראיין יתאים להיות עו"ד במשרד הספציפי בעתיד.

"כמו כן, ישנה חשיבות רבה להבנה ולחשיבה המשפטית שמפגין הסטודנט בראיון, ועליו להיות מסוגל לנהל שיח אינטליגנטי אודות נושא משפטי תוך בחינת שיקולים שונים שעומדים בבסיס סוגיות מגוונות. יצירתיות, חשיבה משפטית, ויחסי אנוש טובים, והיותם של המועמדים "שחקני נשמה" - הן התכונות המובילות להחלטה האם לקבל סטודנט להתמחות במשרדנו. העצה הטובה ביותר מבחינתנו עבור סטודנטים המתכוננים לראיון היא - היו אתם".

עו"ד אילן בלומנפלד, שותף במשרד ברנע ג'פה לנדה

אילן בלומנפלד. נמרוד גליקמן,
עו"ד אילן בלומנפלד/נמרוד גליקמן

"ראיון הוא סוג של אודישן ולכן מעבר להכנות הטכניות שכולם מכירים, מומלץ לשמור על אוטנטיות ולא לנסות לאמר למראיין את מה שאתם חושבים שהמראיין רוצה לשמוע. תלמדו ברצינות וביסודיות על אופי המשרד בו אתם מעוניינים לעבוד, לרבות באמצעות בוגרים משנים קודמות ותתמקדו במספר מצומצם יחסית של משרדים. ניסיון העבר מלמד שמועמדים משריינים לעצמם כמות גדולה מדי של ראיונות ומגיעים דווקא למשרדים שיותר מתאימים להם מותשים ועם הלשון בחוץ".

עו"ד נירה קורי, שותפה במחלקת ליטיגציה ותובענות ייצוגיות במשרד ש. פרידמן ושות'

נירה קורי. מיכה בריקמן,
עו"ד נירה קורי/מיכה בריקמן

"מבחינה מקצועית, שתי תפיסות מנחות אותנו בראיון. הראשונה היא שמקצוע עריכת הדין הוא מקצוע של חשיבה ולא של שינון. השנייה היא שסטודנט בשנה ג', שמציג את מועמדותו להתמחות, למד כבר את הקורסים הבסיסיים באוניברסיטה, ויש לו היכרות כללית עם עקרונות משפטיים. על בסיס התפיסות האלה אנחנו משתדלים להתרשם בראיון מצורת החשיבה וההתנסחות של המועמד. אנחנו לא שואלים שאלות שמיועדות לבחון בקיאות במספרי סעיפים של חוקים או בשמות של פסקי דין. אנחנו מציגים "קייס", מקרה לדוגמה, בדרך כלל על בסיס אחד מהתיקים שטיפלנו בהם, ומבקשים מהמועמד לחוות את דעתו לגבי הטענות האפשריות של הצדדים.

"במשפטים אין תשובה אחת נכונה. מה שחשוב לנו הוא לראות איך המועמד מנתח את המקרה ואיך הוא מנמק ומסביר את התשובה שלו. בנוסף, כמשרד שמאופיין בעבודת צוות, נרצה להתרשם מיכולתו של המועמד להשתלב בסוג כזה של עבודה. אנחנו מעריכים תכונות של שיתוף, מסירות, אחריות וחריצות ומשתדלים להתרשם מהאינטראקציה עם המועמד במהלך הריאיון לגבי תכונותיו".

  • עוד באותו נושא:
  • עורכי דין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully