וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת האנרגיה הירוקה סטורג' דרופ בדרך לבורסה

עודכן לאחרונה: 18.3.2021 / 17:01

סטורג' דרופ מתמחה בפיתוח טכנולוגיות מתקדמות לאגירת אנרגיה ירוקה - טכנולוגיות שנדרשות לצורך גישור על הפער שבין זמינות האנרגיה מהטבע לבין זמן השימוש בה. יונה פוגל שכיהן כמנכ"ל קבוצת פז ימונה לסגן יו"ר החברה

שי כהן. אורי כהן,
שי כהן/אורי כהן

שוק האנרגיה המתחדשת בבורסת תל אביב רותח; חברת האנרגיה הירוקה סטורג' דרופ (StorageDrop) נכנסת לבורסה בתל אביב, באמצעות מיזוג עם מדיוי תראפיוטיק. לפי מזכר ההבנות שנחתם בין הצדדים, בעלי המניות של סטורג' דרופ יחזיקו עד כ-75% בדילול מלא מהון המניות של מדיוי, שהתמקדה עד כה בייצור מוצרי קנאביס רפואי. לפי הסכם המיזוג, אחד התנאים המתלים להשלמתו הוא שבקופת החברה - בסמוך או במועד ההשלמה - יהיו 17.5 מיליון שקל, בין אם מקופת החברה עצמה או דרך הנפקה פרטית או ציבורית של מניותיה.

סטורג' דרופ מתמקדת בפיתוח טכנולוגיות מתקדמות לאגירת אנרגיה ירוקה. החברה מפתחת שתי מערכות אגירת אנרגיה נפרדות למטרות שונות: הראשונה, מערכת אגירה באוויר דחוס לייצור חשמל במתקני אנרגיה מתחדשת, קרי שדות פוטו-וולטאיים (סולריים); והשנייה, מערכת אגירה תרמית לאספקת קירור ומיזוג אוויר למבנים במגזר העסקי והפרטי. המערכת הראשונה מיועדת לאגור אוויר בשעות שבהן הביקוש לחשמל הוא בשפל על ידי דחיסה שלו למכליה, והמרת האוויר הדחוס לאנרגיה חשמלית בהתאם לצורך. המערכת תותאם לספק אנרגיה בעלות אגירה תחרותית במונחי קילו-וואט לשעה לעומת מערכות מתחרות.

המערכת השנייה היא הראשונה מסוגה בעולם לאגירת קרר ידידותי לסביבה. המערכת אוגרת תערובת גז ידידותית לסביבה בשעות השפל על ידי דחיסת הקרר למכליה, ופורקת את הקרר הדחוס ללחץ נמוך ומייצרת קור בשעות שיא הביקוש לצרכי קירור ומיזוג אוויר. כך, תאפשר המערכת טעינת אנרגיה בזמני שפל ופריקת אנרגיה בתעריפי שיא. המערכת תוכל להתחבר למקורות מתחדשים או קונבנציונלים ולהיות מותקנת בבנייני משרדים, חוות שרתים, מפעלים, מרכזי קניות ומבני מסחר. מערכות החברה עדיין בשלב הפיתוח, והן מתוכננות כך שאורך החיים שלהן יהיה גבוה - 30 שנה ומעלה. נכון להיום, החברה מצויה בשלבי פיתוח של שתי המערכות. לפי תחזית החברה, היא תתחיל למכור מערכות בישראל במהלך שנת 2022. סטורג' דרופ מעסיקה כ-14 עובדים ונותני שירותים במשרדי החברה בנתניה וברחובות.

הפתרונות של סטורג' דרופ נועדו לפתור את הפער שבין זמינות האנרגיה מהטבע לבין זמן השימוש בה - פער שמחייב פתרון אגירה. כמו כן, הגידול בייצור חשמל ממקורות מתחדשים מוגבל בגלל שאין לו פתרון אגירה ראוי.

"שליטה ובקרה גבוהה באמצעות אחסון אנרגיה מתחדשת ושחרורה"

את סטורג' דרופ מובילים יזמים ומנהלים בעלי ניסיון רחב בשוק האנרגיה: סגן יו"ר החברה הוא יונה פוגל שכיהן במשך 13 שנה כמנכ"ל קבוצת פז ויו"ד דירקטוריון חברות הבת שלה. לפני כן כיהן כחבר הנהלת בנק לאומי וראש החטיבה הבנקאית. כיום פוגל עוסק בין היתר במיזמים בינלאומיים בתחום האנרגיה. בעל השליטה ומייסד החברה הוא שי כהן, שכיהן בתפקידים בכירים ב- BrightSource Energy, אינטל וסוואפ טכנולוגיות. כהן שיכהן כמנכ"ל החברה, הוא בוגר תואר שני בהנדסה מהטכניון ופועל למעלה מעשור בתחום האנרגיה התרמו-סולרית ואגירת אנרגיה בישראל; היועץ המדעי של החברה הוא פרופסור גרשון גרוסמן, שכיהן כדיקאן הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון ועומד כיום בראש פורום האנרגיה במוסד נאמן בטכניון. עבודת ההנדסה וההקמה של מערכות האגירה תבוצע ע"י חברת CMC טכנולוגיות, חברה בעלת ניסיון של עשרות שנים בפיתוח והקמה של מערכות בקרה מורכבות.

לפי דו"ח של חברת המחקר LUX, בשנת 2019 ההכנסה השנתית של שוק מערכות אגירת האנרגיה לרשת החשמל בעולם עמדה על כ-9.1 מיליארד דולר, והיא צפויה להמשיך ולגדול בקצב צמיחה שנתי (CAGR) של 17%, עד לכ-111.8 מיליארד דולר בשנת 2035.

שי כהן, מנכ"ל סטורג' דרופ אמר: "כיום מחירי ייצור החשמל ממקורות מתחדשים נמוכים משמעותית מעלות ייצור החשמל ממקורות פוסיליים. יחד עם זאת, כושר הייצור האנרגטי בזמן אמיתי חייב להיות זהה לצריכה בפועל. סטורג' דרופ מאפשרת ליצור רציפות, זמינות ויעילות של מקורות מתחדשים, לצרכי האנרגיה של האדם בסביבתו הטבעית, ובעלות נמוכה מהמתחרים אשר רובם מייצרים סוללות. טכנולוגיות האגירה של סטורג' דרופ יסייעו בהתמודדות עם שינויים בצריכת האנרגיה, ויאפשרו דחיית השקעות ברשת החשמל, תיווך בין יצרנים קטנים לבין חברת חשמל וכן שליטה ובקרה גבוהה באמצעות אחסון אנרגיה מתחדשת ושחרורה לפי הצורך".

יונה פוגל, סגן יו"ר סטורג' דרופ הוסיף: "הטכנולוגיות של סטורג' דרופ מסירות את החסם העיקרי להתפתחות האנרגיות המתחדשות ותאצנה את הפיכתן לספקי החשמל הדומיננטיים בעולם. שימוש בטכנולוגיה של החברה יהווה תרומה משמעותית מאוד להפיכת העולם לירוק ובריא יותר, בצד תרומה כלכלית משמעותית ליצרנים וצרכני האנרגיה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully